- Co zawiera i jak działa Opokan forte - tabletki?
- Kiedy stosować Opokan forte - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Opokan forte - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Opokan forte- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Opokan forte - tabletki
- Czy można stosować Opokan forte - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Opokan forte- tabletki?
Co zawiera i jak działa Opokan forte - tabletki?
Składnikiem aktywnym tego preparatu jest meloksykam, lek przeciwzapalny bez steroidów z grupy oksykamów. Jego działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe polega na blokowaniu syntezy prostaglandyn, substancji odpowiedzialnej za rozwój stanu zapalnego. Meloksykam hamuje głównie aktywność cyklooksygenazy-2 (COX-2) i w mniejszym stopniu cyklooksygenazy-1 (COX-1), enzymów zaangażowanych w powstawanie prostaglandyn. Pomaga złagodzić objawy zapalenia stawów. Po podaniu doustnym dobrze się wchłania, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 5-6 godzinach i ustalając się po 3-5 dniach stosowania. Meloksykam przenika do płynu stawowego, osiągając połowę stężenia z osocza. Przenika także przez łożysko i do mleka matek karmiących piersią.
Kiedy stosować Opokan forte - tabletki?
Preparat jest zalecany do stosowania w:
- okresowym łagodzeniu objawów zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów
- długotrwałym łagodzeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów
- długotrwałym łagodzeniu objawów zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.
Kiedy nie stosować preparatu Opokan forte - tabletki?
Niestety, chociaż istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować preparatu, jeśli masz uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne NLPZ, w tym na kwas acetylosalicylowy.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane jeśli kiedykolwiek wystąpiły objawy uczulenia na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, ketoprofen). Objawy uczulenia mogły objawiać się reakcjami nadwrażliwości, takimi jak napad astmy, skurcz oskrzeli, alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa, polipy nosa, obrzęk naczynioruchowy lub reakcje skórne, w tym pokrzywka, wysypka, rumień.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:
• z ciężką niewydolnością wątroby
• z ciężką niewydolnością nerek i nie poddawanych dializom
• z czynną lub nawracającą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, krwawieniem lub perforacją, w tym po zastosowaniu NLPZ
• u których kiedykolwiek wystąpiło krwawienie z przewodu pokarmowego, z naczyń mózgowych lub inne krwawienie
• z ciężką niewydolnością serca
oraz
• u kobiet w III trymestrze ciąży
• u kobiet w okresie karmienia piersią
• u dzieci i młodzieży do 15. roku życia.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Opokan forte- tabletki?
Dawkowanie preparatu Opokan forte - tabletki
Preparat jest w postaci tabletek i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Zalecamy stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami lekarza, unikaj przekraczania zaleconych dawek, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu i życiu. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.
W przypadku zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów, zalecana dawka wynosi 7,5 mg raz dziennie, a w razie potrzeby lekarz może zwiększyć dawkę do 15 mg raz dziennie.
Dla chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów i zesztywniałym zapaleniem stawów kręgosłupa, zalecana dawka wynosi 15 mg raz dziennie. Lekarz może zmniejszyć dawkę do 7,5 mg dziennie w przypadku zadowalającej odpowiedzi terapeutycznej. Osobom w podeszłym wieku zaleca się dawkę 7,5 mg dziennie.
Maksymalna zalecana dawka dobowa to 15 mg, nie wolno jej przekraczać.
W przypadku chorych w podeszłym wieku lub zwiększonym ryzykiem działań niepożądanych konieczne jest dostosowanie dawkowania przez lekarza. W tej grupie zalecana dawka początkowa wynosi 7,5 mg dziennie.
Chorym poddawanym dializom z ciężkimi zaburzeniami nerek zalecana dawka nie powinna przekraczać 7,5 mg dziennie.
W przypadku chorych z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek (klirens kreatyniny powyżej 25 ml/min) nie ma konieczności dostosowywania dawkowania.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u chorych z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, którzy nie poddają się dializom oraz u chorych z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
U chorych z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, którzy są poddawani dializom, zalecana dawka nie powinna przekraczać 7,5 mg dziennie.
Preparatu nie należy stosować u dzieci i młodzieży do 15. roku życia.
Sposób stosowania:
Preparat należy przyjmować doustnie, popijając tabletki wodą lub innym płynem w czasie posiłku. Zaleca się przyjmowanie dawki dobowej w pojedynczej dawce, raz dziennie.
Czy można stosować Opokan forte - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży nie używaj żadnych leków bez konsultacji lekarskiej!
Należy uprzednio skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią, aby wyjaśnić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o tym, który przepisuje receptę na dany lek.
Stosowanie leku jest surowo zabronione u kobiet w III trymestrze ciąży. Nie należy stosować leku w I i II trymestrze ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne (przy minimalnej dawce przez możliwie krótki czas). Ocena korzyści z ryzykiem powinna być dokonana przez lekarza.
Nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Opokan forte- tabletki?
Opokan forte, podobnie jak inne leki, może wywołać działania niepożądane, chociaż nie u wszystkich pacjentów. Warto pamiętać, że korzyści związane ze stosowaniem leku z reguły przewyższają ewentualne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
Najczęściej obserwowane działania niepożądane dotyczą przewodu pokarmowego, takie jak: nudności, wymioty, ból brzucha, wzdęcia, biegunka, zaparcia, zwiększone aktywność enzymów wątrobowych, zapalenie jamy ustnej lub przełyku, krwawienia z przewodu pokarmowego oraz choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Rzadziej mogą wystąpić poważne skutki, takie jak perforacja przewodu pokarmowego, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie wątroby.
Możliwe są również zaburzenia hematologiczne, kołatanie serca, niewydolność serca, zaburzenia nerek, zatrzymywanie wody, obrzęki, świąd, wysypka czy pokrzywka. Rzadziej zdarzają się ciężkie reakcje alergiczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, napad astmy i ciężkie reakcje skórne.
Długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w dużych dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.