- Co zawiera i jak działa Nonpres - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Nonpres - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Nonpres - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nonpres- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Nonpres - tabletki powlekane
- Czy można stosować Nonpres - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nonpres- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Nonpres - tabletki powlekane?
Substancją czynną preparatu jest eplerenon, lek blokujący receptory dla aldosteronu, co zapobiega jego działaniu i wpływ na serce. Eplerenon ma działanie moczopędne i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jest selektywniejszy i ma mniejsze działania niepożądane niż spironolakton. Pełne stężenie eplerenonu osiągane jest po 1,5-2 godzinach, a stan stacjonarny po 2 dniach. Lek jest metabolizowany i wydalany z moczem oraz kałem.
Kiedy stosować Nonpres - tabletki powlekane?
Produkt jest zalecany jako dodatek do:
• konwencjonalnego leczenia beta-blokerami, aby zmniejszyć ryzyko zgonu i zachorowalności z powodów sercowo-naczyniowych u pacjentów w stabilnym stanie z zaburzeniami czynności lewej komory serca (frakcja wyrzutowa lewej komory nie większa niż 40%) oraz objawami klinicznymi niewydolności serca po niedawnym zawale serca
• standardowego leczenia, w celu zmniejszenia ryzyka zgonu i zachorowalności z przyczyn sercowo-naczyniowych u dorosłych pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca (klasa II wg NYHA) i zaburzeniami czynności lewej komory serca (frakcja wyrzutowa lewej komory nie przekracza 30%).
Kiedy nie stosować preparatu Nonpres - tabletki powlekane?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nonpres- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych. Korzystanie z leku może zakłócić równowagę wodno-elektrolitową i prowadzić do zwiększenia poziomu potasu we krwi. Przed rozpoczęciem terapii, po zmianie dawki oraz w trakcie leczenia, lekarz zaleci regularne monitorowanie poziomu potasu we krwi. Osoby w podeszłym wieku, chorzy na cukrzycę oraz pacjenci z niewydolnością nerek powinni być szczególnie ostrożni i podlegać częstej kontroli poziomu potasu. Ze względu na zwiększone ryzyko hiperkaliemii, nie zaleca się stosowania preparatów zawierających potas w trakcie terapii. Ryzyko hiperkaliemii wzrasta również w przypadku jednoczesnego stosowania eplerenonu z inhibitorami ACE i sartanami. Kombinacja ta jest przeciwwskazana.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek powinni zachować ostrożność, ponieważ ryzyko hiperkaliemii wzrasta w miarę pogarszania się funkcji nerek. Osoby z mikroalbuminurią w przebiegu cukrzycy powinny być szczególnie monitorowane pod kątem poziomu potasu we krwi. Lek nie jest usuwany podczas hemodializy. W przypadku pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby należy zachować ostrożność i monitorować poziom elektrolitów. Natomiast u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby stosowanie leku jest przeciwwskazane.
Należy unikać jednoczesnego stosowania leku z lekami zawierającymi lit, cyklosporynę, takrolimus oraz z substancjami silnie zwiększającymi aktywność enzymu 3A4 cytochromu P450 (np. ziele dziurawca, ryfampicynę, karbamazepinę, fenytoinę, fenobarbital).
Preparat zawiera laktozę, dlatego osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny go stosować.
Czy lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Choć nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, należy mieć na uwadze, że może on powodować zawroty głowy lub inne działania niepożądane, które mogą upośledzić zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Dawkowanie preparatu Nonpres - tabletki powlekane
Czy można stosować Nonpres - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży powinno się omijać przyjmowanie jakichkolwiek leków bez uprzedniej konsultacji lekarza!
Bardzo istotne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem tego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj swojego lekarza o tym, że przyjmujesz ten lek.
Preparatu nie powinno się stosować w okresie ciąży, chyba że lekarz uważa to za całkowicie konieczne. Jedynie lekarz jest w stanie ocenić stosunek ryzyka do korzyści w Twoim przypadku.
Preparat jest przeciwwskazany podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nonpres- tabletki powlekane?
Jak każdy lek, także Nonpres, może wywoływać skutki uboczne, choć nie u każdego pacjenta stosującego ten preparat. Pamiętaj, że korzyści z zastosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.
Możliwe są zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej, w tym: często hiperkaliemia i jej objawy, zwiększone stężenie cholesterolu oraz rzadziej: obniżone stężenie sodu, odwodnienie, zwiększone stężenie trójglicerydów we krwi.
Częste są: bezsenność, omdlenia, zawroty głowy, bóle głowy, niewydolność serca, migotanie przedsionków, niskie ciśnienie tętnicze, kaszel, biegunka, nudności, zaparcia, wymioty, kurcze mięśni, bóle pleców, niewydolność nerek, osłabienie, zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny we krwi, wysypka, świąd.
Rzadko występują: zapalenie nerek, zapalenie gardła, eozynofilia, niedoczynność tarczycy, niedoczulica, przyspieszenie rytmu serca, zakrzepica naczyń kończyn dolnych, kaszel, wzdęcia, nadmierne pocenie się, obrzęki naczynioruchowe, bóle mięśniowo-szkieletowe, zapalenie pęcherzyka żółciowego, ginekomastia, osłabienie, złe samopoczucie, zwiększone stężenie glukozy we krwi.