Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Matrifen

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Matrifen
01.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Matrifen - system transdermalny, plaster?

Fentanyl jest bardzo silnym syntetycznym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów, który działa poprzez stymulację receptorów µ. Jego działanie jest około 100 razy silniejsze niż morfiny z powodu lepszej rozpuszczalności w tłuszczach i łatwiejszego przenikania przez barierę krew-mózg. Efekty działania fentanylu obejmują głównie znieczulenie i uspokojenie, ale także inne efekty uboczne związane z receptorem opioidowym µ.

W przeciwieństwie do innych substancji opioidowych, fentanyl nie powoduje uwolnienia histaminy, co może przyczynić się do zmniejszenia niepożądanych efektów ubocznych. Dlatego kluczowe jest indywidualne dostosowanie dawki fentanylu przez lekarza, aby uniknąć niebezpiecznych skutków ubocznych, takich jak depresja oddechowa.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Matrifen - system transdermalny, plaster?

Dla dorosłych: Preparat jest przeznaczony do stosowania w leczeniu intensywnego, przewlekłego bólu, który można skutecznie zwalczać tylko lekami opioidowymi.

Dla dzieci: Preparat jest zalecany do leczenia ciężkiego, przewlekłego bólu u dzieci powyżej 2. roku życia, które są już poddane terapii opioidowej.

Kiedy nie stosować preparatu Matrifen - system transdermalny, plaster?

Nawet jeśli istnieją wskazania do korzystania z preparatu, nie zawsze będzie to możliwe. Nie można go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu.

Nie zaleca się stosowania preparatu w leczeniu bólu ostrego lub pooperacyjnego z powodu braku możliwości szybkiej dostosowania dawki oraz związanych z tym ryzyka poważnych zaburzeń oddychania zagrażających życiu.

Skrajne zaburzenia funkcji ośrodkowego układu nerwowego oraz ciężka depresja oddechowa są przeciwwskazaniem do stosowania preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Matrifen- system transdermalny, plaster?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być powodem do zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Osoby, u których wystąpiły poważne działania niepożądane związane z leczeniem preparatem, powinny być pod szczególną opieką medyczną przez 24 godziny po usunięciu plastra, ponieważ stężenie substancji czynnej stopniowo maleje we krwi.

Preparat zawiera substancję czynną w ilości zagrażającej życiu, szczególnie dla dzieci. Należy przechowywać go w miejscu niedostępnym dla dzieci, zarówno przed, jak i po użyciu. Ze względu na ryzyko związanego z przypadkowym spożyciem, niewłaściwym użyciem i nadużyciem preparatu, należy przechowywać go w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla osób postronnych. W przypadku zmiany z jednego systemu przezskórnego na inny system przezskórny zawierający fentanyl, chory powinien pozostać pod ścisłą kontrolą lekarską, aby zapewnić ciągłość działania przeciwbólowego i bezpieczeństwo. Nawet najmniejsza dawka fentanylu może spowodować depresję oddechową, a nawet prowadzić do zgonu u osób, które pierwszy raz stosują ten lek. Preparat powinien być stosowany u pacjentów, którzy wcześniej tolerowali opioidowe leki przeciwbólowe.

Podobnie jak w przypadku wszystkich silnych opioidów, stosowanie preparatu może powodować istotne zaburzenia czynności układu oddechowego; chorzy powinni być monitorowani pod kątem tych działań. Niebezpieczeństwo depresji układu oddechowego może utrzymywać się po usunięciu plastra. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska wzrasta wraz z dawką preparatu. Leki działające na ośrodkowy układ nerwowy mogą nasilić depresję układu oddechowego. Opioidy mogą powodować zaburzenia oddychania związane ze snem, w tym ośrodkowy bezdech senny i niedotlenienie związane ze snem; ryzyko tych działań jest zależne od dawki preparatu. W przypadku zaburzeń oddychania związanych ze snem, lekarz może rozważyć zmniejszenie całkowitej dawki opioidów.

Równoczesne stosowanie preparatu i leków działających sedatywnie (takich jak pochodne benzodiazepiny), alkoholu lub leków narkotycznych, działających depresyjnie na układ nerwowy, może prowadzić do sedacji, depresji oddechowej, śpiączki i śmierci. Dlatego jednoczesne stosowanie leków sedatywnych jest dopuszczalne tylko w sytuacjach, w których nie ma alternatywnych metod leczenia. Jeśli konieczne jest jednoczesne stosowanie leków sedatywnych z preparatem, należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę, a czas trwania leczenia powinien być jak najkrótszy, przy jednoczesnej obserwacji pacjentów pod kątem objawów depresji oddechowej i sedacji. W trakcie leczenia może dojść do rozwoju tolerancji na działanie przeciwbólowe, hiperalgezji, uzależnienia fizycznego i psychicznego. W przypadku niektórych działań niepożądanych, takich jak zaparcia wywołane przez opioidy, może wystąpić niepełna tolerancja. Dla osób z przewlekłym bólem nienowotworowym, zmniejszenie natężenia bólu w wyniku ciągłego i długotrwałego leczenia opioidami może być niezadowalające.

Lekarz będzie regularnie oceniał zasadność stosowania preparatu i w przypadku konieczności zaprzestanie leczenia, zaleci stopniowe zmniejszanie dawki w celu złagodzenia objawów odstawiennych. Zmniejszenie dużej dawki może trwać kilka tygodni lub nawet miesięcy. Nie należy gwałtownie przerywać stosowania preparatu u pacjentów fizycznie uzależnionych od opioidów. Zespół odstawienny może wystąpić zarówno po nagłym zaprzestaniu stosowania, jak i po zmniejszeniu dawki; może to prowadzić do ciężkich objawów odstawienia oraz utraty kontroli nad bólem. Objawami zespołu odstawnego mogą być: niepokój, kichanie, katar, ziewanie, pocenie się, dreszcze, bóle mięśni, poszerzone źrenice i kołatanie serca. Może również wystąpić: drażliwość, pobudzenie, lęk, nadmierne ruchy, drżenie, osłabienie, bezsenność, brak apetytu, skurcze brzucha, nudności, wymioty, biegunka, zwiększone ciśnienie krwi, wzmożona częstość oddechu lub akcji serca. Wielokrotne stosowanie preparatu, zwłaszcza w dużych dawkach i przez długi czas, może prowadzić do zaburzeń związanych z używaniem opioidów.

Nadużywanie lub celowe stosowanie preparatu może skutkować przedawkowaniem i/lub doprowadzić do zgonu. Ryzyko rozwoju zaburzeń związanych z używaniem opioidów jest większe u osób z historią zaburzeń związanych z używaniem różnych substancji lub alkoholu, osób palących tytoń lub tych, których dotychczasowa historia zdrowia psychicznego obejmuje depresję, lęki, zaburzenia osobowości. Przed zastosowaniem preparatu lekarz omówi z pacjentem cele leczenia i ustali plan postępowania w przypadku konieczności zaprzestania leczenia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów podczas stosowania preparatu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Wszyscy pacjenci otrzymujący leki opioidowe powinni być monitorowani pod kątem objawów zaburzeń związanych z używaniem opioidów, takich jak poszukiwanie narkotyków. Szczególnie dotyczy to chorób z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia tych zaburzeń. Lekarz powinien być poinformowany o innych przyjmowanych przez pacjenta lekach opioidowych i psychoaktywnych oraz w przypadku podejrzenia zaburzeń związanych z używaniem opioidów, skierować pacjenta do specjalisty od leczenia uzależnień.

Należy zachować szczególną ostrożność u osób jednocześnie stosujących leki wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego z udziałem serotoniny, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, stanu zagrażającego życiu i zdrowiu. Objawy zespołu serotoninowego obejmują zmiany stanu psychicznego, niestabilność układu autonomicznego, zaburzenia nerwowo-mięśniowe oraz objawy żołądkowo-jelitowe. W przypadku wystąpienia tych objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który najprawdopodobniej zaleci zaprzestanie stosowania fentanylu. Należy również zachować szczególną ostrożność u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc lub innymi schorzeniami płuc, ze względu na nasilone działania niepożądane fentanylu u tych osób. Ponadto, pacjenci z bradykardią, zaburzeniami czynności wątroby i nerek, niedoczynnością tarczycy, rakiem prostaty, depresją oddechową, alkoholizmem, urazami czaszki lub mózgu, stanami z podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym oraz bólami brzucha o nieustalonej przyczynie, powinni być traktowani z wyjątkową ostrożnością podczas stosowania fentanylu.

Preparatu nie wolno stosować u dzieci do 2. roku życia. Może być stosowany u dzieci powyżej 2. roku życia, które tolerują opioidy. Należy ostrożnie umiejscowić plaster i monitorować jego przyleganie do skóry, aby uniknąć niebezpieczeństwa połknięcia go przez dziecko. Preparat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów. Leki opioidowe mogą upośledzać zdolność psychofizyczną wymaganą do prowadzenia pojazdów. Zaleca się unikanie prowadzenia pojazdów lub obsługiwanie maszyn w przypadku senności, zawrotów głowy lub zaburzeń widzenia podczas stosowania preparatu, jeśli nie znamy indywidualnej reakcji na lek.

Dawkowanie preparatu Matrifen - system transdermalny, plaster

Preparat w postaci plastrów na skórę jest zalecany do stosowania zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie wolno przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. Plaster należy naklejać na skórę, unikając miejsc owłosionych i zranionych.

Przed naklejeniem nowego plastra należy odczekać kilka dni. Dawkowanie jest dostosowane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Preparat jest przeznaczony również dla dzieci od 2. roku życia, które tolerują opioidy.

Czy można stosować Matrifen - system transdermalny, plaster w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży zaleca się unikanie stosowania leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści. Przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli jest się w ciąży lub planuje się ciążę.

Stosowanie preparatu w czasie ciąży powinno być rozważane jedynie wtedy, gdy lekarz uzna to za absolutnie niezbędne.

Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania preparatu oraz przez 72 godziny po jego odstawieniu.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych, które można kupić bez recepty.

Należy unikać jednoczesnego stosowania z pochodnymi kwasu barbiturowego, ponieważ może to nasilić depresyjne działanie fentanylu na układ oddechowy.
Jednoczesne stosowanie innych leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy (np. opioidy, leki uspokajające, leki nasenne, leki ogólnoustrojowe do znieczulenia, pochodne fenotiazyny, leki przeciwlękowe, leki rozluźniające mięśnie, leki przeciwhistaminowe działające uspokajająco) lub napojów alkoholowych może potęgować to działanie. Może wystąpić: obniżenie wentylacji, obniżenie ciśnienia krwi, głęboka sedacja (uspokojenie), śpiączka, a nawet zgon. Dlatego stosowanie powyższych substancji jednocześnie z fentanylem wymaga specjalnej obserwacji i opieki nad pacjentem.

Jednoczesne stosowanie fentanylu podawanego przezskórnie z inhibitorami izoenzymu CYP3A4 cytochromu P-450 (np. rytonawir, ketokonazol, itrakonazol, troleandomycyna, klarytromycyna, nelfinawir, nefazodon, werapamil, diltiazem i amiodaron) może spowodować zwiększenie stężenia fentanylu we krwi. Może to prowadzić do zwiększenia lub wydłużenia zarówno działania leczniczego, jak i działań niepożądanych, a nawet do poważnej depresji ośrodka oddechowego. Należy unikać jednoczesnego stosowania leków z tej grupy z fentanylem, chyba że możliwe jest dokładne monitorowanie pacjenta pod kątem objawów depresji oddechowej. W razie konieczności lekarz dostosuje dawki odpowiednio.

Preparatu nie należy stosować jednocześnie z inhibitorami MAO. Inhibitory MAO (MAO oznacza monoaminooksydazę - jeden z enzymów tkankowych) są stosowane m.in. w leczeniu depresji z lękiem, depresji atypowej oraz niskiego ciśnienia krwi. Do tej grupy należą m.in. moklobemid i selegilina.
Rozpoczęcie leczenia fentanylem można podjąć 14 dni po zaprzestaniu przyjmowania inhibitora MAO.

Mimo że pentazocyna i buprenorfina wykazują działanie przeciwbólowe, częściowo antagonizują niektóre efekty fentanylu (np. znieczulenie) i mogą wywołać objawy zespołu odstawienia u pacjentów uzależnionych od opioidów.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Matrifen- system transdermalny, plaster?

Jak każdy lek, także Matrifen może spowodować skutki uboczne, chociaż nie u każdego pacjenta stosującego ten lek. Warto pamiętać, że korzyści wynikające z zażywania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane ze skutkami ubocznymi. Często podczas stosowania leku te skutki uboczne znikają lub ich intensywność się zmniejsza, ponieważ dla każdego pacjenta dostosowana jest najbardziej odpowiednia dawka.

Bardzo często mogą pojawić się: senność, zawroty głowy, ból głowy, nudności, wymioty, zaparcie.

Często mogą pojawić się: utrata apetytu, depresja, lęk, bezsenność, splątanie, halucynacje, drżenie, mrowienie, kołatanie serca, przyspieszone bicie serca, wysokie ciśnienie krwi, duszność, biegunka, suchość w ustach, ból brzucha, ból w górnej części brzucha, problemy trawienne, nadmierne pocenie się, swędzenie, wysypka, rumień, skurcze mięśni, zatrzymanie moczu, uczucie zmęczenia, opuchlizny, osłabienie, złe samopoczucie, uczucie zimna.

Niezbyt często mogą pojawić się: pobudzenie, dezorientacja, nastrój euforyczny, uczucie drętwienia, ataki padaczkowe, utrata pamięci, zmniejszenie świadomości, utrata przytomności, zaburzone widzenie, wolne bicie serca, sinica, niskie ciśnienie krwi, bezdech, zaburzenia oddechowe, niedrożność jelit, wypryski, alergiczne zapalenie skóry, choroby skóry, kontaktowe zapalenie skóry, drżenie mięśni, problemy z erekcją, zaburzenia seksualne, reakcje w miejscu podania, objawy grypopodobne, zmiany temperatury ciała, nadwrażliwość w miejscu podania, objawy zespołu odstawiennego, gorączka.

Rzadko mogą pojawić się: zwężone źrenice, bezdech, zmniejszone oddychanie, częściowe niedrożności jelit, zapalenie skóry w miejscu podania.

Ponadto, o nieznanej częstości, mogą pojawić się: wstrząs anafilaktyczny, reakcje anafilaktyczne, rzekomoanafilaktyczne reakcje, niedobór androgenów, majaczenie, uzależnienie od leku, spowolnienie oddechu, nietolerancja leku.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł