Co zawiera i jak działa Madopar HBS - kapsułki?
Kiedy stosować Madopar HBS - kapsułki?
Madopar jest używany do leczenia choroby Parkinsona.
Madopar w postaci tabletek do przygotowania zawiesiny doustnej jest szczególnie polecany u pacjentów z trudnościami w połykaniu lub w sytuacjach, gdy potrzebne jest szybsze działanie leku, na przykład u osób cierpiących na poranne lub popołudniowe zaburzenia ruchowe, lub u których występują opóźnione działanie dawki ("delayed-on") lub osłabienie efektu leku na końcu dawki ("wearing-off").
Madopar HBS jest polecany u pacjentów z różnymi fluktuacjami działania leku (np. "dyskinezją na maksymalnej dawce" i "pogorszeniem końcowym działania dawki", które mogą być związane z pogorszeniem sprawności ruchowej w nocy).
Zespół niespokojnych nóg (RLS):
Madopar 125 mg, 100 mg + 25 mg, kapsułki; Madopar, 200 mg + 50 mg, kapsułki oraz Madopar HBS, 100 mg + 25 mg, kapsułki jest także zalecany w leczeniu objawowym zespołu niespokojnych nóg (Restless Legs Syndrome - RLS), w tym:
· idiopatycznego RLS,
· RLS związane z niewydolnością nerek wymagającą dializy.
Kiedy nie stosować preparatu Madopar HBS - kapsułki?
Dawkowanie preparatu Madopar HBS - kapsułki
Kapsułki należy połykać w całości, natomiast tabletki można rozgnieść. Tabletki przeznaczone do sporządzenia zawiesiny doustnej należy rozpuścić w 25-50 ml wody, a następnie przyjąć w ciągu pół godziny od przygotowania, należy je również zamieszać przed użyciem. Nie ma konieczności zmniejszania dawki u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością nerek. Brak danych na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w przypadku zaburzeń funkcji wątroby.