Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Memantine

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Memantine
11.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Memantine Accord - tabletki powlekane?

Składnikiem aktywnym tego preparatu jest memantyna, substancja stosowana do leczenia choroby Alzheimera, będącej jedną z chorób neurodegeneracyjnych. Zaburzenia neurodegeneracyjne związane są z problemami w przekazywaniu sygnałów przez glutaminian. Glutaminian jest neuroprzekaźnikiem, który aktywuje receptory NMDA. Zbyt wysokie stężenie glutaminianu i nadmierna aktywacja receptorów NMDA powodują problemy z funkcjonowaniem neuronów i pogłębiają procesy neurodegeneracyjne w mózgu. Memantyna działa jako antagonist receptorów NMDA, blokując ich aktywację przez glutaminian. Dzięki temu stabilizuje ona stan chorych na Alzheimera oraz poprawia ich zdolności poznawcze.

Po podaniu doustnym memantyna jest wchłaniana w całości z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga się po około 3-8 godzinach od podania preparatu. Spożycie pokarmu nie ma wpływu na wchłanianie memantyny. Około 80% substancji pozostaje w organizmie w niezmienionej postaci i jest wydalana głównie z moczem. W przypadku alkaliczacji moczu (np. na skutek przyjmowania leków lub zmiany diety) tempo wydalania memantyny z organizmu przez nerki może znacznie przyspieszyć.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Memantine Accord - tabletki powlekane?

Specyfik jest zalecany w terapii związaną z zanikiem pamięci o umiarkowanym lub ciężkim stopniu zaawansowania.

Kiedy nie stosować preparatu Memantine Accord - tabletki powlekane?

Niestety, choć mogą istnieć sygnały do używania produktu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować preparatu, jeśli masz alergię (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Memantine Accord- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeszkodą dla stosowania lub wskazaniem do dostosowania dawki preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być także przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

Należy być ostrożnym u pacjentów cierpiących na epilepsję, u osób z historią drgawek oraz u osób z czynnikami ryzyka predysponującymi do wystąpienia drgawek.

Należy unikać jednoczesnego stosowania innych leków oddziałujących na receptory NMDA, takich jak amantadyna, ketamina czy dekstrometorfan. Jednoczesne stosowanie tych substancji może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, głównie ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

Ostrej uwagi wymagają osoby, u których może dojść do alkalizacji moczu, ponieważ może to spowodować znaczne spowolnienie eliminacji memantyny. Alkalizacja moczu jest możliwa np. w skutek zmiany diety (np. z diety mięsnej na wegetariańską) lub zażywania preparatów zobojętniających sok żołądkowy, a także w przypadku ciężkich infekcji dróg moczowych czy kwasicy kanalikowo-nerkowej.

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u pacjentów po niedawnym zawale serca, z niewyrównaną niewydolnością serca czy niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym. Osoby z wymienionymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, podczas stosowania preparatu, powinny pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarską.

Informacje dodatkowe o innych składnikach preparatu:

• preparat zawiera laktozę; osoby nietolerujące galaktozy, mające niedobór laktazy lub cierpiące na zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu.

Czy preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Choroba Alzheimera o średnim lub ciężkim stopniu zaawansowania często wiąże się ze zmniejszeniem zdolności prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń/maszyn. Dodatkowo, memantyna może dodatkowo wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Memantine Accord - tabletki powlekane

Tabletki powlekane są formą leku przeznaczonego do przyjmowania doustnego. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, ponieważ nie wpłynie to korzystnie na skuteczność leczenia, a może zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Rozpoczęcie i nadzór nad leczeniem powinien prowadzić doświadczony lekarz specjalizujący się w leczeniu choroby Alzheimera. Leczenie jest możliwe pod warunkiem regularnego monitorowania przyjmowania leku przez pacjenta.

Dawkowanie dla osób dorosłych powinno być stopniowo zwiększane zgodnie z zaleceniami lekarza, zgodnie z poniższym planem:

w 1. tygodniu 5 mg raz dziennie przez 7 dni; w 2. tygodniu 10 mg raz dziennie przez 7 dni; w 3. tygodniu 15 mg raz dziennie przez 7 dni; od 4. tygodnia 20 mg raz dziennie.

Zalecana dawka podtrzymująca wynosi 20 mg na dobę; jest to jednocześnie dawka maksymalna.

U pacjentów w podeszłym wieku lub z łagodnymi zaburzeniami nerek lub wątroby nie ma konieczności zmiany dawki.

U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami nerek zalecana dawka wynosi 10 mg na dobę; w przypadku dobrej tolerancji przez co najmniej 1 tydzień, lekarz może zwiększyć dawkę do 20 mg na dobę; u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami nerek dawka powinna być 10 mg na dobę.

Nie zaleca się stosowania u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami wątroby.

Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Sposób stosowania:

Tabletki należy przyjmować doustnie o tej samej porze dnia, raz na dobę. Można przyjmować niezależnie od posiłku. Czas trwania leczenia określa lekarz. Lekarz będzie kontynuować leczenie tak długo, jak będzie ono skuteczne.

Czy można stosować Memantine Accord - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Nie stosuj żadnego leku w okresie ciąży bez uprzedniej konsultacji lekarskiej!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia ewentualnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o tym podczas przepisywania recepty na lek.

Nie zaleca się stosowania tego preparatu u kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych bez recepty. Memantyna może mieć wpływ na działanie niektórych leków, takich jak lewodopa, leki przeciwcholinergiczne, barbiturany, leki przeciwpsychotyczne oraz leki zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych. Nie należy stosować memantyny jednocześnie z amantadyną, ketaminą, dekstrometorfanem i fenytoiną. Ponadto, leki wydalane z nerek mogą oddziaływać z memantyną, zwiększając ich stężenie w organizmie.

Memantyna może również wpływać na stężenie hydrochlorotiazydu oraz może mieć wpływ na parametry krzepnięcia krwi u pacjentów stosujących warfarynę. Należy monitorować te parametry u pacjentów przyjmujących obie substancje.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Memantine Accord- tabletki powlekane?

Podobnie jak każdy lek, Memantine Accord może wywoływać pewne skutki uboczne, chociaż nie występują one u wszystkich pacjentów stosujących ten środek. Należy pamiętać, że korzyści wynikające z terapii lekiem z reguły przewyższają potencjalne szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.

Do często występujących skutków ubocznych należą: zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia równowagi, senność, nadciśnienie tętnicze, duszności, zaparcia, zwiększone aktywność enzymów wątrobowych, reakcje nadwrażliwości.

Wśród rzadziej występujących skutków ubocznych można wymienić: dezorientację, omamy (głównie u pacjentów z zaawansowaną chorobą Alzheimera), nieprawidłowy chód, zmęczenie, niewydolność serca, zakrzepicę/zatorowość żylną, wymioty, zapalenie wątroby, zakażenia grzybicze.

Wyjątkowo rzadko może dojść do wystąpienia napadów drgawkowych.

Mogą również pojawić się inne skutki uboczne, których częstość występowania nie została określona, takie jak: reakcje psychotyczne, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby. Istnieje także ryzyko wystąpienia depresji, myśli samobójczych oraz prób samobójczych, które mogą być związane z przebiegiem choroby Alzheimera oraz mogą wystąpić podczas stosowania memantyny.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł