- Co zawiera i jak działa Majamil prolongatum - tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu?
- Kiedy stosować Majamil prolongatum - tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu?
- Kiedy nie stosować preparatu Majamil prolongatum - tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Majamil prolongatum- tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu?
- Dawkowanie preparatu Majamil prolongatum - tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu
- Czy można stosować Majamil prolongatum - tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Majamil prolongatum- tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu?
Co zawiera i jak działa Majamil prolongatum - tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu?
Substancją czynną tego preparatu jest diklofenak, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Działa on przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo poprzez hamowanie aktywności enzymów cyklooksygenaz. Diklofenak jest stosowany głównie w leczeniu stanów zapalnych i bólowych pochodzenia reumatycznego. Nie ma on działania przeciwdrobnoustrojowego.
Po zastosowaniu doustnym substancja jest całkowicie wchłaniana i osiąga maksymalne stężenie we krwi po około 4 godzinach. Diklofenak może kumulować się w mazi stawowej, utrzymując się tam nawet do 12 godzin. Jest on również w stanie przenikać przez łożysko oraz w niewielkich ilościach do mleka kobiet karmiących piersią.
Kiedy stosować Majamil prolongatum - tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu?
Preparat jest zalecany w terapii:
• reumatoidalnego zapalenia stawów
• choroby zwyrodnieniowej stawów
• zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa
• zespołów bólowych tkanek miękkich (zapalenie mięśni, więzadeł, powięzi, kaletek maziowych, pochewek ścięgnistych).
Kiedy nie stosować preparatu Majamil prolongatum - tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu?
Niestety, chociaż mogą być wskazania do używania produktu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować preparatu, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek ze składników. Uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne jest przeciwwskazaniem. Może ono objawiać się napadem astmy, pokrzywką lub ostrym nieżytem błony śluzowej nosa.
Stosowanie preparatu jest też niezalecane u osób, u których wystąpiły krwawienia z przewodu pokarmowego lub perforacje związane z lekami przeciwzapalnymi, z czynną chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, czy z ciężką niewydolnością nerek, wątroby lub serca. Ponadto, nie powinno się go stosować u kobiet w III trymestrze ciąży ani u dzieci. Nie jest to również wskazane u kobiet karmiących piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Majamil prolongatum- tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu?
Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może być potrzebne wykonanie określonych badań kontrolnych. Stosowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce przez jak najkrótszy okres zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Po podaniu preparatu (podobnie jak w przypadku innych leków niesteroidowych przeciwzapalnych) może pojawić się reakcja alergiczna lub reakcja anafilaktyczna, nawet u osób, które wcześniej nie stosowały tego preparatu. Może ona prowadzić do zespołu Kounisa, ciężkiej reakcji alergicznej, która może powodować zawał serca; jej objawem może być ból w klatce piersiowej związany z reakcją alergiczną na ten preparat. W przypadku bólu w klatce piersiowej towarzyszącego reakcji alergicznej, należy natychmiast poinformować lekarza.
Należy unikać jednoczesnego stosowania innych leków niesteroidowych przeciwzapalnych z powodu zwiększonego ryzyka nasilenia działań niepożądanych. U osób starszych, osłabionych, z niską masą ciała lub bezpośrednio po znacznych operacjach chirurgicznych ryzyko wystąpienia działań niepożądanych wzrasta. W tych grupach pacjentów należy być particularly ostrożnym i stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych niesie ryzyko krwotoku z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji, które mogą być przyczyną śmierci i niekoniecznie muszą być poprzedzone objawami ostrzegawczymi. Objawy te mogą pojawić się w dowolnym momencie leczenia, także u osób bez wcześniejszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Powikłania te są szczególnie niebezpieczne u osób starszych. Zawsze należy natychmiast poinformować lekarza o wszelkich nietypowych objawach ze strony przewodu pokarmowego (szczególnie o krwawieniu). W przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego konieczne jest natychmiastowe przerwanie stosowania preparatu. U chorych z zaburzeniami czynności żołądka, jelit lub z chorobą wrzodową żołądka i/dwunastnicy w wywiadzie, zwłaszcza z krwawieniami lub perforacją, stosowanie preparatu jest możliwe wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarskim. U tych chorych konieczne jest stosowanie najmniejszych skutecznych dawek. Duże dawki oraz starszy wiek zwiększają ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego u tych chorych. Lekarz może zalecić stosowanie leków osłonowych, np. inhibitorów pompy protonowej lub mizoprostolu. Leki osłonowe mogą być również wskazane u chorych przyjmujących leki zwiększające ryzyko działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego, w tym nawet małych dawek kwasu acetylosalicylowego (zwanej potocznie aspiryną). Należy być ostrożnym u chorych przyjmujących jednocześnie leki zwiększające ryzyko choroby wrzodowej lub krwawienia (np. kortykosteroidy ogólnoustrojowe, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwpłytkowe, leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny). Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem nieszczelności zespalenia żołądkowo-jelitowego.
U osób po operacjach przewodu pokarmowego należy zachować ostrożność. Ze względu na ryzyko zaostrzenia choroby, preparat może być stosowany wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarskim u chorych: - z chorobami przewodu pokarmowego, np. z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy lub chorobą Leśniowskiego i Crohna - z zaburzeniami czynności wątroby (zaleca się regularną kontrolę parametrów charakteryzujących czynność wątroby i przerwanie leczenia w przypadku ich pogorszenia) - z porfirią wątrobową. Preparat, podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, rzadko może powodować reakcje nadwrażliwości, takie jak obrzęk naczynioruchowy, ciężkie reakcje anafilaktyczne mogące zagrażać życiu. Preparat może maskować objawy zakażenia. W przypadku podejrzenia zakażenia należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być konieczne zastosowanie odpowiedniego leczenia. Preparat nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą powodować zatrzymanie płynów i obrzęki. Należy stosować ostrożność u osób z zaburzeniami czynności nerek, zaburzeniami czynności serca, nadciśnieniem tętniczym, w podeszłym wieku, przym de.
Dawkowanie preparatu Majamil prolongatum - tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu
Suplement występuje w formie tabletek z uwalnianiem przedłużonym. Przeznaczony jest do przyjmowania przez usta. Korzystaj z suplementu zgodnie z instrukcjami lekarza. Nie przekraczaj zalecanych dawek, ponieważ to nie zwiększy skuteczności działania suplementu, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania suplementu, skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli:
Zwykle stosuje się 100 mg (1 tabletka) na dobę.
Dzieci:
Nie zaleca się stosowania suplementu u dzieci.
Sposób podawania:
Suplement w postaci tabletek z uwalnianiem przedłużonym jest przeznaczony do przyjmowania przez usta. Tabletki należy połykać w całości (nie dzielić, nie rozgryzać, nie żuć), najlepiej podczas posiłku lub bezpośrednio po nim, popijając wodą.
Czy można stosować Majamil prolongatum - tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie powinno się używać żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z używaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza przepisującego receptę o tym fakcie.
Zastosowanie tego preparatu jest niezalecane u kobiet w III trymestrze ciąży, ze względu na ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu oraz zahamowania skurczów macicy. Nie zaleca się stosowania preparatu w I i II trymestrze ciąży. Można go stosować jedynie w I i II trymestrze ciąży na konkretną zgodę lekarza, w uzasadnionych przypadkach, gdy uzna on stosowanie preparatu za niezbędne po uwzględnieniu potencjalnych korzyści dla matki w stosunku do ryzyka dla płodu.
Preparatu nie powinno się stosować u kobiet karmiących piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Informuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, także tych bez recepty. Należy być ostrożnym przy stosowaniu diklofenaku z innymi lekami, dlatego zaleca się kontrolę i regularne monitorowanie stężenia leków we krwi.
Diklofenak może mieć wpływ na skuteczność działania innych leków, dlatego konieczna jest odpowiednia koordynacja ich przyjmowania. Zapoznaj się z listą leków, z którymi należy zachować ostrożność przy stosowaniu diklofenaku.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Majamil prolongatum- tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu?
Majamil prolongatum, podobnie jak każdy lek, może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie u wszystkich pacjentów. Pamiętaj, że korzyści wynikające ze stosowania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody.
Często występujące działania niepożądane to m.in. niestrawność, ból brzucha, nudności, biegunka, wzdęcia, wymioty, utrata apetytu, bóle głowy, wysypka i inne reakcje skórne.
Do rzadszych działań niepożądanych należą m.in. krwawienia z przewodu pokarmowego, zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba wrzodowa żołądka, zapalenie trzustki, a także różnego rodzaju zaburzenia układu nerwowego i reakcje alergiczne.
Długotrwałe stosowanie leku może wiązać się z większym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych.