- Co zawiera i jak działa Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy stosować Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy nie stosować preparatu Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nimesil- granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Dawkowanie preparatu Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej
- Czy można stosować Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nimesil- granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Co zawiera i jak działa Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Kiedy stosować Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Produkt jest zalecany do:
• łagodzenia ostrego bólu
• w przypadku bolesnych miesiączek.
Produkt powinien być stosowany tylko jako opcja drugiego wyboru. W każdej sytuacji lekarz oceni ogólne ryzyko związane z przyjmowaniem nimesulidu i podejmie decyzję o zastosowaniu preparatu.
Kiedy nie stosować preparatu Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nimesil- granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Dawkowanie preparatu Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej
Preparat jest w postaci granulatu do przygotowania zawiesiny doustnej. Przeznaczony jest do stosowania przez podanie doustne. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu zaleca się konsultację z lekarzem.
U osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat zalecana dawka wynosi 100 mg 2 razy dziennie. Preparat należy przyjmować po posiłkach. Stosować jak najkrócej, nieprzerwanie nie dłużej niż 15 dni.
U osób w podeszłym wieku nie ma konieczności zmiany dawki preparatu.
Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u dzieci poniżej 12 roku życia.
Zaburzenia czynności wątroby są przeciwwskazaniem do stosowania preparatu. U pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami funkcji nerek (klirens kreatyniny 30-80 ml/min) nie ma konieczności modyfikacji dawki. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami funkcji nerek.
Czy można stosować Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży nie powinno się przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży bądź karmienia piersią, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza, który przepisuje receptę na ten lek (sprawdź ostrzeżenia zawarte w akapicie "Gdy należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatu?").
Stosowanie tego preparatu jest niezalecane u kobiet w III trymestrze ciąży. Nie wolno stosować preparatu w I i II trymestrze ciąży. Przyjmowanie preparatu w I i II trymestrze ciąży oraz przez kobiety planujące zajście w ciążę jest dopuszczalne tylko za zleceniem lekarza, gdy po rozważeniu potencjalnych korzyści dla matki w stosunku do możliwego ryzyka dla płodu lekarz uzna za konieczne stosowanie preparatu (jedynie krótkotrwałe i minimalne dawki). Tylko lekarz jest w stanie ocenić korzyści oraz ryzyko w Twoim przypadku.
Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nimesil- granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Nimesil, podobnie jak inne leki, może wywoływać różne działania niepożądane, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten środek. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z ewentualnymi działaniami niepożądanymi.
Najczęściej obserwowane działania niepożądane dotyczą układu pokarmowego i mogą obejmować: nudności, wymioty, biegunkę oraz zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Ponadto możliwe są: problemy z trawieniem, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, krwawienia z przewodu pokarmowego (w tym smoliste stolce, krwawe wymioty) oraz owrzodzenia przewodu pokarmowego, czasem z krwawieniem i perforacją (zwłaszcza u osób starszych), zaostrzenie zapalenia jelita grubego, zaostrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna, bardzo rzadko zapalenie wątroby, żółtaczka, zatrzymanie żółci, ostre zapalenie wątroby (w tym przypadki śmiertelne). Inne możliwe działania niepożądane to: bóle i zawroty głowy, senność, koszmary senne, lęki, niepokój, zaburzenia widzenia (w tym widzenie nieostrze, zamazane), szumy uszne, encefalopatia (zespół Reye’a). Możliwe jest także zwiększenie częstości akcji serca, obrzęki, nadciśnienie tętnicze, uderzenia gorąca, krwawienia, zaburzenia krwi, w tym niedokrwistość, eozynofilia, agranulocytoza, leukopenia, małopłytkowość (w przypadku wystąpienia objawów takich jak gorączka, ból gardła, objawy grypopodobne, owrzodzenia jamy ustnej, zmęczenie, krwawienie z nosa, siniaki, wybroczyny lub plamica, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą to być pierwsze objawy zaburzeń krwi). Możliwe są także zaburzenia czynności nerek, zatrzymanie sodu i wody, hiperkaliemia, bolesne oddawanie moczu, krwiomocz, zatrzymanie moczu, niewydolność nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, złe samopoczucie, osłabienie, obniżenie temperatury ciała. Reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd, nadwrażliwość na światło) i anafilaksja, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, napad astmy oraz ciężkie reakcje skórne, takie jak martwica toksyczna rozpływna naskórka, zespół Stevensa-Johnsona, rumień wielopostaciowy, mogą również wystąpić. Długotrwałe stosowanie nimesulidu w wysokich dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.