Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Mucosolvan Inhalacje

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Mucosolvan Inhalacje
02.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Mucosolvan inhalacje - roztwór do nebulizacji?

Aktywnym składnikiem tego preparatu jest ambroksol. Ambroksol zwiększa produkcję śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość oraz poprawia funkcjonowanie rzęsek nabłonka oddechowego. Dzięki temu poprawia się transport wydzieliny, co wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia usuwanie flegmy, łagodzi kaszel i nie zakłóca naturalnego odruchu kaszlowego.

Po podaniu doustnym ambroksol szybko się wchłania. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga się w ciągu 1-2,5 godziny po przyjęciu preparatu w postaci o natychmiastowym uwalnianiu, a przeciętnie po 6,5 godziny po przyjęciu preparatu w postaci o opóźnionym uwalnianiu. Jest metabolizowany w wątrobie i głównie wydalany z moczem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Mucosolvan inhalacje - roztwór do nebulizacji?

Produkt ten jest zalecany w leczeniu ostrej i przewlekłej choroby płuc i oskrzeli, która charakteryzuje się problemami z produkcją i usuwaniem śluzu.

Kiedy nie stosować preparatu Mucosolvan inhalacje - roztwór do nebulizacji?

Niestety, choć istnieją wskazania do użycia produktu, nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Należy unikać stosowania produktu, jeśli istnieje alergia (nadwrażliwość) na którykolwiek z jego składników.

Nie zaleca się stosowania produktu w pierwszym trymestrze ciąży ani podczas karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Mucosolvan inhalacje- roztwór do nebulizacji?

Niektóre schorzenia mogą uniemożliwiać stosowanie preparatu lub wymagać dostosowania dawki. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne monitorowanie stanu zdrowia. Rzadko stosowanie preparatu może prowadzić do poważnych reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa-Johnsona, rumień wielopostaciowy, ostre uogólnione krostkowica i martwicza toksyczna rozpływająca się naskórka.

W przypadku wystąpienia wszelkich zmian skórnych lub błon śluzowych, szczególnie postępującej wysypki bądź zmian pęcherzowych, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Czasami reakcje skórne mogą być poprzedzone objawami przypominającymi objawy grypy, takimi jak gorączka, ogólne bóle ciała, zapalenie błony śluzowej nosa, kaszel i ból gardła. Przed zastosowaniem preparatu zaleca się konsultację z lekarzem w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.

Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy jako środek konserwujący, który może wywoływać skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością dróg oddechowych. Brak danych na temat wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Mucosolvan inhalacje - roztwór do nebulizacji

Preparat w formie płynu do inhalacji z nebulizatora jest odpowiedni do stosowania w każdym nebulizatorze, z wyłączeniem parowego. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to być szkodliwe dla zdrowia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących używania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Dorośli i dzieci powyżej 6. roku życia powinni stosować 1-2 inhalacje dziennie, każda po 2-3 ml płynu.

Dzieci poniżej 6. roku życia mogą stosować 1-2 inhalacje dziennie, każda po 2 ml płynu.

Płyn do inhalacji można mieszać z solą fizjologiczną w równych proporcjach. Nie wolno mieszać go z roztworami zawierającymi solę emską lub kwas kromoglikanowy lub innymi roztworami o pH wyższym niż 6,3 (aby uniknąć powstania osadu ambroksolu).

Podczas inhalacji zaleca się oddychanie normalnie, unikanie zbyt głębokich wdechów i wydechów, aby uniknąć odruchu kaszlowego. Przed inhalacją warto podgrzać płyn do temperatury ciała. Osoby z astmą oskrzelową powinny stosować lek po zażyciu innych leków.

Nie zaleca się stosowania preparatu przed snem.

Czy można stosować Mucosolvan inhalacje - roztwór do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W okresie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!

Należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, aby wyjaśnić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub planujesz ciążę, poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.

Nie zaleca się stosowania preparatu w I trymestrze ciąży. Możliwe jest stosowanie leku w późniejszym okresie ciąży tylko po konsultacji z lekarzem i tylko w sytuacji zdecydowanej konieczności.

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Zgłoś lekarzowi wszystkie ostatnio przyjmowane leki, także te, które są dostępne bez recepty.

Nie używaj jednocześnie leków hamujących odruch kaszlowy (np. kodeiny), ponieważ kaszel pomaga pozbyć się nadmiaru wydzieliny.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Mucosolvan inhalacje- roztwór do nebulizacji?

Mucosolvan, podobnie jak każdy inny lek, może wywoływać efekty niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich osób, które go stosują. Ważne jest jednak, że korzyści wynikające ze stosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z ewentualnymi działaniami niepożądanymi.

Do częstych skutków ubocznych należą: zaburzenia smaku, odrętwienie gardła, odrętwienie jamy ustnej, nudności. Zdarzają się także rzadziej: wymioty, bóle brzucha, niestrawność, biegunka, suchość błony śluzowej jamy ustnej. Rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne, wysypka, pokrzywka. Istnieją również możliwe działania niepożądane, których częstość występowania nie jest określona: suchość w gardle, reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, świąd, a także poważne reakcje skórne, takie jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka oraz ostra uogólniona krostkowica.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł