Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ozempik jaki to lek

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Ozempik jaki to lek
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Ozempic - roztwór do wstrzykiwań?

Substancją czynną preparatu jest semaglutyd, peptyd produkowany przez drożdże Saccharomyces cerevisiae z zastosowaniem rekombinacji DNA. Działanie semaglutydu jest analogiczne do endogennych hormonów inkretynowych, regulując między innymi stężenie glukozy we krwi i poposiłkowe wydzielanie insuliny. Ponadto, semaglutyd wpływa również na kontrolę spożycia pokarmu poprzez zwiększenie uczucia sytości i zmniejszenie głodu. Badania pokazują korzystny wpływ semaglutydu na stężenie lipidów we krwi, ciśnienie tętnicze oraz stan zapalny. Preparat jest podawany we wstrzyknięciach podskórnych 1 raz na tydzień, charakteryzując się długim okresem półtrwania. Semaglutyd jest metabolizowany i wydalany głównie z moczem i kałem.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Ozempic - roztwór do wstrzykiwań?

Specyfik jest zalecany do zastosowania u osób dorosłych cierpiących na słabo kontrolowaną cukrzycę typu 2, jako uzupełnienie planu dietetycznego i aktywności fizycznej:

• jako jedyny lek u pacjentów, u których nie zaleca się stosowania metforminy z powodu nietolerancji lub istniejących przeciwwskazań

• w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Kiedy nie stosować preparatu Ozempic - roztwór do wstrzykiwań?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania tego preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którąkolwiek z jego składników.

Nie należy podawać go dożylnie ani domięśniowo.

Zastosowanie preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ozempic- roztwór do wstrzykiwań?

Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą uniemożliwiać stosowanie lub wymagać dostosowania dawki preparatu. W niektórych sytuacjach konieczne może być regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.

Nie zaleca się używania preparatu u pacjentów z cukrzycą typu 1 ani w leczeniu kwasicy ketonowej spowodowanej cukrzycą.

Preparat nie jest substytutem insuliny. Nagłe przerwanie stosowania lub zmniejszenie dawki insuliny po rozpoczęciu terapii preparatem może prowadzić do wystąpienia kwasicy ketonowej.

Preparat jest przeznaczony do podawania podskórnego. Nie powinno się go stosować dożylnie ani domięśniowo.

Brak jest danych klinicznych dotyczących stosowania preparatu u pacjentów z ciężką niewydolnością serca klasy IV wg NYHA, dlatego nie zaleca się stosowania go w tej grupie pacjentów.

Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z terminalną niewydolnością nerek poddawanych dializom.

Preparat często powoduje działania niepożądane związane z przewodem pokarmowym, takie jak nudności, wymioty i biegunka, które mogą prowadzić do odwodnienia. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzoną funkcją nerek, ponieważ odwodnienie może pogorszyć funkcję nerek. Należy zapobiegać odwodnieniu spowodowanemu działaniami niepożądanymi przewodu pokarmowego (wymioty, biegunka).

Do działań niepożądanych preparatu może należeć ostre zapalenie trzustki, które wymaga przerwania stosowania preparatu. W przypadku utrzymującego się silnego bólu brzucha należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to oznaczać wystąpienie ostrego zapalenia trzustki. W przypadku wystąpienia zapalenia trzustki należy przerwać stosowanie preparatu (po konsultacji z lekarzem) i nie rozpoczynać ponownie jego stosowania. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów, u których wcześniej wystąpiło zapalenie trzustki.

Przy stosowaniu preparatu w połączeniu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną może wystąpić hipoglikemia. Aby zmniejszyć ryzyko hipoglikemii, konieczne może być zmniejszenie dawki stosowanej pochodnej sulfonylomocznika lub insuliny; należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

Stosować ostrożnie u pacjentów z retinopatią cukrzycową leczonych insuliną. Intensywne leczenie cukrzycy i nagłe poprawy kontroli stężenia glukozy we krwi mogą prowadzić do tymczasowego nasilenia objawów retinopatii cukrzycowej. Pacjenci z tej grupy powinni być ścisłe kontrolowani. U pacjentów z cukrzycą typu 2 i retinopatią cukrzycową nie zaleca się stosowania semaglutydu w dawce 2 mg.

Informacje dodatkowe dotyczące pozostałych składników preparatu:

• preparat zawiera mniej niż 23 mg sodu na dawkę, co oznacza, że jest „wolny od sodu”.

Czy preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Nie stwierdzono istotnego wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie urządzeń/maszyn.

Należy jednak pamiętać, że preparat może powodować hipoglikemię przy jednoczesnym stosowaniu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną. Należy zapobiegać ryzyku hipoglikemii. W przypadku wystąpienia hipoglikemii możliwa jest utrata sprawności psychofizycznej, w tym zaburzenia szybkości reakcji, co może stanowić zagrożenie podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwanie urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Ozempic - roztwór do wstrzykiwań

Preparat ma postać roztworu do podawania podskórnego (roztwór we wstrzykiwaczu) i jest przeznaczony do wstrzyknięć. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Dla dorosłych: zaleca się zaczynanie od dawki 0,25 mg raz na tydzień, zwiększając ją stopniowo po upływie czasu. Lekarz może zalecić dawkę od 0,5 mg do maksymalnie 2 mg na tydzień w zależności od potrzeb. Należy pamiętać o kontrolowaniu stężenia glukozy we krwi, szczególnie przy stosowaniu innych leków przeciwcukrzycowych.

Preparat powinno się podawać podskórnie, nie wolno stosować go dożylnie ani domięśniowo. Można go przyjmować o dowolnej porze dnia 1 raz na tydzień. Nie wolno mieszać preparatu z innymi lekami podawanymi w formie wstrzyknięć.

Szczególne grupy chorych: nie ma konieczności dostosowywania dawkowania u osób w podeszłym wieku. Dla osób z zaburzeniami czynności wątroby należy stosować preparat ostrożnie. Brak danych dotyczących stosowania preparatu u dzieci do 18. roku życia.

Czy można stosować Ozempic - roztwór do wstrzykiwań w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek leki!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i dokładnie omówić potencjalne ryzyka i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym przy przepisywaniu leku.

Należy unikać stosowania tego preparatu u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

W przypadku planowania ciąży lub zajścia w ciążę, przerwij stosowanie leku i skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia dawki leków przeciwcukrzycowych. Z uwagi na długi czas działania semaglutydu, należy zaprzestać stosowania co najmniej 2 miesiące przed planowaną ciążą.

Kobiety w wieku rozrodczym stosujące ten preparat powinny porozmawiać z lekarzem o skutecznych metodach antykoncepcji podczas leczenia.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnich lekach, nawet tych bez recepty. Przed zażyciem innych leków podczas stosowania tego preparatu, skonsultuj się z lekarzem lub postępuj zgodnie z jego zaleceniem.

Korzystanie z preparatu w połączeniu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną może zwiększyć ryzyko hipoglikemii, dlatego lekarz może zalecić zmniejszenie dawki leków oraz regularną kontrolę poziomu glukozy we krwi. Nigdy nie zmieniaj dawki leków samodzielnie.

Preparat może opóźniać opróżnianie żołądka, co może wpłynąć na wchłanianie doustnych leków. Trzeba zachować ostrożność przy zażywaniu leków, które wymagają szybkiego wchłaniania.

Nie ma konieczności dostosowywania dawki przy równoczesnym stosowaniu paracetamolu, atorwastatyny, digoksyny czy metforminy.

Nie stwierdzono istotnych interakcji z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.

U pacjentów stosujących preparat i warfarynę lub inne pochodne kumaryny zaleca się częste monitorowanie INR (współczynnik normalizowany określający krzepliwość krwi).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Ozempic- roztwór do wstrzykiwań?

Jak każdy lek, Ozempic również może wywoływać skutki uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Pamiętaj, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają potencjalne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

Często występujące skutki uboczne związane z układem pokarmowym to: nudności i biegunka.

Podczas stosowania Ozempicu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi często występuje objawowa hipoglikemia, a w przypadku skojarzonego stosowania z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną – bardzo często (łącznie z ciężką hipoglikemią).

Inne często występujące skutki uboczne to: zmniejszenie apetytu, wymioty, zaparcia, ból brzucha, niestrawność, zapalenie żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, nadmierna produkcja gazów jelitowych, odbijanie, wzdęcia, zawroty głowy, zmęczenie, powikłania związane z retinopatią cukrzycową (wymagające fotokoagulacji siatkówki, podawania leków do ciała szklistego, krwawienia do ciała szklistego, utraty wzroku), zwiększona aktywność lipazy i amylazy, kamica żółciowa, spadek masy ciała.

Niezbyt często występujące skutki uboczne to: zaburzenia smaku, zwiększenie częstości rytmu serca, ostre zapalenie trzustki, reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd), reakcje w miejscu podania leku.

Rzadko lub o nieznanym częstości występowania mogą pojawić się reakcje anafilaktyczne (takie jak obrzęk naczynioruchowy, uczucie kołatania serca, duszność, niedociśnienie tętnicze, wstrząs anafilaktyczny).

Ozempic, podobnie jak inne leki z grupy peptydów lub białek, może wywołać reakcję immunologiczną i spowodować wytworzenie przeciwciał przeciwko semaglutydowi.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł