- Co zawiera i jak działa Nasometin - aerozol do nosa, zawiesina?
- Kiedy stosować Nasometin - aerozol do nosa, zawiesina?
- Kiedy nie stosować preparatu Nasometin - aerozol do nosa, zawiesina?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nasometin- aerozol do nosa, zawiesina?
- Dawkowanie preparatu Nasometin - aerozol do nosa, zawiesina
- Czy można stosować Nasometin - aerozol do nosa, zawiesina w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nasometin- aerozol do nosa, zawiesina?
Co zawiera i jak działa Nasometin - aerozol do nosa, zawiesina?
Substancją aktywną tego preparatu jest mometazon, który jest sztucznym kortykosteroidem o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Działając miejscowo, hamuje proces zapalny, zmniejsza obrzęk i podrażnienie. Łagodzi objawy alergiczne, takie jak kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i swędzenie błon śluzowych nosa oraz uczucie zatkanego nosa. Mechanizm działania mometazonu w komórce docelowej polega na regulacji ekspresji genów wpływających na proces zapalny. Początek jego działania występuje po kilkunastu godzinach, a pełne działanie uzyskuje się po kilku dniach regularnego stosowania preparatu. Mometazon stosowany w zalecanych dawkach nie wykazuje działania ogólnoustrojowego, a stężenie we krwi jest nieoznaczalne.
Kiedy stosować Nasometin - aerozol do nosa, zawiesina?
Preparat ma zastosowanie w terapii objawów sezonowego lub całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 3. roku życia. Preparat jest również skuteczny w leczeniu polipów nosa u osób dorosłych po ukończeniu 18. roku życia.
Kiedy nie stosować preparatu Nasometin - aerozol do nosa, zawiesina?
Niestety, nawet jeśli są wskazania do korzystania z preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek składnik.
Nie stosować w przypadku nieleczonych miejscowych zakażeń błony śluzowej nosa.
Preparatu nie należy stosować u osób po niedawnych operacjach nosa lub po urazach nosa, dopóki rany nie zagoją się.
Nie zaleca się korzystania z preparatu u kobiet w ciąży. Nie należy go stosować podczas karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nasometin- aerozol do nosa, zawiesina?
Dawkowanie preparatu Nasometin - aerozol do nosa, zawiesina
Czy można stosować Nasometin - aerozol do nosa, zawiesina w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży zaleca się unikanie stosowania jakichkolwiek leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, koniecznie poinformuj o tym lekarza przepisującego lek.
Brakuje danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania tego preparatu u kobiet w ciąży. Z tego powodu nie zaleca się stosowania go w trakcie ciąży.
Nieznane są informacje dotyczące przenikania substancji czynnej preparatu do mleka matki po podaniu doustnym. Z tego powodu nie zaleca się stosowania tego preparatu podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych, które są dostępne bez recepty.
Szczególnie ważne jest powiadomienie lekarza o stosowaniu kortykosteroidów w postaci doustnej lub zastrzyków, a także innych form kortykosteroidów (takich jak preparaty wziewne stosowane w astmie, maści, kremy).
Niezauważono żadnych interakcji między tym preparatem a loratadyną.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nasometin- aerozol do nosa, zawiesina?
Nasometin, podobnie jak każdy inny lek, może wywołać działania niepożądane, które nie wystąpią u wszystkich pacjentów. Warto jednak pamiętać, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają potencjalne ryzyko.
Do najczęstszych działań niepożądanych należą: podrażnienie błon śluzowych nosa, krwawienia z nosa, owrzodzenia i podrażnienia błony śluzowej nosa, zapalenie gardła, podrażnienie gardła oraz bóle głowy. Rzadziej mogą wystąpić: zaburzenia smaku i węchu, jaskra, zaćma, zwiększenie ciśnienia w oku, perforacja przegrody nosowej, reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pokrzywka) oraz obrzęk naczynioruchowy i reakcje anafilaktyczne (które mogą być bardzo groźne i stanowić zagrożenie życia, obejmujące m.in. obrzęk naczynioruchowy języka, gardła, krtani, skurcz oskrzeli, obniżenie ciśnienia tętniczego i wstrząs).
W przypadku długotrwałego stosowania kortykosteroidów do nosa u dzieci może wystąpić spowolnienie tempa wzrostu oraz ogólnoustrojowe działania niepożądane.