- Co zawiera i jak działa Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy stosować Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy nie stosować preparatu Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nimesil- granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Dawkowanie preparatu Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej
- Czy można stosować Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nimesil- granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Co zawiera i jak działa Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Substancją aktywną preparatu jest nimesulid, związek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jego działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz, głównie COX-2.
Nimesulid szybko się wchłania z przewodu pokarmowego i charakteryzuje się bardzo szybkim działaniem przeciwbólowym. Ponadto przenika przez łożysko i do mleka kobiet karmiących piersią.
Kiedy stosować Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Produkt jest przeznaczony do:
• terapii ostrego bólu
• ograniczenia dolegliwości związanych z miesiączkowaniem.
Produkt powinien być używany wyłącznie jako drugorzędne rozwiązanie. W każdym przypadku lekarz oceni ogólne ryzyko związane z przyjmowaniem nimesulidu i podejmie decyzję o zastosowaniu preparatu.
Kiedy nie stosować preparatu Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania produktu, nie zawsze można go stosować. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek składnik preparatu.
Stosowanie produktu jest przeciwwskazane jeśli kiedykolwiek pojawiły się objawy uczulenia na kwas acetylosalicylowy (aspirynę) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, ketoprofen). Objawy uczulenia mogą objawiać się reakcjami takimi jak astma, skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy lub reakcje skórne, w tym pokrzywka, wysypka, rumień.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:
u których wystąpiły objawy uszkodzenia wątroby po zastosowaniu nimesulidu
stosujących inne preparaty o potencjalnym działaniu uszkadzającym wątrobę
uzależnionych od alkoholu, leków lub narkotyków
z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, krwawieniem lub perforacją, również po zastosowaniu NLPZ
z krwawieniem z przewodu pokarmowego, z naczyń mózgowych, z innym krwawieniem lub chorobami przebiegającymi z krwawieniem
z zaburzeniami krzepnięcia krwi
z zaburzeniami czynności wątroby
z zaburzeniami czynności nerek
z niewydolnością serca
z gorączką lub objawami grypopodobnymi
oraz
• u kobiet w III trymestrze ciąży
• u kobiet w okresie karmienia piersią
• u dzieci do 12. roku życia.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nimesil- granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Niektóre przypadki chorób oraz inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do korzystania z preparatu lub wskazanie do modyfikacji dawki leku. W niektórych sytuacjach może być konieczne wykonanie określonych testów kontrolnych. Stosowanie leku w najmniejszej skutecznej dawce przez jak najkrótszy czas zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Należy unikać jednoczesnego stosowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2. Jeśli objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem. Nie wolno zwiększać zalecanej dawki ani łączyć z innymi lekami przeciwbólowymi.
Preparat może rzadko spowodować ciężkie reakcje wątroby, które w skrajnych przypadkach mogą być śmiertelne. W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na uszkodzenie wątroby lub nieprawidłowych wyników testów czynnościowych należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Konieczne jest również przerwanie przyjmowania preparatu, jeśli występuje gorączka lub objawy przypominające grypę. Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych niesie ryzyko krwotoków z przewodu pokarmowego, owrzodzeń lub perforacji, które nie zawsze poprzedzają objawy ostrzegawcze. Leki te są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. W przypadku historii choroby wrzodowej lub innych stanów zapalnych, należy poinformować lekarza o tym przed zastosowaniem preparatu. Leczenie powinno rozpocząć się od najmniejszej skutecznej dawki, a osobom zwiększającym ryzyko działań niepożądanych zaleca się stosowanie leków osłonowych.
Jest również istotne monitorowanie funkcji nerek i serca. Długotrwałe stosowanie leków tego typu może zwiększać ryzyko zawału serca i udaru, dlatego konieczna jest szczególna ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Preparat może także powodować poważne reakcje skórne i zaburzenia płodności u kobiet. Dlatego też nie powinien być stosowany u kobiet planujących ciążę. Prepaparat może mieć także wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń. W przypadku wystąpienia efektów ubocznych nie zaleca się prowadzenia pojazdów ani wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.
Dawkowanie preparatu Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej
Preparat występuje w formie granulatu do przygotowania zawiesiny doustnej. Jest przeznaczony do stosowania przez jamę ustną. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie przyniesie to zwiększenia skuteczności działania leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia zalecana jest dawka 100 mg 2 razy na dobę. Preparat należy przyjmować po posiłkach. Stosować przez możliwie krótki okres, nie dłużej niż 15 dni.
U pacjentów w podeszłym wieku nie ma konieczności dostosowywania dawki.
Stosowanie preparatu u dzieci poniżej 12. roku życia jest przeciwwskazane.
Zaburzenia czynności wątroby stanowią przeciwwskazanie do stosowania preparatu. U pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny 30–80 ml/min) nie ma konieczności modyfikacji dawki. Natomiast u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek stosowanie preparatu jest przeciwwskazane.
Czy można stosować Nimesil - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie używaj żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym lekarza, który przepisuje receptę na dany lek (patrz ostrzeżenia zawarte w sekcji "Kiedy zachowywać szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatu?").
Stosowanie tego preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Nie należy stosować go w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Można go stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży oraz u kobiet planujących ciążę, ale tylko na wyraźne zalecenie lekarza, jeśli po rozważeniu korzyści dla matki w stosunku do możliwego ryzyka dla płodu uzna on stosowanie preparatu za konieczne (tylko krótkoterminowe stosowanie najniższej skutecznej dawki). Ocenę korzyści i ryzyka w Twoim przypadku może dokonać jedynie lekarz.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u kobiet karmiących piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych niedawno lekach, także tych bez recepty. Nie zaleca się stosowania preparatu w połączeniu z pewnymi innymi lekami, ze względu na zwiększone ryzyko działań niepożądanych.
Przyjmowanie leku może wpływać na stężenie innych leków metabolizowanych przez cytochrom P450.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nimesil- granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Nimesil, podobnie jak każdy inny lek, może wywołać efekty uboczne, chociaż nie wystąpią u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Pamiętaj, że korzyści z przewidywanego stosowania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z pojawienia się efektów ubocznych.
Najczęściej obserwowane działania niepożądane dotyczą układu pokarmowego i obejmują: nudności, wymioty, biegunkę oraz podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych. Ponadto możliwe są objawy takie jak: niestrawność, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, krwawienia z przewodu pokarmowego (np. smoliste stolce, krwawe wymioty) oraz owrzodzenia przewodu pokarmowego, niekiedy z krwawieniem i perforacją (w tym przypadki śmiertelne, szczególnie u osób starszych), zaostrzenie zapalenia okrężnicy, zaostrzenie choroby Leśniowskiego i Crohna, rzadko występuje zapalenie wątroby, żółtaczka, zatrzymanie żółci, piorunujące zapalenie wątroby (także śmiertelne przypadki). Możliwe są również: bóle głowy, zawroty głowy, senność, koszmary senne, lęki, niepokój, zaburzenia widzenia (np. widzenie zamazane, nieostre), szumy uszne, encefalopatia (zespół Reye’a). Inne możliwe skutki uboczne to: przyspieszenie rytmu serca, obrzęki, nadciśnienie, uderzenia gorąca, krwawienia, zaburzenia krwi, takie jak niedokrwistość, eozynofilia, agranulocytoza, leukopenia, małopłytkowość (w przypadku wystąpienia objawów, takich jak: gorączka, ból gardła, objawy grypopodobne, powierzchowne owrzodzenia w jamie ustnej, zmęczenie, krwawienie z nosa, siniaki, wybroczyny lub plamica, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą to być pierwsze symptomy zaburzeń krwi). Możliwe są także zaburzenia czynności nerek, zatrzymanie wody i sodu, hiperkaliemia, bolesne oddawanie moczu, krwiomocz, zatrzymanie moczu, niewydolność nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, złe samopoczucie, osłabienie, obniżenie temperatury ciała. Ponadto mogą wystąpić reakcje alergiczne (np. wysypka, pokrzywka, świąd, nadwrażliwość na światło) oraz reakcje anafilaktyczne, włącznie z wstrząsem anafilaktycznym, obrzękiem naczynioruchowym (np. obrzęk twarzy, krtani, języka, gardła utrudniający oddychanie), skurczem oskrzeli, astmą oraz ciężkimi reakcjami skórnymi: martwicą toksyczną rozpływną naskórka, zespołem Stevensa i Johnsona, rumieniem wielopostaciowym. Długotrwałe stosowanie nimesulidu w dużych dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.