- Co zawiera i jak działa Nedal - tabletki?
- Kiedy stosować Nedal - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Nedal - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nedal- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Nedal - tabletki
- Czy można stosować Nedal - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nedal- tabletki?
Co zawiera i jak działa Nedal - tabletki?
Kiedy stosować Nedal - tabletki?
Preparat jest zalecany do stosowania w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca u osób w podeszłym wieku.
Kiedy nie stosować preparatu Nedal - tabletki?
Niestety, choć mogą być wskazania do zastosowania leku, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie leku w przypadku alergii (nadwrażliwości) na którykolwiek składnik preparatu. Ponadto nie wolno stosować leku w przypadku:
• niewydolności wątroby lub zaburzeń czynności wątroby
• ostrych stanów niewydolności serca, wstrząsu kardiogennego oraz w okresach zaostrzenia niewydolności serca, wymagających podawania leków inotropowych dożylnie
• bloku przedsionkowo-komorowego II lub III stopnia (u pacjentów bez stymulatora serca)
• zespołu chorego węzła zatokowego, w tym bloku zatokowo-przedsionkowego
• bradykardii (przed rozpoczęciem leczenia, gdy częstość rytmu serca jest mniejsza niż 60 uderzeń na minutę)
• niedociśnienia tętniczego (ciśnienie skurczowe poniżej 90 mmHg)
• astmy oskrzelowej, skurczu oskrzeli lub ciężkiej przewlekłej choroby obturacyjnej płuc
• kwasicy metabolicznej
• nieleczonego guza chromochłonnego nadnercza
• poważnych zaburzeń krążenia obwodowego.
Podczas ciąży stosowanie leku jest niedozwolone, chyba że lekarz uzna to za konieczne. Preparatu nie wolno stosować podczas karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nedal- tabletki?
Niektóre sytuacje zdrowotne mogą być przeciwwskazaniem do stosowania danego preparatu lub wskazywać na konieczność zmiany dawkowania. Czasem wymagane są dodatkowe badania kontrolne.
W przypadku planowanego zabiegu z znieczuleniem ogólnym, ważne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu leku beta-blokerów (nebiwololu). Interakcje między beta-blokerami a lekami znieczulającymi mogą prowadzić do poważnych działań niepożądanych. W takiej sytuacji, lekarz zaleci stopniowe zmniejszanie dawki leku na co najmniej 24 godziny przed zabiegiem.
Preparatu nebiwololu nie należy stosować u pacjentów z nieleczonej niewydolnością serca. Leczenie tym preparatem jest możliwe dopiero po ustabilizowaniu stanu pacjenta. Osoby z przewlekłą niewydolnością serca powinny być regularnie monitorowane przez lekarza.
Nagłe przerwanie przyjmowania leku, zwłaszcza u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, może prowadzić do zaostrzenia objawów. Dlatego zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki zgodnie z instrukcjami lekarza.
Preparat może powodować spowolnienie akcji serca (bradykardię). Jeśli spoczynkowa częstość serca spadnie do 50-55 uderzeń na minutę, należy skonsultować się z lekarzem.
W określonych przypadkach, należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu, np. u pacjentów z zespołem Raynauda, chromaniem przestankowym, blokiem przedsionkowo-komorowym I stopnia, dławicą naczynio-skurczową.
Podczas leczenia nie zaleca się jednoczesnego stosowania antagonistów wapnia, leków przeciwarytmicznych klasy I ani leków przeciwnadciśnieniowych o działaniu ośrodkowym.
Pacjenci z cukrzycą powinni monitorować stężenie glukozy we krwi, ponieważ lek może maskować objawy hipoglikemii.
Dawkowanie preparatu Nedal - tabletki
Czy można stosować Nedal - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży nie należy zażywać żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub karmienia piersią ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia ewentualnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, należy poinformować lekarza o tym, gdy przepisuje on lek.
Preparaty z grupy beta-blokerów mogą negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży, rozwój płodu oraz noworodka. Wartość skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu w ciąży, chyba że jest to absolutnie konieczne. Jeśli lekarz uzna za niezbędne stosowanie preparatu, zaleci odpowiednie środki ostrożności oraz regularne badania kontrolne.
Stosowanie preparatu jest niewskazane podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nedal- tabletki?
Jak każdy lek, również Nedal, może wywoływać skutki uboczne, chociaż nie u każdego pacjenta korzystającego z tego preparatu. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Podczas leczenia niewydolności serca często dochodzi do spadku częstości akcji serca (bradykardia). Często obserwowane objawy to duszność, nasilenie niewydolności serca w trakcie leczenia, bóle głowy, zawroty głowy, parestezje, nudności, biegunka, zaparcia, obrzęki, zmęczenie. Rzadziej mogą wystąpić: niedociśnienie tętnicze (w tym ortostatyczne), zaostrzenie objawów chromania przestankowego, zaostrzenie objawów niewydolności serca, spadek częstości rytmu serca (bradykardia), zaburzenia przewodzenia węzła przedsionkowo-komorowego/blok przedsionkowo-komorowy, skurcz oskrzeli u pacjentów z astmą oskrzelową lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, niestrawność, wzdęcia, wymioty, świąd, rumieniowa wysypka skórna, depresja, zaburzenia snu (koszmary senne), zaburzenia widzenia, zaburzenia funkcji seksualnych (impotencja). Bardzo rzadko mogą wystąpić omdlenia, nasilenie objawów łuszczycy, reakcje alergiczne i obrzęk naczynioruchowy. Dodatkowo, możliwe są inne skutki uboczne, które występują po zastosowaniu innych leków z grupy beta-blokerów (np. psychozy, splątanie, omamy, objawy zespołu Raynauda, zmniejszenie wydzielania łez, negatywny wpływ na błony śluzowe, skórę, oczy). Beta-blokery mogą maskować objawy hipoglikemii i nadczynności tarczycy.