Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Plavix Co Zawiera I Jak Działa

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Plavix Co Zawiera I Jak Działa
01.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Plavix - tabletki powlekane?

Substancją czynną leku jest klopidogrel, który działa jako inhibitor agregacji płytek krwi. Klopidogrel jest prolekiem, który przekształca się w aktywną postać w wątrobie. Aktywny metabolit klopidogrelu hamuje agregację płytek krwi indukowaną przez ADP. Lek szybko się wchłania i osiąga maksymalne stężenie w ciągu 45 minut. Działanie klopidogrelu zaczyna się w pierwszej dobie stosowania, a maksymalne efekty pojawiają między 3.-7. dniem.

Jeśli konieczne jest przerwanie leczenia klopidogrelem, należy zrobić to odpowiednio wcześniej (7 dni przed zabiegiem). Klopidogrel jest stosowany w celu zapobiegania powstawaniu zakrzepów patologicznych, które mogą prowadzić do poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Jego działanie polega na hamowaniu agregacji płytek krwi, co zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Dzięki temu, płytki krwi pozostają pod wpływem leku przez kilka dni, aż do odtworzenia się nowej generacji płytek.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Plavix - tabletki powlekane?

Preparat jest zalecany do stosowania w celu zapobiegania powikłaniom zakrzepowym w miażdżycy u dorosłych pacjentów z różnymi schorzeniami, takimi jak: zawał serca, udar niedokrwienny, choroby tętnic obwodowych, ostre zespoły wieńcowe bez uniesienia odcinka ST oraz świeży zawał serca z uniesieniem odcinka ST. Preparat można również stosować u pacjentów z ryzykiem wystąpienia przemijającego niedokrwienia mózgu lub niewielkiego udaru niedokrwiennego. Ponadto, jest zalecany do profilaktyki powikłań zakrzepowych w migotaniu przedsionków u pacjentów, którzy nie mogą być leczeni antagonistami witaminy K i mają niewielkie ryzyko krwawienia.

Kiedy nie stosować preparatu Plavix - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania produktu, nie zawsze można go używać. Przeciwwskazane jest stosowanie produktu w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik.

Stosowanie produktu nie jest zalecane w przypadku:

• ciężkich zaburzeń czynności wątroby

• czynnego patologicznego krwawienia, takiego jak wrzód żołądka lub krwotok wewnątrzczaszkowy.

Nie poleca się stosowania produktu w czasie ciąży.

Nie należy także używać produktu w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Plavix- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki preparatu. W pewnych sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Należy być ostrożnym, ponieważ podczas stosowania preparatu mogą wystąpić krwawienia i zaburzenia hematologiczne. W przypadku objawów sugerujących wystąpienie krwawienia, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który zaleci wykonanie morfologii krwi i inne niezbędne badania. Klopidogrel wydłuża czas krwawienia. Ostrożność należy zachować u pacjentów z ryzykiem krwawienia z powodu urazu, zabiegu chirurgicznego lub stanów chorobowych predysponujących do krwawień.

Należy unikać stosowania potrójnej terapii przeciwpłytkowej (klopidogrel + kwas acetylosalicylowy + dipirydamol) u chorych z ostrym udarem niedokrwiennym nie spowodowanym zatorowością sercowopochodną lub TIA. Chorzy powinni być starannie obserwowani pod kątem objawów sugerujących wystąpienie krwawienia, zwłaszcza w okresie początkowym stosowania preparatu, po inwazyjnych procedurach kardiologicznych lub chirurgicznych. Przed planowanym zabiegiem chirurgicznym lub stomatologicznym zawsze należy skonsultować się z lekarzem i poinformować o stosowaniu klopidogrelu.

Jeśli konieczne jest tymczasowe zaprzestanie działania przeciwpłytkowego, lekarz zaleci przerwanie stosowania preparatu na 7 dni przed zabiegiem. Należy zawsze informować lekarza o nietypowych krwawieniach. W czasie stosowania klopidogrelu (samodzielnie lub w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym) czas potrzebny do zatrzymania krwawienia może być dłuższy niż zwykle. Ze względu na zwiększone ryzyko krwawienia, nie zaleca się podawania nasycającej dawki klopidogrelu (600 mg) u osób z ostrym zespołem wieńcowym bez uniesienia odcinka ST i w wieku 75 lat lub starszych. Decyzję o zastosowaniu tej dawki u pacjentów w grupie wiekowej 75 lat i starszych z ostrym zespołem wieńcowym z uniesieniem odcinka ST, poddanych zabiegowi przezskórnej interwencji wieńcowej, podejmuje lekarz indywidualnie, ze względu na brak jednoznacznych danych klinicznych. Stosowanie klopidogrelu może wiązać się z ryzykiem wystąpienia plamicy małopłytkowej, co może prowadzić do poważnych komplikacji.

Konieczne jest szybkie podjęcie leczenia. Preparat może być również związany z pojawieniem się hemofilii nabytej. W razie podejrzenia tego schorzenia należy skonsultować się z lekarzem i poddać odpowiednim badaniom. U pacjentów z ostrym, niewielkim udarem niedokrwiennym lub umiarkowanym do dużego ryzykiem TIA, zaleca się rozpoczęcie podwójnej terapii przeciwpłytkowej (klopidogrel + kwas acetylosalicylowy) nie później niż 24 godziny po wystąpieniu objawów. Nie ma jednoznacznych danych na temat stosunku korzyści do ryzyka krótkotrwałego podwójnego leczenia przeciwpłytkowego u pacjentów z udarem niedokrwiennym lub TIA, u których w wywiadzie występowały krwotoki wewnątrzczaszkowe. U pacjentów z znacznym udarem niedokrwiennym, należy rozpocząć monoterapię klopidogrelem po 7 dniach od wystąpienia objawów. Brak danych klinicznych przemawiających za stosowaniem podwójnego leczenia przeciwpłytkowego w tej grupie. Nie zaleca się stosowania podwójnego leczenia przeciwpłytkowego u pacjentów kwalifikowanych do endarterektomii tętnic szyjnych, trombektomii wewnątrznaczyniowej, leczenia trombolitycznego lub przeciwzakrzepowego. Preparat jest metabolizowany z udziałem cytochromu P450 2C19. U pacjentów z niewydolnością metabolizmu przez ten cytochrom, klopidogrel może działać słabiej. Konieczne jest monitorowanie i dostosowanie dawki preparatu.

Równoczesne stosowanie leków wpływających na aktywność cytochromu P450 2C19 może zmieniać stężenie aktywnego metabolitu klopidogrelu, dlatego należy unikać jednoczesnego przyjmowania tych substancji. Informacje dotyczące substancji dodatkowych znajdują się na opakowaniu preparatu. Należy pamiętać, że preparat zawiera laktozę i olej rycynowy, co może być istotne dla niektórych osób. Klopidogrel nie wpływa istotnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Plavix - tabletki powlekane

Preparat w postaci tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Należy stosować zalecaną dawkę, aby uniknąć szkody dla zdrowia. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Dorośli powinni przyjmować zazwyczaj 75 mg raz na dobę, z możliwością podania dawki nasycającej 300 mg w sytuacjach wymagających. Dla pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym bez uniesienia odcinka ST zaleca się podanie pojedynczej dawki nasycającej 300 lub 600 mg, a następnie podanie 75 mg raz na dobę w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym.

Nie ustalono optymalnego czasu trwania leczenia, ale zaleca się stosowanie leku przez 12 miesięcy. Leczenie chorób serca, profilaktyka powikłań zakrzepowych oraz skojarzone stosowanie preparatu wymaga konsultacji z lekarzem w przypadku osób z zaburzeniami czynności nerek czy umiarkowanie nasilonymi chorobami wątroby. Przy ciężkich zaburzeniach czynności wątroby stosowanie preparatu jest przeciwwskazane.

Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży. Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłku.

Czy można stosować Plavix - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!

Należy pamiętać o konieczności skonsultowania się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią, aby wyjaśnić ewentualne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, powiadom lekarza o przyjmowanych lekach.

Nie zaleca się używania tego środka w czasie ciąży.

Zabrania się stosowania tego produktu podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj swojego lekarza o wszystkich niedawno stosowanych lekach, również tych bez recepty. Nie zaleca się łączenia klopidogrelu z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, ponieważ może to zwiększyć ryzyko krwawienia. Należy być ostrożnym przy stosowaniu innych leków zwiększających ryzyko krwawienia. Klopidogrel jest metabolizowany przez izoenzym CYP2C19 cytochromu P450.

Nie zaleca się stosowania leków zwiększających aktywność tego izoenzymu. Równoczesne stosowanie leków hamujących aktywność CYP2C19 może zmniejszyć skuteczność klopidogrelu. Nie zaleca się też łączenia klopidogrelu z niektórymi lekami, takimi jak omeprazol, esomeprazol czy rytonawir. Klopidogrel może także wpływać na inne leki, takie jak repaglinid czy morfina. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem i zachowaj szczególną ostrożność.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Plavix- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, Plavix może spowodować niepożądane działania, ale nie u wszystkich pacjentów. Pamiętaj, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przeważają nad potencjalnymi szkodami.

Najczęstszym działaniem niepożądanym jest krwawienie, włączając krwawienia z nosa, krwotok z przewodu pokarmowego, siniaki, bóle brzucha, biegunkę i niestrawność. Rzadziej mogą wystąpić: krwawienia wewnątrzczaszkowe (w tym zgon), krwawienia do oka, krwiomocz, krwawienia do skóry, wydłużenie czasu krwawienia, zmniejszenie liczby neutrofili i płytek, zawroty głowy, bóle głowy, wrzody żołądka, wymioty, nudności, wysypki.

Inne możliwe działania niepożądane to neutropenia, krwotok pozaotrzewnowy i ginekomastia. Bardzo rzadko lub w nieznanej częstotliwości mogą wystąpić: zakrzepowa plamica małopłytkowa, niedokrwistość, agranulocytoza, hemofilia nabyta, zapalenie naczyń, krwawienie z dróg oddechowych, omamy, stany splątania, zapalenie trzustki, zapalenie jelita grubego, zaburzenia wątroby i nerek, gorączka, bóle mięśniowe, reakcje alergiczne, pokrzywka, wysypki, obrzęk naczynioruchowy.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł