- Co zawiera i jak działa Cyclonamine - tabletki?
- Kiedy stosować Cyclonamine - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Cyclonamine - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Cyclonamine- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Cyclonamine - tabletki
- Czy można stosować Cyclonamine - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Cyclonamine- tabletki?
Co zawiera i jak działa Cyclonamine - tabletki?
Składnikiem aktywnym preparatu jest etamsylat, substancja lecznicza o działaniu przeciwpłytkowym. Etamsylat skraca czas krwawienia bez wpływu na czas protrombinowy. Oddziałuje na proces zatrzymywania krwawienia na początkowym etapie (interakcje między płytkami krwi a śródbłonkiem naczyń). Zwiększa odporność naczyń włosowatych, zmniejsza ich przepuszczalność i skłonność do pękania. Nie powoduje zwężenia światła naczyń krwionośnych.
Etamsylat po podaniu doustnym jest wolno wchłaniany z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi w ciągu 4 godzin. Wiąże się z białkami osocza krwi w 95%. Nie ulega przemianie metabolicznej. Jest głównie wydalany z moczem w postaci niezmienionej.
Kiedy stosować Cyclonamine - tabletki?
Wskaźniki zastosowania preparatu obejmują:
• zapobieganie i leczenie krwawień przedoperacyjnych lub pooperacyjnych we wszystkich rodzajach operacji w obszarze silnie ukrwionych tkanek: w otolaryngologii, ginekologii, położnictwie, urologii, stomatologii, okulistyce, chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej;
• zapobieganie i leczenie krwawienia o różnej etiologii i lokalizacji: krwiomocz, krwawe wymioty, krew w kale, krwawienie z nosa, krwawienia z dziąseł;
• w ginekologii: plamienie (krwawienie poza cyklem miesiączkowym), nadmierne krwawienie menstruacyjne pierwotne lub wtórne wywołane wkładką wewnątrzmaciczną po wykluczeniu przyczyn organicznych.
Kiedy nie stosować preparatu Cyclonamine - tabletki?
Niestety, chociaż mogą istnieć wskazania do korzystania z preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować preparatu w przypadku alergii (nadwrażliwości) na którykolwiek składnik produktu.
Należy unikać stosowania preparatu w przypadku ostrej porfirii.
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży ani podczas karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Cyclonamine- tabletki?
Istnieją pewne choroby i sytuacje, które mogą uniemożliwić stosowanie tego preparatu lub wymagać zmiany dawkowania. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.
Jeśli leczenie nadmiernych i/lub przedłużających się krwawień miesiączkowych nie przynosi poprawy po zastosowaniu preparatu, należy skonsultować się z lekarzem w celu wyjaśnienia innych możliwych przyczyn tych zaburzeń.
Informacje dodatkowe dotyczące składników preparatu:
• tabletki zawierają pirosiarczyn sodu, który może wywoływać ciężkie reakcje alergiczne u osób szczególnie wrażliwych;
• kapsułki zawierają żółcień chinolinową (E104).
Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Preparat nie wpływa istotnie na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń i maszyn.
Dawkowanie preparatu Cyclonamine - tabletki
Preparat występuje w postaci tabletek lub kapsułek przeznaczonych do zażycia doustnego. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie wpłynie to dodatnio na skuteczność leku, a może być szkodliwe dla zdrowia i życia pacjenta. W razie wątpliwości co do stosowania preparatu, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.
Osoby dorosłe:
Przed operacjami: zalecana dawka wynosi 250–500 mg 1 godzinę przed zabiegiem oraz 250–500 mg co 4–6 godzin po zabiegu, dopóki istnieje ryzyko krwawienia.
W przypadku chorób wewnętrznych: dawkowanie to 500 mg 2–3 razy dziennie; należy przyjmować preparat w trakcie posiłku, popijając wodą. Czas trwania leczenia powinien zostać określony przez lekarza.
W sytuacji plamienia i nadmiernego krwawienia menstruacyjnego: zalecane jest przyjęcie 500 mg 3 razy dziennie przez 10 dni, rozpoczynając kurację 5 dni przed miesiączką; preparat należy zażywać w trakcie posiłku, popijając wodą.
Dzieci:
Dawka dla dzieci powinna wynosić połowę dawki zalecanej dla dorosłych.
Z uwagi na wysoką zawartość substancji czynnej, preparat w postaci kapsułek nie jest przeznaczony dla dzieci.
Osoby ze specjalnymi problemami zdrowotnymi:
Osoby z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby powinny stosować preparat ostrożnie.
Czy można stosować Cyclonamine - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Konsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku w ciąży!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem, aby omówić ewentualne ryzyko i korzyści związane z jego przyjmowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę, poinformuj lekarza o tym przed przepisaniem recepty na dany lek.
Unikaj stosowania preparatu w trakcie ciąży i podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, nawet tych, które można kupić bez recepty.
Nie ma informacji na temat interakcji tego preparatu z innymi lekami.
Można stosować preparat jednocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi.
Preparat może wpłynąć na wyniki niektórych badań laboratoryjnych (takich jak stężenie kreatyniny, mleczanów, trójglicerydów, kwasu moczowego, cholesterolu).
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Cyclonamine- tabletki?
Cyclonamine, podobnie jak każdy inny lek, może wywołać efekty uboczne, jednak nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego preparatu. Trzeba pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Do najczęstszych skutków ubocznych należą: bóle brzucha, nudności, biegunka, wymioty, dyskomfort w jamie brzusznej, bóle głowy, osłabienie, wysypka. Bardzo rzadko mogą wystąpić: gorączka, choroba zakrzepowo-zatorowa, małopłytkowość, agranulocytoza, neutropenia, reakcje nadwrażliwości. W większości przypadków objawy same ustępują, ale jeśli nie, należy skonsultować się z lekarzem.
W przypadku nawracających wymiotów, trwających co najmniej 2 dni, konieczna jest wizyta u lekarza; specjalista może zalecić przerwanie terapii, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Jeśli pojawią się reakcje skórne lub gorączka, natychmiast trzeba przerwać stosowanie preparatu oraz skonsultować się z lekarzem; te objawy mogą wskazywać na rozwój reakcji alergicznych, które mogą mieć poważne konsekwencje.