Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Pyralgin

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Polip Endometrialny

Polip Endometrialny

29.08.2024
Huntington

Huntington

29.08.2024
Mcv Za Wysokie

Mcv Za Wysokie

29.08.2024
Pyralgin
03.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Pyralgin - krople doustne, roztwór?

Składnik preparatu to metamizol, lek przeciwbólowy nieopioidowy z grupy pochodnych pirazolonu. Metamizol posiada silne działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i rozkurczowe, jednak dokładny mechanizm jego działania nie jest w pełni poznany. Hamuje aktywność cyklooksygenazy (COX-1 i COX-2) w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym, co uniemożliwia syntezę prostaglandyn. Ponadto, metamizol może bezpośrednio wpływać na przekazywanie sygnałów bólowych w rdzeniu kręgowym oraz regulować aktywność układu kannabinoidowego.

Metamizol szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i jest w dużej mierze metabolizowany do aktywnych biologicznie metabolitów. Głównie wydalany z organizmu w postaci metabolitów przez drogę moczową.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Pyralgin - krople doustne, roztwór?

Preparat jest dedykowany osobom dorosłym oraz dzieciom w sytuacjach:

• intensywnego bólu po urazach bądź operacjach

• bólów spowodowanych koliką

• bólu związanego z nowotworem

• ostrych lub chronicznych dolegliwości bólowych, gdy stosowanie innych leków jest niemożliwe

• wysokiej gorączki, niewrażliwej na inne preparaty.

Kiedy nie stosować preparatu Pyralgin - krople doustne, roztwór?

Niestety, chociaż istnieją wskazania do użycia preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Przykłady sytuacji, w których nie powinieneś stosować preparatu, to uczulenie na którykolwiek ze składników lub inne pochodne pirazolonu lub pirazolidyny. Stosowanie preparatu jest również przeciwwskazane w przypadku reakcji nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy (aspirynę), salicylany, paracetamol, niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz objawów takich jak astma, skurcz oskrzeli, polipy nosa, obrzęk naczynioruchowy, reakcje skórne i inne objawy reakcji anafilaktoidalnej.

Unikaj stosowania w przypadku zaburzeń szpiku kostnego, wrodzonego niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, ostrej porfirii wątrobowej, ostrej niewydolności nerek lub wątroby oraz u kobiet w III trymestrze ciąży. Unikaj również stosowania równocześnie z innymi lekami z grupy pirazolonu i pirazolidyny.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Pyralgin- krople doustne, roztwór?

Niektóre warunki i choroby mogą być przeciwwskazaniem lub wskazaniem do zmiany dawkowania leku. W przypadku pojawienia się gorączki, bólu gardła, infekcji, zmian zapalnych lub owrzodzeń w jamie ustnej, należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Preparat zawiera metamizol, który może powodować poważne, zagrażające życiu reakcje. Stosowanie preparatu może prowadzić do wystąpienia agranulocytozy, pancytopenii, reakcji anafilaktycznych, reakcji skórnych oraz polekowego uszkodzenia wątroby. Długotrwałe stosowanie preparatu wymaga regularnego monitorowania morfologii krwi. Nie należy stosować leku u osób, u których wcześniej wystąpiły reakcje alergiczne.

Ze względów bezpieczeństwa, w trakcie stosowania preparatu, nie zaleca się prowadzenia pojazdów ani obsługiwanie maszyn.

Dawkowanie preparatu Pyralgin - krople doustne, roztwór

Preparat występuje w postaci kropli do przyjmowania doustnego. Aby uniknąć szkodliwych skutków dla zdrowia i życia, nie przekraczaj zaleconych dawek leku. W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.

Dla dorosłych i młodzieży powyżej 15. roku życia, o wadze powyżej 53 kg:

Przyjmuj 20-40 kropli (500-1000 mg) nie częściej niż 4 razy na dobę, zachowując odstępy 6-8 godzin; maksymalna dzienna dawka to 4000 mg.

W przypadku dzieci do 14. roku życia:

Szczegółowe dawkowanie ustali lekarz; dawka jednorazowa to 8-16 mg/kg masy ciała, a przy gorączce u dzieci zazwyczaj wystarcza 10 mg/kg masy ciała; zaleca się przyjmowanie dawki nie częściej niż 4 razy na dobę, z odstępami 6-8 godzin.

Preparat najlepiej przyjmować z niewielką ilością wody (około połowy szklanki).

Skutki działania preparatu zaczynają być zauważalne po 30-60 minutach od przyjęcia.

W przypadku pogorszenia się objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

W przypadku osób starszych, osłabionych, z zaburzeniami funkcji nerek lub wątroby, konieczne jest dostosowanie dawki przez lekarza.

Czy można stosować Pyralgin - krople doustne, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek leków!

Zanim zdecydujesz się na przyjęcie jakiegokolwiek preparatu w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyka i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku.

Nie zaleca się stosowania preparatu w trzecim trymestrze ciąży. Preparatu nie powinno się również stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy lekarz wyraźnie zleca podanie pojedynczej dawki preparatu w pierwszym lub drugim trymestrze, uznając to za absolutnie konieczne i przeważające nad potencjalnym ryzykiem. Ostateczną decyzję powinien podjąć jedynie lekarz, biorąc pod uwagę korzyści i ryzyko w Twoim przypadku!

Przed zażyciem preparatu w okresie karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania preparatu przez kobiety karmiące piersią; jedynie w wyjątkowych przypadkach lekarz może pozwolić na jednorazowe podanie metamizolu i jednoczesne zachowanie pokarmu przez 48 godzin po przyjęciu leku.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, również tych dostępnych bez recepty.

Nie stosuj tego preparatu jednocześnie z innymi lekami z grupy pirazolonu lub pirazolidyny (np. propyfenazon, fenazon, fenylbutazon).

Bądź ostrożny i skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem tego preparatu, jeśli planujesz stosować go z którymkolwiek z poniższych leków:

• cyklosporyna; metamizol może obniżać stężenie cyklosporyny we krwi; lekarz zaleci monitorowanie stężenia i dostosowanie dawki

• chlorpromazyna; ryzyko ciężkiej hipotermii

• metotreksat; unikaj jednoczesnego stosowania, ponieważ metamizol może zwiększyć toksyczność metotreksatu, szczególnie u osób starszych

• kwas acetylosalicylowy; metamizol może zmniejszać działanie przeciwkrzepliwe kwasu acetylosalicylowego, szczególnie u osób przyjmujących go w dawkach kardiologicznych

• leki przeciwkrzepliwe (pochodne kumaryny); metamizol nasila działanie leków przeciwkrzepliwych

• doustne leki przeciwcukrzycowe

• fenytoina

• sulfonamidy o działaniu przeciwbakteryjnym

• inhibitory monoaminooksydazy (MAO); leki z tej grupy zwiększają działanie metamizolu

• barbiturany; barbiturany osłabiają działanie metamizolu

• bupropion; metamizol może obniżyć stężenie bupropionu we krwi

• kaptopryl

• lit

• triamteren

• leki przeciwnadciśnieniowe

• leki moczopędne.

Unikaj spożywania alkoholu podczas stosowania tego preparatu, ponieważ może wpłynąć on zarówno na działanie leku, jak i alkoholu.

Metamizol może wpłynąć na wyniki pewnych badań laboratoryjnych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Pyralgin- krople doustne, roztwór?

Jak każdy lek, również Pyralgin może wywoływać niekorzystne skutki uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści związane z przyjmowaniem leku z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

Możliwe, choć dość rzadko, są reakcje hipotensywne (obniżenie ciśnienia krwi). Wystąpić mogą także bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, podrażnienia żołądka, biegunka, suchość w jamie ustnej, uszkodzenie wątroby, krwawienia w przewodzie pokarmowym, niedokrwistość hemolityczna, a także niedokrwistość aplastyczna. U pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej metamizol może wywołać hemolizę krwinek.

W przypadkach rzadkich lub bardzo rzadkich możliwe są zaburzenia czynności szpiku, które mogą prowadzić do poważnych schorzeń krwi, takich jak agranulocytoza, małopłytkowość, pancytopenia i leukopenia, mogące w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci. Ryzyko wystąpienia agranulocytozy nie jest związane z wielkością dawki i może pojawić się w dowolnym momencie podczas kuracji. Istnieje większe ryzyko wystąpienia agranulocytozy, jeśli lek jest stosowany przez dłuższy okres, niż 1 tydzień. W przypadku wystąpienia agranulocytozy lub pancytopenii, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu.

Pyralgin może wywołać reakcje nadwrażliwości (świąd, pieczenie, zaczerwienienie, wysypka, pokrzywka, obrzęk), duszność, zaburzenia układu pokarmowego (np. nudności, niestrawność, wymioty), a także uogólnioną pokrzywkę, ciężki obrzęk naczynioruchowy (łącznie z obrzękiem krtani, który może utrudniać oddychanie), ciężki skurcz oskrzeli, zaburzenia rytmu serca oraz obniżenie ciśnienia krwi. W przypadkach rzadkich możliwe są ciężkie reakcje alergiczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, stanowiący bezpośrednie zagrożenie życia. Pierwsze symptomy wstrząsu to m.in. zimne poty, zawroty głowy, bladość skóry, dyskomfort w okolicy serca. W przypadku wystąpienia tych objawów niezwłocznie należy podjąć działania ratunkowe. Rzadko obserwowane są napady astmy (tzw. astma analgetyczna).

W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważne, życie zagrażające reakcje skórne, takie jak zespół Stevensa i Johnsona czy martwica toksyczna rozpływna naskórka. W przypadku wystąpienia reakcji skórnych, należy przerwać przyjmowanie preparatu natychmiast.

Bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia wątroby związanego z przyjmowaniem leku, które może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby, wymagającej przeszczepu organu.

Bardzo rzadko możliwe są nagłe zaburzenia funkcji nerek, objawiające się bezmoczem lub skąpomoczem, obecnością białka w moczu, ostrą niewydolnością nerek oraz śródmiąższowym zapaleniem nerek. Może pojawić się czerwona barwa moczu (wynik obecności w moczu kwasu rubazonowego, nieszkodliwego metabolitu metamizolu).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł