- Co zawiera i jak działa Milukante - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Milukante - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Milukante - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Milukante- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Milukante - tabletki powlekane
- Czy można stosować Milukante - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Milukante- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Milukante - tabletki powlekane?
Substancją czynną leku jest montelukast, który należy do grupy leków przeciwzapalnych nazywanych antagonistami receptora leukotrienowego. Jego działanie polega na blokowaniu aktywacji receptorów leukotrienowych w drogach oddechowych.
Hamowanie tych receptorów przeciwdziała skurczom oskrzeli, obrzękom i nadmiernemu wydzielaniu śluzu. Lek również poprawia wentylację płuc i przeciwdziała skurczom oskrzeli wywołanym przez wysiłek fizyczny.
Kiedy stosować Milukante - tabletki powlekane?
Preparat jest używany jako dodatkowe leczenie astmy u pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym nasileniem, u których wcześniejsza terapia wziewnymi kortykosteroidami i beta-mimetykami nie przyniosła zadowalających efektów. Może również być stosowany profilaktycznie w przypadku astmy wywołanej głównie wysiłkiem fizycznym.
U dzieci w wieku od 2 do 14 lat preparat w postaci tabletek do rozgryzania może zastąpić niskie dawki kortykosteroidów wziewnych u pacjentów z łagodnym przebiegiem astmy, którzy od pewnego czasu nie mieli ciężkich napadów wymagających doustnych kortykosteroidów, oraz u pacjentów, którzy mają trudności z używaniem leków wziewnych.
U pacjentów powyżej 15. roku życia, którzy stosują preparat w leczeniu astmy oskrzelowej, może on także pomagać w łagodzeniu objawów sezonowego alergicznego nieżytu nosa.
Kiedy nie stosować preparatu Milukante - tabletki powlekane?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do zastosowania produktu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno używać produktu, jeśli jesteś uczulony (reagujesz nadwrażliwie) na którykolwiek ze składników produktu.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Milukante- tabletki powlekane?
Nigdy nie stosuj leku Milukante do przerwania ostrego ataku astmy! W przypadku nagłego napadu astmy zaleca się użycie leku wziewnego beta-mimetyku o szybkim działaniu, takiego jak salbutamol. Zawsze miej przy sobie inhalator z lekiem rozszerzającym oskrzela. Jeśli zauważysz potrzebę stosowania większych dawek leku wziewnego, skonsultuj się z lekarzem jak najszybciej.
Preparat nie zastępuje stosowania kortykosteroidów wziewnych lub doustnych. Rzadko może wystąpić eozynofilia u osób przyjmujących leki przeciwastmatyczne, co może odpowiadać zespołowi Churga i Strauss. Osoby chore na astmę i nadwrażliwe na kwas acetylosalicylowy powinny unikać stosowania tego preparatu. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 2. roku życia. W razie jakichkolwiek działań niepożądanych lub objawów eozynofilii, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania i podejmie decyzję dotyczącą dalszego leczenia. Należy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych i nie stosować leku równocześnie z innymi lekami zawierającymi montelukast. Montelukast nie jest zalecany do stosowania jako jedyny lek w przypadku astmy przewlekłej o umiarkowanym nasileniu. Preparat może być stosowany u dzieci w dawce 4 lub 5 mg w przypadku astmy o łagodnym nasileniu, pod warunkiem braku ciężkich ataków astmy wymagających doustnych kortykosteroidów. Jeśli lekarz uzna, że leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, może zalecić zmianę leku lub dodanie leków dodatkowych. Nie zaleca się stosowania preparatu Milukante w monoterapii w przypadku astmy przewlekłej o łagodnym nasileniu.
Jeśli lekarz zalecił dodatkowe leczenie lekiem Milukante 10 mg, nie należy przerywać stosowania leków kortykosteroidowych. Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza.
Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma badań, że montelukast wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów, jednak w przypadku wystąpienia działań niepożądanych mogących powodować senność lub zawroty głowy, zaleca się zachowanie ostrożności podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.
Dawkowanie preparatu Milukante - tabletki powlekane
Używaj leku zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ nie przyniesie to dodatkowej skuteczności, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Nie ma potrzeby zmiany dawkowania u osób starszych, z problemami nerek lub łagodnymi do umiarkowanych problemami z wątrobą. Brak danych dotyczących stosowania leku u osób z ciężkimi problemami wątroby. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem. Zazwyczaj stosuje się następujące dawki:
Dorośli i młodzież powyżej 15. roku życia:
Astma lub astma oraz sezonowy alergiczny nieżyt nosa: 1 tabletka 10 mg raz na dobę, wieczorem. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.
Dzieci w wieku od 6 do 14 lat:
1 tabletka 5 mg raz na dobę, wieczorem. Lek należy przyjąć godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po posiłku.
Dzieci w wieku od 2 do 5 lat:
1 tabletka 4 mg raz na dobę, wieczorem. Lek należy przyjąć godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po posiłku.
Brak danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci poniżej 2. roku życia.
Czy można stosować Milukante - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W czasie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub laktacji ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj o tym lekarza, który przepisuje lek.
Informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania preparatu podczas ciąży są ograniczone. Lek można stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Tylko lekarz może ocenić stosunek ryzyka do korzyści w Twoim przypadku.
Nie jest znane, czy lek przenika do mleka matki. Preparat można stosować podczas karmienia piersią tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych niedawno lekach, również o tych, które są dostępne bez recepty. Należy być ostrożnym, zwłaszcza u dzieci, gdy stosuje się preparat jednocześnie z lekami takimi jak fenytoina, fenobarbital i ryfampicyna.
Montelukast można stosować równocześnie z innymi lekami stosowanymi w leczeniu astmy. Preparat w dawkach terapeutycznych nie wpływa klinicznie istotnie na farmakokinetykę leków takich jak teofilina, prednizon, doustne środki antykoncepcyjne, terfenadyna, digoksyna i warfaryna. Nie uważa się, że montelukast istotnie wpływa na metabolizm leków takich jak paklitaksel, rozyglitazon i repaglinid.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Milukante- tabletki powlekane?
Jak każdy lek, Milukante może wywołać skutki uboczne, jednak nie u każdego pacjenta stosującego ten preparat. Warto pamiętać, że korzyści z zastosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Po zażyciu leku mogą wystąpić: bóle głowy, senność, ból brzucha, zwiększone pragnienie. Do rzadkich działań niepożądanych, lub działań niepożądanych, których częstość występowania jest nieokreślona, zalicza się: zawroty głowy, zaburzenia snu, osłabienie, zmęczenie, złe samopoczucie, parestezje, drażliwość, omamy, pobudzenie, agresywne zachowania, niepokój, drgawki, kołatania serca, biegunka, suchość błony śluzowej jamy ustnej, niestrawność, nudności, wymioty, bóle stawów i mięśni, kurcze mięśni, zwiększona skłonność do krwawień, reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka), nacieki eozynofilów w wątrobie. Do rzadkich, jednak poważnych działań niepożądanych zalicza się: reakcje anafilaktyczne (ciężka pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy ust, języka, gardła mogące przeszkadzać w oddychaniu i/lub przełykaniu i inne). Jeśli zauważysz objawy reakcji anafilaktycznej, powinieneś natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Rzadko może wystąpić zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy (ALT, AST), cholestatyczne zapalenie wątroby. Rzadko, u niektórych osób stosujących preparat może pojawić się układowa eozynofilia czasami objawiająca się zapaleniem naczyń, co odpowiada zespołowi Churga i Straussa .