Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Poltram

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Poltram
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Poltram - kapsułki?

Tramadol to potężny lek przeciwbólowy z grupy opioidów, który działa głównie na receptory µ. Jego siła jest niższa niż morfiny, ale wpływa także na komunikację między komórkami nerwowymi zależnymi od noradrenaliny i serotoniny. Działa poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego noradrenaliny, co wydłuża czas jej działania w synapsie. Ponadto zwiększa uwalnianie serotoniny. Tramadol ma działanie przeciwkaszlowe, nie hamuje układu oddechowego ani nie zaburza motoryki przewodu pokarmowego. Jego wpływ na układ krążenia jest minimalny.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Poltram - kapsułki?

Lek jest stosowany w terapii silnego bólu.

Kiedy nie stosować preparatu Poltram - kapsułki?

Nawet jeśli istnieją wskazania do używania tego preparatu, istnieją sytuacje, w których nie można go stosować. Przykładowo, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu lub inne opioidowe leki przeciwbólowe, nie powinieneś go stosować.

Przeciwwskazania do stosowania preparatu obejmują również:
· ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi, opioidowymi lekami przeciwbólowymi lub lekami psychotropowymi
· padaczka nie reagująca na leczenie
· równoczesne stosowanie leków inhibitorów MAO (tramadolu nie powinno się stosować podczas i 14 dni po zakończeniu leczenia inhibitorami MAO)
· leczenie uzależnienia od opioidów.
Preparatu nie powinno się stosować u dzieci w wieku poniżej 14 lat.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Poltram- kapsułki?

Niektóre warunki zdrowotne mogą uniemożliwiać lub zalecać zmianę dawki preparatu. W niektórych sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań kontrolnych.

Preparat powinien być używany ostrożnie u osób:
· uzależnionych od opioidów
· po urazie głowy
· we wstrząsie
· z zaburzeniami świadomości niewyjaśnionego pochodzenia
· z problemami z oddychaniem lub zaburzeniami funkcji ośrodka oddechowego
· z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym
· ze zwiększoną wrażliwością na leki opioidowe
· z hamowaniem ośrodka oddechowego, przy jednoczesnym stosowaniu leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy, szczególnie przy potrzebie stosowania większych niż zalecane dawki tramadolu

U pacjentów leczonych tramadolem zgłaszano przypadki drgawek, zwłaszcza u osób przyjmujących wysokie dawki (powyżej 400 mg na dobę) lub stosujących równocześnie leki obniżające próg drgawkowy. Osoby z historią padaczki lub podatne na napady mózgowe powinny być leczone tym preparatem tylko w przypadku bezwzględnej konieczności według decyzji lekarza.

Stosowanie tramadolu może prowadzić do uzależnienia i tolerancji. Należy zachować ostrożność i w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Osoby z predyspozycjami do nadużywania leków lub uzależnień powinny być krótkotrwałe leczone pod ścisłą opieką medyczną.

Tramadolu nie należy stosować jako terapii zastępczej u osób uzależnionych od opioidów.

U pacjentów z niewydolnością wątroby i nerek, długoterminowo leczonych tramadolem, zaleca się kontrolę stężenia leku we krwi.

Równoczesne stosowanie tramadolu z lekami wywołującymi łagodne znieczulenie ogólne nie jest zalecane ze względu na ryzyko wybudzenia pacjenta.

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Opioidowe leki przeciwbólowe mogą wpływać negatywnie na zdolność psychiczną i/lub fizyczną niezbędną do wykonywania działań potencjalnie niebezpiecznych (np. kierowanie pojazdami czy obsługa maszyn). Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn podczas stosowania preparatu.

Dawkowanie preparatu Poltram - kapsułki

Preparat jest dostępny w formie kapsułek, kropli do doustnego stosowania oraz ampułek. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to narazić Twoje zdrowie. W razie wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem. Dawkowanie zawsze powinno być ustalane indywidualnie przez lekarza, z uwzględnieniem intensywności bólu i reakcji organizmu. Dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia zalecana dawka wynosi zwykle 50-100 mg co 4-6 godzin, nie przekraczając 400 mg na dobę. W przypadku osób starszych, oraz z umiarkowaną niewydolnością nerek lub wątroby, konieczne może być wydłużenie odstępów między dawkami. Osoby z ciężką niewydolnością nerek nie powinny stosować tego preparatu. Kapsułki i krople należy przyjmować doustnie, krople można również podać na cukier. Lek należy popić niewielką ilością płynu, niezależnie od posiłków.

Czy można stosować Poltram - kapsułki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub karmienia piersią, aby wyjaśnić potencjalne zagrożenia i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek preparatu.

Na podstawie braku danych nie zaleca się stosowania preparatu w trakcie ciąży.
Nie zaleca się karmienia piersią podczas długotrwałego stosowania preparatu.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych, które nie wymagają recepty. Nie zaleca się stosowania preparatu jednocześnie z inhibitorami MAO, ponieważ może to prowadzić do różnych reakcji organizmu, takich jak nadciśnienie czy niedociśnienie. Inhibitory MAO to leki stosowane m.in. w leczeniu depresji. Tramadol może mieć różne interakcje z innymi lekami, dlatego ważne jest zachowanie ostrożności. Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leczenia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Poltram- kapsułki?

Jak każdy lek, również Poltram może wywoływać nieoczekiwane skutki uboczne, chociaż nie zdarzają się one u wszystkich pacjentów przyjmujących ten preparat. Trzeba pamiętać, że korzyści płynące z zażywania leku zwykle przewyższają potencjalne szkody związane z pojawieniem się działań niepożądanych.
Niepożądane objawy psychiczne były różnorodne pod względem intensywności i objawów; mogły one zależeć od osobowości pacjenta oraz czasu trwania terapii lekiem, mogą to być między innymi: zaburzenia nastroju (najczęściej pobudzenie, czasem dysforia), zmiana aktywności (zwykle zmniejszenie, czasami zwiększenie), nadmierne zmęczenie oraz zmiany w zdolnościach percepcyjnych i sensorycznych (np. zaburzenia decyzyjne, zaburzenia percepcji). Może wystąpić uzależnienie.
Po nagłym odstawieniu mogą pojawić się objawy podobne do tych obserwowanych po odstawieniu opioidów: pobudzenie, niepokój, nerwowość, problemy ze snem, nadmierna ruchliwość, drżenia oraz problemy z przewodem pokarmowym.

Bardzo często obserwuje się: zawroty głowy, bóle głowy, senność, nudności.
Często mogą wystąpić: wymioty, zaparcia, biegunka, suchość w ustach, nadmierne pocenie się.
Nieduża częstość występowania: odbijania, dolegliwości żołądkowo-jelitowe (np. uczucie pełności w brzuchu, ucisk w żołądku), reakcje skórne (świąd, wysypka, pokrzywka).
Rzadko zdarzają się: zmiany w apetycie, parestezje, drżenie, depresja oddechowa, napady padaczkowe, omamy, dezorientacja, zaburzenia snu i koszmary senne, zaburzenia widzenia, osłabienie mięśni szkieletowych, problemy z oddawaniem moczu, reakcje alergiczne (np. duszność, skurcz oskrzeli, sapanie, obrzęk) oraz wstrząs anafilaktyczny.
Inne rzadkie działania niepożądane, które mogą wystąpić po odstawieniu tramadolu to: ataki paniki, silny niepokój, omamy, parestezje, szumy w uszach oraz inne objawy związane z ośrodkowym układem nerwowym.
W pojedynczych przypadkach obserwowano podwyższenie poziomu enzymów wątrobowych po podaniu tramadolu.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł