- Co zawiera i jak działa Metronidazol Jelfa - żel?
- Kiedy stosować Metronidazol Jelfa - żel?
- Kiedy nie stosować preparatu Metronidazol Jelfa - żel?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Metronidazol Jelfa- żel?
- Dawkowanie preparatu Metronidazol Jelfa - żel
- Czy można stosować Metronidazol Jelfa - żel w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Metronidazol Jelfa- żel?
Co zawiera i jak działa Metronidazol Jelfa - żel?
Składnikiem aktywnym produktu jest metronidazol, substancja chemiczna z grupy pochodnych imidazolu, która działa bakteriobójczo. Mechanizm działania metronidazolu polega na uszkodzeniu kwasu nukleinowego DNA wrażliwych bakterii, co prowadzi do ich śmierci. Metronidazol jest skuteczny przeciwko wielu szczepom bakterii beztlenowych, ale nie działa na bakterie tlenowe. Preparat jest przeznaczony do stosowania miejscowego. Po nałożeniu na skórę metronidazol w niewielkich ilościach jest wchłaniany do krwiobiegu.
Kiedy stosować Metronidazol Jelfa - żel?
Preparat jest polecany do miejscowego leczenia różnych stanów skórnych, takich jak:
• trądzik różowaty
• wyprysk łojotokowy
• mieszane infekcje bakteryjne na twarzy
• zapalenie skóry wokół ust
• trądzik różowaty posterydowy.
Kiedy nie stosować preparatu Metronidazol Jelfa - żel?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do użycia produktu, nie zawsze można go używać. Nie wolno stosować produktu, jeśli masz alergię (reakcję nadwrażliwości) na którykolwiek składnik produktu.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Metronidazol Jelfa- żel?
Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania leku. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych.
Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. Należy uważać, aby nie dostawał się do oczu ani błon śluzowych. Stosowanie preparatu w okolicy oka może powodować podrażnienie spojówek i łzawienie. W przypadku kontaktu preparatu z oczami, należy jak najszybciej przemyć je chłodną wodą.
Jeśli wystąpią objawy podrażnienia, zaleca się zmniejszenie częstotliwości stosowania lub czasowe przerwanie kuracji i w razie potrzeby skonsultowanie się z lekarzem.
W trakcie stosowania preparatu należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne i UV (np. z solarium), ponieważ pod wpływem UV metronidazol może przekształcić się w nieaktywny metabolit, co obniża skuteczność leku.
Osoby z zaburzeniami krwi (dyskrazje), także występujące w przeszłości, powinny zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu.
Należy unikać stosowania preparatu dłużej niż to konieczne oraz unikać długotrwałego stosowania.
Informacje dodatkowe dotyczące pozostałych składników preparatu:
• żel zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienia skóry;
• żel zawiera parahydroksybenzoesan metylu oraz parahydroksybenzoesan propylu, co może wywoływać reakcje alergiczne (w tym typu późnego).
Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie zaobserwowano wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.
Dawkowanie preparatu Metronidazol Jelfa - żel
Produkt występuje w postaci żelu przeznaczonego do miejscowego stosowania na skórę. Należy używać go zgodnie z zaleceniami specjalisty. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, ponieważ nie przyczyni się to do zwiększenia skuteczności działania leku, a może zaszkodzić zdrowiu oraz życiu. W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Preparat należy stosować 2 razy dziennie (rano i wieczorem); cienką warstwę żelu należy nałożyć na obszary skóry dotknięte chorobą.
Przed użyciem należy umyć skórę delikatnym środkiem myjącym. Po zastosowaniu żelu można używać kosmetyków, które nie powodują zatkanych porów skóry ani nie posiadają właściwości ściągających.
Czas trwania leczenia będzie określony przez lekarza, zależnie od lokalizacji i stopnia zakażenia; zazwyczaj trwa on 3-4 miesiące. Nie należy stosować preparatu dłużej niż zalecono. Jeśli nie wystąpi poprawa, należy przerwać leczenie.
Przy stosowaniu preparatu nie zaleca się podawania dzieciom z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.
Czy można stosować Metronidazol Jelfa - żel w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy używać żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub karmienia piersią konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym lekarza przepisującego lek.
Nie wolno stosować tego preparatu u kobiet w ciąży. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy lekarz uzna to za niezbędne.
Nie stosować podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj swojego lekarza o wszystkich niedawno zażywanych lekach, łącznie z tymi, które nie wymagają recepty.
Produkt jest stosowany lokalnie. Dotychczas nie zaobserwowano interakcji z innymi lekami podawanymi doustnie.
Warto jednak pamiętać, że metronidazol podawany doustnie może wzmacniać działanie leków przeciwzakrzepowych (takich jak warfaryna) i wpływać na wydłużenie czasu protrombinowego.
Gdy alkohol jest spożywany w trakcie stosowania doustnego metronidazolu, mogą wystąpić ostre psychozy i stany splątania (reakcja disulfiramowa).
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Metronidazol Jelfa- żel?
Jak każdy lek, Metronidazol Jelfa może wywołać niepożądane efekty, choć nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów przyjmujących ten preparat. Należy pamiętać, że potencjalne korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody spowodowane wystąpieniem działań niepożądanych.
Do częstych działań niepożądanych należą: suchość skóry, przemijające zaczerwienienie, rumień, świąd, podrażnienie, pieczenie, ból, nasilenie trądziku różowatego.
Niezbyt często mogą wystąpić: nieprzyjemny metaliczny smak w ustach, zmniejszenie czucia (niedoczulica), nudności.
Działania niepożądane o nieznanym nasileniu to między innymi: kontaktowe zapalenie skóry.