Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Magnefar B6 Forte

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Magnefar B6 Forte
15.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Magnefar B6 Forte - tabletki powlekane?

Produkt zawiera magnez w postaci cytrynianu magnezu oraz witaminę B6. Cytrynian magnezu to organiczny związek, który ułatwia wchłanianie magnezu. Magnez bierze udział w różnych reakcjach enzymatycznych, jest kluczowy dla procesów energetycznych, pomaga w zachowaniu równowagi elektrolitowej, wspiera mineralizację kości i skurcze mięśni. Odpowiada za regulację aktywności serca i wpływa na komórki nerwowe. Jest istotny dla funkcjonowania układów mięśniowego i nerwowego, oraz redukcji uczucia zmęczenia. Niedobory magnezu mogą objawiać się skurczami mięśni, drżeniem powiek, mrowieniem palców, nieprawidłowym rytmem serca, wysokim ciśnieniem krwi oraz zmęczeniem. Mogą być spowodowane niedoborem w diecie, zaburzeniami wchłaniania pokarmu, piciem alkoholu, problemami nerkowymi, stresem lub przyjmowaniem niektórych leków.

Witamina B6 aktywuje różne procesy metaboliczne, w tym syntezę neuroprzekaźników. Pomaga w produkcji krwinek czerwonych i zapewnia odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo, zwiększa wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego. Niedobory witaminy B6 mogą prowadzić do zaburzeń funkcji mózgu, problemów z pamięcią, depresji, drgawek, zmęczenia, zapalenia nerwów i złego samopoczucia.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Magnefar B6 Forte - tabletki powlekane?

Produkt jest zalecany do leczenia niedoboru magnezu.

Objawy takie jak nerwowość, drażliwość, zmiany nastroju, łagodny lęk, niepokój, przemijające uczucie zmęczenia, senność, zaburzenia snu o niewielkim stopniu ciężkości mogą wskazywać na niedobór magnezu.

Do objawów niedoboru magnezu można zaliczyć również objawy lękowe, takie jak skurcze żołądka lub kołatanie serca (bez zaburzeń rytmu serca) oraz skurcze mięśni, mrowienie, drżenie powiek.

Preparat powinien być stosowany po wykluczeniu innych możliwych przyczyn objawów oprócz niedoboru magnezu, oraz gdy poprawa i zwiększenie podaży magnezu za pomocą prawidłowej diety nie są możliwe.

Kiedy nie stosować preparatu Magnefar B6 Forte - tabletki powlekane?

Nie zawsze można stosować preparat pomimo wskazań do jego użycia, zwłaszcza jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu. Istnieją również przeciwwskazania do stosowania preparatu, takie jak hipermagnezemia, ciężka niewydolność nerek, znaczne niedociśnienie tętnicze, blok przedsionkowo-komorowy oraz myasthenia gravis. Należy unikać stosowania u dzieci do ukończenia 6. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Magnefar B6 Forte- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do dostosowania dawki preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne monitorowanie określonych badań diagnostycznych. Jeśli, mimo stosowania preparatu, w ciągu miesiąca nie wystąpi poprawa, zaleca się przerwanie terapii i skonsultowanie się z lekarzem.

W sytuacji niedoboru magnezu współistniejącego z niedoborem wapnia, pierwszeństwo powinno mieć uzupełnienie poziomu magnezu. W przypadku ciężkiego niedoboru magnezu i problemów z wchłanianiem, należy rozważyć terapię dożylnym podawaniem magnezu. Należy być ostrożnym w przypadku pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek, ponieważ stężenie magnezu we krwi może być zwiększone. Długotrwałe stosowanie wysokich dawek magnezu może przyczynić się do rozwoju próchnicy. Przekroczenie zalecanej dawki magnezu może spowodować biegunkę. Długotrwałe stosowanie magnezu może zwiększyć stężenie potasu we krwi (hiperkaliemia), szczególnie u osób z zaburzeniami nerek kontrolujących zawartość potasu w diecie. Długotrwałe (kilka miesięcy lub lat) przyjmowanie witaminy B6 może spowodować neuropatię czuciową, wywołującą mrowienie, drętwienie i zaburzenia koordynacji ruchowej.

Objawy zazwyczaj ustępują po zaprzestaniu przyjmowania witaminy B6. W przypadku wystąpienia tych objawów zaleca się przerwanie stosowania preparatu i skonsultowanie się z lekarzem. Czy preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie powinien mieć wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Magnefar B6 Forte - tabletki powlekane

Produkt występuje w postaci tabletek powlekanych do przyjmowania doustnego. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami. Należy unikać przekraczania zalecanych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

U dorosłych zalecana dawka wynosi 3-4 tabletki dziennie, podawanych w 2-3 podzielonych dawkach

U dzieci powyżej 6. roku życia i o wadze większej niż 20 kg:

Dawkowanie zależy od wieku i wagi. Dawka dobowa powinna być podawana w 2-3 podzielonych dawkach: dzieci w wieku 6-14 lat o masie ciała 21-30 kg - 1-2 tabletki dziennie; dzieci w wieku 6-14 lat o masie ciała 31-39 kg - 2-3 tabletki dziennie; dzieci w wieku 14-18 lat o masie ciała powyżej 40 kg - 3-4 tabletki dziennie.

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w przypadku ciężkiej niewydolności nerek.

Sposób podania:

Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody. Preparat należy przyjmować w trakcie posiłku.

Czy można stosować Magnefar B6 Forte - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, zawsze skonsultuj się z lekarzem!

Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży lub karmienia piersią należy omówić z lekarzem potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Zgodnie z zaleceniami producenta, lek może być stosowany przez kobiety w ciąży jedynie w sytuacjach szczególnie uzasadnionych.

Kobiety karmiące piersią powinny ograniczyć dzienną dawkę witaminy B6 (pirydoksyny) do 20 mg.

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu preparatu, kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty. Preparat może wpływać na wchłanianie innych leków. Zaleca się zachowanie 2-3 godzinnej przerwy między przyjęciem preparatu a innymi lekami. Szczególnie istotne jest przestrzeganie tego odstępu czasowego przy stosowaniu antybiotyków z grupy tetracyklin, fluorochinolonów oraz bisfosfonianów. Sole wapnia, związki żelaza i fosforany mogą zmniejszać wchłanianie magnezu. Antybiotyki aminoglikozydowe, cisplatyna i cyklosporyna A przyspieszają eliminację magnezu z organizmu. Diuretyki (np. tiazydy i furosemid), antagoniści receptora EGF (np. cetuksymab i erlotynib), inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol i pantoprazol), inhibitory polimerazy wirusów DNA, pentamidyna, rapamycyna i amfoterycyna B mogą prowadzić do niedoboru magnezu. W przypadku równoczesnego stosowania tych leków konieczne może być dostosowanie dawki magnezu.

Długotrwałe stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych lub leków przeczyszczających może również prowadzić do niedoboru magnezu. Równoczesne stosowanie preparatów magnezu z węglanem litu, diuretykami oszczędzającymi potas (np. amiloryd, spironolakton) lub innymi preparatami zawierającymi magnez (np. środki przeczyszczające i zobojętniające sok żołądkowy) może zwiększać ryzyko hipermagnezemii i objawów zatrucia magnezem, zwłaszcza u osób z niewydolnością nerek. Zastosowanie witaminy B6 w większych dawkach niż zalecane dzienne spożycie może zmniejszać skuteczność lewodopy stosowanej bez inhibitorów dekarboksylazy (w leczeniu choroby Parkinsona). Izoniazyd, cykloseryna, hydralazyna, kortykosteroidy, doustne środki antykoncepcyjne i penicylamina mogą obniżać poziom witaminy B6 w organizmie i prowadzić do objawów niedoboru.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Magnefar B6 Forte- tabletki powlekane?

Magnefar B6 Forte, tak jak każdy inny lek, może wywoływać efekty uboczne, choć nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów przyjmujących ten preparat. Należy pamiętać, że spodziewane korzyści z zastosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.

Rzadko mogą wystąpić: bóle brzucha, tymczasowa biegunka na początku stosowania preparatu, zaczerwienienie skóry, reakcje alergiczne.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł