Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Nasen

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Nasen
27.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Nasen - tabletki powlekane?

Nasen

Składnikiem czynnym tego preparatu jest zolpidem, substancja lecznicza o działaniu nasennym i uspokajającym. Mechanizm działania zolpidemu jest podobny do benzodiazepin. Zolpidem wiąże się z receptorem benzodiazepinowym w kompleksie receptora GABA-A. Zolpidem aktywuje receptor benzodiazepinowy typu 1, w odróżnieniu od benzodiazepin, które aktywują wszystkie podtypy receptorów benzodiazepinowych. Aktywacja receptora prowadzi do zahamowania pobudliwości neuronu, co powoduje szybkie działanie nasenne zolpidemu: ułatwia zasypianie, wydłuża sen, poprawia jego jakość oraz zmniejsza liczbę i czas przebudzeń nocnych.

Po podaniu doustnym zolpidem szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie po około 2 godzinach. Działanie nasenne występuje po 10-30 minutach i utrzymuje się przez 6 godzin. Zolpidem jest metabolizowany w wątrobie i wydalany w postaci nieaktywnych metabolitów, głównie z moczem (60%) i kałem (40%).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Nasen - tabletki powlekane?

Produkt jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w przypadku bezsenności.

Lek należy stosować wyłącznie w przypadku bezsenności, która zakłóca normalne funkcjonowanie lub jest bardzo uciążliwa dla pacjenta.


Kiedy nie stosować preparatu Nasen - tabletki powlekane?

Niestety, nie zawsze można stosować preparat pomimo wskazań do jego użycia. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku uczulenia na którąkolwiek z jego składników. Dodatkowo, przeciwwskazane jest stosowanie preparatu w przypadku zespołu obturacyjnego bezdechu podczas snu, miastenii (choroby mięśni), ciężkiej niewydolności wątroby oraz ciężkiej niewydolności oddechowej. Preparat nie jest odpowiedni dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nasen- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia lub inne warunki mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki preparatu. W pewnych sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.Przed rozpoczęciem leczenia lekami nasennymi, lekarz będzie próbował określić przyczynę bezsenności i wyeliminować czynniki ją wywołujące. Utrzymywanie się bezsenności po 7-14 dniach leczenia może wskazywać na istnienie pierwotnych zaburzeń psychicznych lub fizycznych, które wymagają dalszej diagnostyki.W przypadku długotrwałego stosowania leków nasennych może dojść do zmniejszenia ich działania nasennego (tolerancja).Stosowanie leków uspokajających i nasennych może prowadzić do rozwoju uzależnienia. Ryzyko uzależnienia wzrasta wraz z dawką i czasem trwania leczenia, zwłaszcza u osób z historią uzależnienia od alkoholu, substancji psychoaktywnych lub leków. Osoby z tej grupy powinny być pod stałą opieką lekarską.W przypadkach uzależnienia fizycznego, nagłe przerwanie leczenia może wiązać się z objawami zespołu odstawienia. Mogą wystąpić bóle głowy i mięśni, wzmożony lęk i napięcie psychiczne, drażliwość, splątanie i nawet objawy drętwienia kończyn, omamy lub napady.Po zakończeniu leczenia możliwe jest nasilenie objawów, które skłoniły lekarza do przepisania preparatu (bezsenność z odbicia). Zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki, aby uniknąć nagłego przerwania leczenia.Czas trwania leczenia powinien być jak najkrótszy, nie przekraczając 4 tygodni. Osoby w podeszłym wieku, po kuracjach odtruwających po przedawkowaniu substancji psychoaktywnych, z niewydolnością wątroby powinny być leczone ostrożnie, a dawka preparatu może być zmniejszona i dostosowana indywidualnie.Osoby z depresją powinny być leczone preparatem jedynie w połączeniu z innymi lekami przeciwdziałającymi chorobie podstawowej. U pacjentów z depresją istnieje ryzyko wystąpienia myśli samobójczych, zwłaszcza przy stosowaniu leków o działaniu podobnym do benzodiazepin. Lekarz powinien przepisać najmniejszą skuteczną dawkę leku.Stosowanie leków nasennych może wpływać negatywnie na czynność ośrodka oddechowego, dlatego osoby z zaburzeniami oddychania powinny stosować je ostrożnie.Po przyjęciu preparatu, należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, ponieważ może to prowadzić do utraty uwagi, drażliwości lub psychoz.Preparat zawiera laktozę, dlatego osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy czy zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny go stosować.Stosowanie preparatu może powodować zaburzenia psychoruchowe, dlatego zaleca się unikanie czynności wymagających skupienia i koordynacji.

Dawkowanie preparatu Nasen - tabletki powlekane

Preparat jest w postaci tabletek powlekanych i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, gdyż może to zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości, konieczna jest konsultacja z lekarzem.


Dla dorosłych zalecana jest dawka 10 mg raz na dobę, bezpośrednio przed snem.

Nie należy przyjmować drugiej dawki w tej samej nocy. Maksymalna dzienna dawka wynosi 10 mg.
W przypadku osób starszych oraz osłabionych zaleca się dawkę 5 mg na dobę.
W przypadku niewydolności wątroby, zaleca się rozpoczęcie stosowania preparatu od dawki 5 mg na dobę. W przypadku braku skuteczności, u osób do 65. roku życia i w dobrym stanie ogólnym, dawkę można zwiększyć do 10 mg na dobę.
Preparat można stosować przez kilka dni, do 2 tygodni. Nie należy stosować go dłużej niż 4 tygodnie, jak inne leki nasenne.
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Czy można stosować Nasen - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią, zawsze skonsultuj się z lekarzem!

Zawsze ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub karmienia piersią, aby zrozumieć potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym swojego lekarza prowadzącego.

Nie stosować leku w trakcie ciąży ani podczas karmienia piersią. Jeśli podejrzewasz, że zachodzisz w ciążę podczas leczenia, natychmiast przerywaj stosowanie leku i skonsultuj się z lekarzem, aby dostosować metody leczenia.

Nie zaleca się stosowania leku w trakcie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także o tych dostępnych bez recepty.
Podczas stosowania preparatu nie wolno spożywać alkoholu.
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych leków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, takich jak leki przeciwpsychotyczne, inne leki nasenne, przeciwlękowe, antydepresyjne, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe, znieczulenia ogólnego i przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym. Równoczesne stosowanie innych leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy może wywołać wzmożone działanie preparatu, zwiększenie senności, zaburzenia psychoruchowe i zdolności prowadzenia pojazdów następnego dnia po przyjęciu. W niektórych przypadkach mogą pojawić się omamy wzrokowe.
Nie należy łączyć preparatu z fluwoksaminą, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia zolpidemu we krwi.
Opioidowe leki przeciwbólowe mogą wywołać zwiększenie euforii, co może prowadzić do uzależnienia.
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu preparatu z lekami wpływającymi na aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450. Leki hamujące ten izoenzym (np. ketokonazol) mogą wpływać na zwiększenie stężenia zolpidemu we krwi i nasilenie jego działania. Leki zwiększające aktywność tego izoenzymu (np. ryfampicyna) mogą sprawić, że stężenie zolpidemu we krwi będzie niższe. Nie zaleca się łączenia cyprofloksacyny z zolpidemem; cyprofloksacyna może zwiększyć stężenie zolpidemu we krwi.
Nie zaobserwowano istotnych interakcji przy stosowaniu zolpidemu z ranitydyną.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nasen- tabletki powlekane?

Nasen, podobnie jak każdy inny lek, może wywoływać niepożądane skutki, chociaż nie u wszystkich pacjentów. Ważne jest, aby pamiętać, że korzyści z jego stosowania z reguły przewyższają negatywne skutki uboczne.Skutki uboczne związane z przyjmowaniem tego preparatu, szczególnie z ośrodkowego układu nerwowego i układu pokarmowego, zależą od dawki. Stosowanie leku bezpośrednio przed snem może zmniejszyć nasilenie niepożądanych objawów. Zdarza się, że skutki uboczne występują częściej u osób starszych.Do najczęstszych skutków ubocznych należą: senność, ból głowy, zawroty głowy, nasilenie bezsenności, utrata pamięci, omamy, pobudzenie, koszmary senne, zmęczenie, splątanie, drażliwość, podwójne widzenie, biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha, kaszel, astma, uczucie kołatania serca, a rzadziej zaburzenia rytmu serca.Zdarzają się także mniej znane skutki, takie jak: zaburzenia świadomości, niepokój, agresja, urojenia, gniew, anomalia zachowania, psychozy, somnambulizm, uzależnienie, zaburzenia libido, problemy z miesiączkowaniem, depresja, chodzenie we śnie i inne zaburzenia snu, senność w dzień po przyjęciu leku, osłabienie mięśni, problemy z chodem, reakcje nadwrażliwości, takie jak wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł