Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Pyralgina

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Pyralgina
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co zawiera i jak działa Pyralgina - tabletki?

Pyralgina

Metamizol jest substancją czynną w preparacie, jest to lek przeciwbólowy bez działania opioidowego, należący do grupy pochodnych pirazolonu. Jego działanie obejmuje łagodzenie bólu, obniżanie gorączki oraz działanie rozkurczowe. Mechanizm działania tego leku nie jest w pełni poznany, jednak wiadomo, że hamuje aktywność enzymu cyklooksygenazy (COX-1 i COX-2) w centralnym i obwodowym układzie nerwowym, co uniemożliwia syntezę prostaglandyn. Metamizol może również wpływać na transmisję bodźców bólowych w rdzeniu kręgowym oraz na aktywność układu kannabinoidowego.

Metamizol szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, jest w dużej mierze metabolizowany do aktywnych biologicznie metabolitów. Główną drogą wydalania jest wydzielanie z moczem w postaci tych metabolitów.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Pyralgina - tabletki?

Preparat jest polecany do stosowania przy silnym bólu oraz podwyższonej temperaturze, gdy inne leki są nieskuteczne lub przeciwwskazane.

Kiedy nie stosować preparatu Pyralgina - tabletki?

Niestety, nie zawsze można stosować preparat, nawet jeśli istnieją wskazania do jego użycia. Nie wolno go stosować, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek składnik preparatu lub inne pochodne pirazolonu lub pirazolidyny, takie jak propyfenazon, fenazon lub fenylbutazon. Stosowanie jest przeciwwskazane również, jeśli pojawiły się reakcje nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy, inne salicylany, paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub inne leki przeciwbólowe. Należy unikać stosowania preparatu w przypadku zaburzeń czynności szpiku kostnego, wrodzonego niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, ostrej porfirii wątrobowej, ostrej niewydolności nerek lub wątroby. Preparatu nie stosuje się u kobiet w III trymestrze ciąży ani równocześnie z innymi lekami z grupy pochodnych pirazolonu i pirazolidyny.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Pyralgina- tabletki?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być powodem do rezygnacji z przyjmowania lub zmiany dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych. Preparat zawiera substancję czynną metamizol, która może powodować groźne dla życia powikłania, takie jak wstrząs i agranulocytoza (poważne zmniejszenie liczby granulocytów). W przypadku wystąpienia gorączki, bólu gardła, zakażeń, stanów zapalnych lub owrzodzeń w jamie ustnej, powiększenia węzłów chłonnych lub stanów zapalnych w układzie moczowo-płciowym, należy natychmiast przerwać przyjmowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Konieczne może być wykonanie badania morfologii krwi. Osoby uczulone na metamizol mogą być również narażone na podobne reakcje po stosowaniu innych leków tej samej grupy. Stosowanie preparatu może spowodować pancytopenię (brak wszystkich elementów morfotycznych krwi), dlatego w przypadku objawów takich jak bladość, osłabienie, gorączka, infekcje, omdlenia, krwawienia lub sińce, należy przerwać jego stosowanie i skonsultować się z lekarzem. Preparat może również wywoływać reakcje alergiczne, w tym wstrząs anafilaktyczny. W takich sytuacjach konieczna jest pilna pomoc medyczna. Ryzyko reakcji alergicznych jest większe u osób z astmą, polipami nosa, alergią i innymi nietolerancjami. Przy długotrwałym stosowaniu preparatu konieczne jest regularne monitorowanie morfologii krwi. Stosowanie metamizolu może prowadzić do poważnych reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa i Johnsona, dlatego w razie wystąpienia zmian skórnych należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem. Preparat może również wpływać na ciśnienie krwi, zwiększając ryzyko hipotensji zwłaszcza u osób z innymi schorzeniami. Osoby z zaburzeniami wątroby lub nerek powinny stosować preparat tylko na zalecenie lekarza. Przy wystąpieniu objawów uszkodzenia wątroby należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Preparat zawiera sód. W okresie stosowania preparatu zaleca się unikanie prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn z uwagi na możliwe zaburzenia koncentracji i reakcji.

Dawkowanie preparatu Pyralgina - tabletki

Lek występuje w formie tabletek do przyjmowania doustnego. Należy przestrzegać zalecanych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania preparatu, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 15 roku życia o wadze powyżej 53 kg, zaleca się przyjmowanie 1-2 tabletek (500-1000 mg) nie częściej niż 4 razy na dobę, z przerwami 6-8 godzin; maksymalna dawka dobowa to 4000 mg.

Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem (np. wodą), najlepiej w trakcie posiłku lub zaraz po nim.

Oczekiwany efekt działania może pojawić się po 30-60 minutach od przyjęcia preparatu.

Jeśli objawy nie ustępują po 3-5 dniach stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem, a w przypadku nasilenia objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

W przypadku pacjentów w podeszłym wieku, osłabionych, z zaburzeniami nerek lub wątroby konieczne jest dostosowanie dawki przez lekarza.

Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży do ukończenia 15 roku życia.

Czy można stosować Pyralgina - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie zażywaj żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!

Niezwykle istotne jest, aby przed podaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści wynikające z zastosowania danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, przed zażyciem preparatu skonsultuj się z lekarzem.

Zastosowanie preparatu jest niewskazane u kobiet w III trymestrze ciąży. Nie powinno się stosować preparatu w I i II trymestrze ciąży. Zabieg pojedynczymi dawkami preparatu w I i II trymestrze ciąży jest możliwe wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza, jeśli lekarz uważa to za absolutnie niezbędne i jeśli w jego ocenie przewidywane korzyści zdecydowanie przewyższają potencjalne ryzyko. O stosunku korzyści do ryzyka w Twoim wypadku może ocenić jedynie lekarz!

Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem. Nie wolno podawać preparatu kobietom karmiącym piersią; w uzasadnionych przypadkach lekarz może zezwolić na pojedyncze podanie metamizolu w połączeniu z odciąganiem i wyrzucaniem pokarmu przez 48 godzin po zażyciu preparatu.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich lekach, które ostatnio przyjmowałeś, w tym o tych, które kupiłeś bez recepty.

Nie stosuj tego preparatu jednocześnie z innymi lekami z grupy pochodnych pirazolonu lub pirazolidyny (np. propyfenazon, fenazon lub fenylbutazon).

Przed użyciem tego preparatu skonsultuj się z lekarzem, jeśli planujesz użyć go z którąkolwiek z poniższych leków:

• cyklosporyna; metamizol może zmniejszyć stężenie cyklosporyny we krwi; lekarz pomoże monitorować stężenie cyklosporyny we krwi i dostosuje dawkę

• chlorpromazyna; ryzykujesz ciężką hipotermię

• metotreksat; unikaj stosowania jednocześnie, ponieważ metamizol może zwiększyć toksyczność metotreksatu, szczególnie u osób starszych

• kwas acetylosalicylowy; metamizol może zmniejszyć działanie kwasu acetylosalicylowego na płytki krwi (szczególnie ostrożnie u osób stosujących kwas acetylosalicylowy w dawkach kardiologicznych)

• leki przeciwzakrzepowe (pochodne kumaryny); metamizol zwiększa działanie leków przeciwzakrzepowych

• doustne leki przeciwcukrzycowe

• fenytoina

• sulfonamidy o działaniu przeciwbakteryjnym

• inhibitory monoaminooksydazy (MAO); te leki potęgują działanie metamizolu

• barbiturany; barbiturany osłabiają działanie metamizolu

• kaptopryl

• lit

• triamteren

• leki obniżające ciśnienie krwi

• leki moczopędne

Pić alkoholu podczas leczenia tym preparatem może wpłynąć na działanie zarówno leku, jak i alkoholu.

Metamizol może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Pyralgina- tabletki?

Jak każdy lek, również Pyralgina może wywoływać efekty uboczne, chociaż nie muszą one występować u wszystkich pacjentów przyjmujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści wynikające z stosowania leku zazwyczaj przeważają nad ewentualnymi szkodami spowodowanymi przez działania niepożądane.

Nieczęsto mogą wystąpić reakcje hipotensyjne (obniżenie ciśnienia krwi). Możliwe działania niepożądane (częstość nieznana): bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, podrażnienie żołądka, biegunka, suchość w jamie ustnej, uszkodzenie wątroby, krwawienia w obrębie przewodu pokarmowego, niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość aplastyczna. U pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej metamizol może spowodować hemolizę krwinek.

Rzadko lub bardzo rzadko może dojść do zaburzeń szpiku kostnego, które mogą prowadzić do poważnych zaburzeń krwi, takich jak agranulocytoza, małopłytkowość, pancytopenia i leukopenia, mogące zakończyć się zgonem. Te reakcje mogą wystąpić nawet po wcześniejszym stosowaniu metamizolu bez powikłań. Ryzyko agranulocytozy nie jest związane z dawką i może pojawić się w dowolnym momencie podczas przyjmowania leku. Ryzyko agranulocytozy wzrasta przy długotrwałym stosowaniu preparatu (więcej niż 1 tydzień). W przypadku wystąpienia agranulocytozy lub pancytopenii należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu.

Preparat może wywoływać reakcje alergiczne (świąd, pieczenie, zaczerwienienie skóry, wysypka, pokrzywka, obrzęk), duszności, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. nudności, niestrawność, wymioty). W niektórych przypadkach mogą wystąpić ciężkie reakcje alergiczne, takie jak uogólniona pokrzywka, duży obrzęk naczynioruchowy (w tym obrzęk krtani, utrudniający oddychanie), skurcz oskrzeli, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia krwi. Rzadko mogą wystąpić bardzo ciężkie reakcje anafilaktyczne, włączając wstrząs anafilaktyczny, stanowiący bezpośrednie zagrożenie dla życia. Pierwsze objawy wstrząsu mogą obejmować zimne poty, zawroty głowy, bladość, dyskomfort w okolicy serca. Wymagają one natychmiastowej interwencji medycznej. Bardzo rzadko może dojść do napadów astmy (astmy analgetycznej).

Bardzo rzadko mogą wystąpić ciężkie, potencjalnie śmiertelne reakcje skórne, takie jak zespół Stevensa-Johnsona lub martwica toksyczna rozpływna naskórka. W przypadku wystąpienia reakcji skórnych należy odstawić preparat natychmiast.

Wyjątkowo rzadko można zaobserwować polekowe uszkodzenie wątroby, które może prowadzić do poważnych konsekwencji, włączając ostre uszkodzenie wątroby, wymagające przeszczepu.

Bardzo rzadko mogą wystąpić nagłe zaburzenia funkcji nerek, objawiające się brakiem lub ograniczoną ilością moczu, obecnością białka w moczu, ostrej niewydolności nerek oraz zapalenia miąższowego nerek. Może również wystąpić zaczerwienienie moczu (wynik obecności w moczu kwasu rubazonowego, nieszkodliwego metabolitu metamizolu).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł