Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Nitrendypina Egis

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Nitrendypina Egis
10.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Nitrendypina EGIS - tabletki?

Substancją czynną preparatu jest nitrendypina, która należy do grupy leków zwanych blokerami kanału wapniowego. Jej działanie polega na blokowaniu kanałów wapniowych, co powoduje obniżenie ciśnienia krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Jest stosowana u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym jako lek obniżający ciśnienie. Preparat należy przyjmować 1 lub 2 razy na dobę, aby utrzymać kontrolę ciśnienia przez całą dobę, a stężenie maksymalne we krwi występuje po 1-3 godzinach po jego przyjęciu.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Nitrendypina EGIS - tabletki?

Lek jest zalecany do stosowania w leczeniu pierwotnego nadciśnienia tętniczego.

Kiedy nie stosować preparatu Nitrendypina EGIS - tabletki?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do użycia preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować go w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub inne pochodne dihydropirydyny.
Preparatu nie można również stosować w przypadku:
· wstrząsu kardiogennego
· niedociśnienia tętniczego (ciśnienie skurczowe poniżej 90 mm Hg)
· zwężenia drogi odpływu z lewej komory serca (np. znacznego zwężenia zastawki aortalnej)
· zawału serca (w czasie zawału i przez miesiąc po zawału)
· niestabilnej dławicy piersiowej.
Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Preparatu nie powinno się stosować u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nitrendypina EGIS- tabletki?

Niektóre schorzenia oraz inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki omawianego preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.U pacjentów z zaburzeniami funkcji wątroby należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ działanie preparatu może być silniejsze. W takich sytuacjach konieczne może być dostosowanie dawki przez lekarza. Osoby cierpiące na ciężką niewydolność wątroby powinny rozpocząć leczenie od najmniejszej możliwej dawki i być regularnie monitorowane.Ostrożność należy zachować także w przypadku stosowania preparatu u osób z przewlekłą niewydolnością nerek.Pacjenci z niekontrolowaną niewydolnością serca oraz osoby z zespołem chorego węzła zatokowego (bez stymulatora serca) powinni być ściśle monitorowani. W tych przypadkach lekarz może rozważyć zmniejszenie dawki.W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości skórnej należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ może zajść konieczność przerwania stosowania preparatu. Leki z grupy antagonistów wapnia mogą powodować różne reakcje skórne, jednak zwykle ustępują one po zaprzestaniu leczenia.W niektórych rzadkich przypadkach antagonisty wapnia mogą prowadzić do nadmiernej proliferacji dziąseł. Dlatego ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, takiej jak regularne czyszczenie zębów i kontrola płytki nazębnej.Informacje dodatkowe o składnikach preparatu:- preparat zawiera laktozę, więc osoby nietolerujące galaktozy, mające niedobór laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny go stosować;- tabletki 10 mg zawierają barwnik czerwień koszenilową (E124), który może wywoływać reakcje alergiczne.Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?Stosowanie omawianego preparatu może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn. Taki efekt może wystąpić szczególnie na początku leczenia, przy zwiększaniu dawki, po zmianie na inny lek oraz przy spożywaniu alkoholu w trakcie terapii.

Dawkowanie preparatu Nitrendypina EGIS - tabletki

Preparat dostępny jest w postaci tabletek, które należy przyjmować doustnie po posiłku, popijając je płynem (z wyłączeniem soku grejpfrutowego). Należy przechowywać tabletki w oryginalnym opakowaniu, chroniąc je przed działaniem światła. Dawkę leku należy ustalić indywidualnie z lekarzem, a nie należy przekraczać zaleconych ilości, aby uniknąć potencjalnych szkód dla zdrowia. Dawkowanie dla dorosłych zależy od indywidualnych potrzeb, zwykle zalecana dawka początkowa to 5–10 mg raz dziennie, z możliwością stopniowego zwiększania do maksymalnej dawki 40 mg na dobę. W przypadku osób starszych lub z zaburzeniami czynności wątroby konieczne może być dostosowanie dawki. Preparatu nie zaleca się stosować u dzieci i młodzieży.

Czy można stosować Nitrendypina EGIS - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży nie należy zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Należy zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią, aby wyjaśnić potencjalne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj swojego lekarza o swoich planach.
Przyjmowanie leku w okresie ciąży i karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Pamiętaj o informowaniu lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Nitrendypina jest metabolizowana przez izoenzym 3A4 cytochromu P450, dlatego leki wpływające na ten izoenzym mogą zaostrzać lub osłabiać działanie nitrendypiny. Preparaty zwiększające aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450 mogą obniżyć stężenie nitrendypiny we krwi i zmniejszyć jej działanie przeciwnadciśnieniowe. Z kolei preparaty zmniejszające aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450 mogą zwiększyć stężenie nitrendypiny i nasilić jej działanie przeciwnadciśnieniowe. Należy unikać spożywania soku grejpfrutowego podczas stosowania nitrendypiny, które może zwiększyć stężenie leku we krwi. Uwaga na sumowanie się działania przeciwnadciśnieniowego z innymi lekami. W początkowej fazie leczenia z lekami moczopędnymi może wystąpić zwiększone wydalanie sodu z moczem. Nie zapominaj o obserwacji objawów przedawkowania digoksyny przy jednoczesnym stosowaniu nitrendypiny. Suplementacja wapnia może osłabić działanie przeciwnadciśnieniowe nitrendypiny.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nitrendypina EGIS- tabletki?

Nitrendypina-Egis, podobnie jak każdy inny lek, może wywoływać działania niepożądane, jednak nie u wszystkich pacjentów. Warto pamiętać, że korzyści z jego stosowania z reguły przewyższają ewentualne skutki uboczne.
Najczęstsze działania niepożądane to obrzęki kończyn, nagłe zaczerwienienie twarzy z uczuciem gorąca oraz bóle głowy. Natomiast do częstych lub mniej częstych działań niepożądanych należą między innymi: bóle w klatce piersiowej, nasilenie dławicy piersiowej (szczególnie na początku leczenia), kołatania serca, tachykardia, niedociśnienie, parestezje, zawroty głowy, omdlenia, zmęczenie, niepokój, zaburzenia widzenia, duszność, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zaparcia, częste oddawanie moczu, skórne reakcje alergiczne (nadwrażliwość na światło, wysypka, pokrzywka, świąd), bóle mięśni i stawów, nadmierne pocenie się, wzrost masy ciała. Natomiast rzadko lub bardzo rzadko mogą wystąpić poważne skutki uboczne, takie jak zawał serca, leukopenia, agranulocytoza, gorączka, podwyższone enzymy wątrobowe, impotencja, ginekomastia, rozrost dziąseł, zapalenie naczyń, obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła, a nawet ciężkie reakcje skórne jak złuszczające zapalenie skóry czy rumień wielopostaciowy.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł