- Co zawiera i jak działa Pedicetamol - roztwór doustny?
- Kiedy stosować Pedicetamol - roztwór doustny?
- Kiedy nie stosować preparatu Pedicetamol - roztwór doustny?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Pedicetamol- roztwór doustny?
- Dawkowanie preparatu Pedicetamol - roztwór doustny
- Czy można stosować Pedicetamol - roztwór doustny w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Pedicetamol- roztwór doustny?
Co zawiera i jak działa Pedicetamol - roztwór doustny?
Składnikiem aktywnym w preparacie jest paracetamol. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy 2 (COX-2) w mózgu i rdzeniu kręgowym, co prowadzi do blokowania syntezy prostaglandyn. Należy zaznaczyć, że paracetamol nie posiada właściwości przeciwzapalnych, ponieważ nie wpływa na syntezę prostaglandyn w tkankach obwodowych. Dodatkowo, nie uszkadza błony śluzowej żołądka, nie hamuje agregacji płytek krwi ani nie wpływa na proces krzepnięcia. Paracetamol szybko się wchłania po podaniu doustnym, a jego działanie zaczyna się po około 30 minutach. Niezmiernie istotne jest to, że paracetamol przenika przez łożysko oraz do mleka kobiet karmiących piersią.
Kiedy stosować Pedicetamol - roztwór doustny?
Preparat jest polecany do stosowania w przypadku bólu o różnym pochodzeniu, który jest łagodny lub umiarkowany, oraz w celu zmniejszenia gorączki trwającej krócej niż 3 dni.
Kiedy nie stosować preparatu Pedicetamol - roztwór doustny?
Nie zawsze można stosować preparat, nawet jeśli istnieją wskazania do jego użycia. Konieczne jest unikanie preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek z jego składników.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Pedicetamol- roztwór doustny?
Dawkowanie preparatu Pedicetamol - roztwór doustny
Czy można stosować Pedicetamol - roztwór doustny w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie powinieneś przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Bezpieczeństwo leków w czasie ciąży i laktacji może być bardzo złożone, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku. Przed zażyciem leku warto dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, pamiętaj o konsultacji z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek leków.
Paracetamol przekracza barierę łożyskową. Jest to lek zalecany jedynie w wyjątkowych przypadkach u kobiet w ciąży. W takiej sytuacji zaleca się stosowanie możliwie najmniejszej dawki przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej.
Paracetamol przenika do mleka matek karmiących. W okresie karmienia piersią można stosować paracetamol tylko w przypadku absolutnej konieczności.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Pedicetamol- roztwór doustny?
Jak każdy lek, także Pedicetamol może spowodować efekty uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów używających ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści wynikające z używania leku zazwyczaj przewyższają potencjalne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
Reakcje niepożądane są rzadkie lub bardzo rzadkie. Mogą wystąpić: nudności, złe samopoczucie, niskie ciśnienie krwi, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zaburzenia czynności wątroby (przy przedawkowaniu paracetamolu mogą pojawić się ostre uszkodzenia wątroby, uszkodzenie lub martwica wątroby), hipoglikemia (obniżenie poziomu glukozy we krwi), zaburzenia czynności nerek, mętny mocz (ropomocz jałowy), zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość, neutropenia, leukopenia, niedokrwistość hemolityczna). Możliwe reakcje nadwrażliwości: świąd, pokrzywka, wysypka, rumień, a także reakcje anafilaktyczne, w tym groźny wstrząs anafilaktyczny.