- Co zawiera i jak działa Nasen - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Nasen - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Nasen - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nasen- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Nasen - tabletki powlekane
- Czy można stosować Nasen - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nasen- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Nasen - tabletki powlekane?
Składnikiem czynnym tego preparatu jest zolpidem, substancja lecznicza o działaniu nasennym i uspokajającym. Mechanizm działania zolpidemu jest podobny do benzodiazepin. Zolpidem wiąże się z receptorem benzodiazepinowym w kompleksie receptora GABA-A. Zolpidem aktywuje receptor benzodiazepinowy typu 1, w odróżnieniu od benzodiazepin, które aktywują wszystkie podtypy receptorów benzodiazepinowych. Aktywacja receptora prowadzi do zahamowania pobudliwości neuronu, co powoduje szybkie działanie nasenne zolpidemu: ułatwia zasypianie, wydłuża sen, poprawia jego jakość oraz zmniejsza liczbę i czas przebudzeń nocnych.
Po podaniu doustnym zolpidem szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie po około 2 godzinach. Działanie nasenne występuje po 10-30 minutach i utrzymuje się przez 6 godzin. Zolpidem jest metabolizowany w wątrobie i wydalany w postaci nieaktywnych metabolitów, głównie z moczem (60%) i kałem (40%).
Kiedy stosować Nasen - tabletki powlekane?
Produkt jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w przypadku bezsenności.
Lek należy stosować wyłącznie w przypadku bezsenności, która zakłóca normalne funkcjonowanie lub jest bardzo uciążliwa dla pacjenta.
Kiedy nie stosować preparatu Nasen - tabletki powlekane?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nasen- tabletki powlekane?
Dawkowanie preparatu Nasen - tabletki powlekane
Preparat jest w postaci tabletek powlekanych i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, gdyż może to zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Dla dorosłych zalecana jest dawka 10 mg raz na dobę, bezpośrednio przed snem.
Nie należy przyjmować drugiej dawki w tej samej nocy. Maksymalna dzienna dawka wynosi 10 mg.
W przypadku osób starszych oraz osłabionych zaleca się dawkę 5 mg na dobę.
W przypadku niewydolności wątroby, zaleca się rozpoczęcie stosowania preparatu od dawki 5 mg na dobę. W przypadku braku skuteczności, u osób do 65. roku życia i w dobrym stanie ogólnym, dawkę można zwiększyć do 10 mg na dobę.
Preparat można stosować przez kilka dni, do 2 tygodni. Nie należy stosować go dłużej niż 4 tygodnie, jak inne leki nasenne.
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.
Czy można stosować Nasen - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią, zawsze skonsultuj się z lekarzem!
Zawsze ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub karmienia piersią, aby zrozumieć potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym swojego lekarza prowadzącego.
Nie stosować leku w trakcie ciąży ani podczas karmienia piersią. Jeśli podejrzewasz, że zachodzisz w ciążę podczas leczenia, natychmiast przerywaj stosowanie leku i skonsultuj się z lekarzem, aby dostosować metody leczenia.
Nie zaleca się stosowania leku w trakcie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także o tych dostępnych bez recepty.
Podczas stosowania preparatu nie wolno spożywać alkoholu.
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych leków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, takich jak leki przeciwpsychotyczne, inne leki nasenne, przeciwlękowe, antydepresyjne, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe, znieczulenia ogólnego i przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym. Równoczesne stosowanie innych leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy może wywołać wzmożone działanie preparatu, zwiększenie senności, zaburzenia psychoruchowe i zdolności prowadzenia pojazdów następnego dnia po przyjęciu. W niektórych przypadkach mogą pojawić się omamy wzrokowe.
Nie należy łączyć preparatu z fluwoksaminą, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia zolpidemu we krwi.
Opioidowe leki przeciwbólowe mogą wywołać zwiększenie euforii, co może prowadzić do uzależnienia.
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu preparatu z lekami wpływającymi na aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450. Leki hamujące ten izoenzym (np. ketokonazol) mogą wpływać na zwiększenie stężenia zolpidemu we krwi i nasilenie jego działania. Leki zwiększające aktywność tego izoenzymu (np. ryfampicyna) mogą sprawić, że stężenie zolpidemu we krwi będzie niższe. Nie zaleca się łączenia cyprofloksacyny z zolpidemem; cyprofloksacyna może zwiększyć stężenie zolpidemu we krwi.
Nie zaobserwowano istotnych interakcji przy stosowaniu zolpidemu z ranitydyną.