- Co zawiera i jak działa Predox - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Predox - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Predox - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Predox- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Predox - tabletki powlekane
- Czy można stosować Predox - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Predox- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Predox - tabletki powlekane?
Lek zawierający itopryd, substancję czynną o działaniu prokinetycznym, jest używany do leczenia zaburzeń czynnościowych górnego odcinka przewodu pokarmowego. Itopryd przyspiesza opróżnianie żołądka poprzez blokowanie receptorów dopaminowych D2 i wpływ na uwalnianie acetylocholiny, co stymuluje skurcze komórek mięśni gładkich i przyspiesza perystaltykę. Preparat ma także działanie przeciwwymiotne.
Po podaniu doustnym itoprydu, substancja szybko i efektywnie wchłania się z przewodu pokarmowego i osiąga maksymalne stężenie we krwi po około 30-45 minutach. Jest to następnie znacząco metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem, głównie w postaci metabolitów.
Kiedy stosować Predox - tabletki powlekane?
Preparat jest zalecany w terapii objawów nieswoistej niestrawności żołądkowo-jelitowej, które nie są związane z chorobą wrzodową, takich jak uczucie rozdęcia brzucha, uczucie nadmiernej pełności żołądka, ból w górnej części brzucha, dyskomfort, brak apetytu, zgaga, nudności i wymioty. Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych.
Kiedy nie stosować preparatu Predox - tabletki powlekane?
Nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe z powodu możliwości uczulenia na składniki preparatu.
Nie należy go stosować u osób, u których takie działanie może być szkodliwe, na przykład w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, niedrożności mechanicznej lub perforacji.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Predox- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia oraz inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem dla używania lub wskazaniem do dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne monitorowanie określonych parametrów.
Preparat zwiększa działanie acetylocholiny, która m.in. powoduje skurcze mięśni gładkich jelit. Zwiększone działanie acetylocholiny może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych.
Brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skutków długotrwałego stosowania preparatu.
Ostrożność powinna być zachowana u osób starszych, ze względu na zwiększone ryzyko zaburzeń funkcji nerek i/lub wątroby oraz współistniejących chorób w tej grupie wiekowej.
Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:
• lek zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny zażywać tego preparatu.
Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie stwierdzono wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jednakże sporadycznie może on powodować efekty uboczne, takie jak zawroty głowy, które mogą utrudnić skupienie uwagi i tym samym osłabić zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Dawkowanie preparatu Predox - tabletki powlekane
Tabletki powlekane to forma preparatu do przyjmowania doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, aby uniknąć ryzyka szkodzenia zdrowiu. W przypadku wątpliwości co do stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.
W przypadku dorosłych zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 50 mg preparatu 3 razy dziennie, najlepiej przed posiłkiem. Lekarz może dostosować dawkę w zależności od wieku i stanu zdrowia pacjenta.
Preparat nie jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży, brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania u tego grupy wiekowej.
Osoby z zaburzeniami nerek lub wątroby powinny być pod stałą kontrolą lekarza, który może zalecić zmniejszenie dawki leku. Osoby starsze (powyżej 65. roku życia) powinny być ostrożne ze względu na częstsze zaburzenia czynności nerek i wątroby oraz współistniejące schorzenia.
Czy można stosować Predox - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie powinno się przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach na receptę.
Nie należy stosować tego preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet, u których istnieje niezabezpieczona ciąża, chyba że lekarz uzna za konieczne jego zastosowanie, a korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem. Tylko lekarz może ocenić to dla Ciebie!
Nie zaleca się stosowania tego preparatu podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, w tym o tych, które są dostępne bez recepty.
Lek wpływa na ruchomość przewodu pokarmowego, co może wpłynąć na wchłanianie równocześnie stosowanych leków doustnych. Szczególnie może to dotyczyć leków o przedłużonym uwalnianiu substancji czynnej, postaciach pokrytych powłoką dojelitową oraz leków o wąskim zakresie terapeutycznym.
Substancje o działaniu przeciwcholinergicznym mogą złagodzić działanie leku.
Cymetydyna, ranitydyna, teprenon i cetraksat nie wpływają na działanie prokinetyczne leku.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Predox- tabletki powlekane?
Powodzenie stosowania leku Predox może skutkować wystąpieniem niepożądanych reakcji; należy pamiętać, że potencjalne korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z działań niepożądanych.
Nieczęsto spotykane skutki uboczne to m.in. leukopenia, bóle głowy, zawroty głowy, problemy ze snem, drażliwość, dolegliwości brzuszne, zaparcia, biegunki, nadmierna produkcja śliny, bóle w klatce piersiowej, bóle pleców, podwyższone stężenie prolaktyny, podwyższone stężenie mocznika i kreatyniny we krwi, uczucie zmęczenia.
Rzadziej mogą wystąpić: wysypka, rumień i śwąd.
Reakcje alergiczne, małopłytkowość, drżenia, nudności, żółtaczka, podwyższone wskaźniki enzymów wątrobowych oraz bilirubiny należą do skutków ubocznych o nieznanym rozpowszechnieniu.