Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Rispolept

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Rispolept
27.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Rispolept - tabletki powlekane?

Substancją czynną preparatu jest rysperydon. Jego mechanizm działania polega na oddziaływaniu na konkretne receptory w mózgu, takie jak receptory serotoninowe, dopaminowe, adrenergiczne i histaminowe. Nie ma powinowactwa do receptorów cholinergicznych ani β-adrenergicznych. Dzięki silnemu blokowaniu receptorów dopaminowych, zmniejsza objawy schizofrenii, a jednocześnie słabiej wpływa na czynności ruchowe i nie wywołuje działania kataleptycznego. Działając równie silnie na receptory serotoninowe i dopaminowe, może zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych oraz rozszerzyć zakres terapeutyczny na objawy negatywne schizofrenii i zaburzeń afektywnych.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Rispolept - tabletki powlekane?

Preparat jest stosowany w terapii schizofrenii, epizodów maniakalnych i krótkotrwałej agresji u osób z zespołem otępiennym typu alzheimerowskiego oraz u dzieci i młodzieży z zaburzeniami zachowania. Leczenie farmakologiczne powinno być uzupełnione o działania psychospołeczne i edukacyjne, a rysperydon powinien być przepisywany przez specjalistę w dziedzinie neurologii dziecięcej, psychiatrii dziecięcej lub leczenia zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży.

Kiedy nie stosować preparatu Rispolept - tabletki powlekane?

Niestety, chociaż istnieją wskazania do używania tego środka, nie zawsze jest on dopuszczalny. Nie wolno go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rispolept- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia mogą stanowić powód do zmiany dawkowania preparatu. W przypadku osób starszych z otępieniem, należy zachować szczególną ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu furosemidu, gdyż odwodnienie może zwiększać ryzyko zgonu. Pacjenci z innymi rodzajami otępienia niż związane z chorobą Alzheimera powinni unikać tego preparatu ze względu na ryzyko udaru mózgu. W przypadku wystąpienia nagłego osłabienia, zdrętwienia lub problemów z mową lub widzeniem, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Podczas stosowania leku mogą wystąpić spadki ciśnienia tętniczego, szczególnie przy jednoczesnym przyjmowaniu leków przeciwnadciśnieniowych. Zaleca się ostrożność u pacjentów z chorobami układu krążenia, a także monitorowanie wystąpienia objawów niepożądanych, takich jak mimowolne ruchy mięśni czy podwyższenie temperatury ciała. Preparat może również wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Dawkowanie preparatu Rispolept - tabletki powlekane

Preparat dostępny jest w postaci tabletek powlekanych lub roztworu do podania doustnego i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawki i nie przekraczać jej, aby uniknąć potencjalnych szkód dla zdrowia. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu zawsze należy skonsultować się z lekarzem.Schizofrenia:- Dawkę dobową można podawać raz dziennie lub podzielić ją na dwie dawki.- Początkowa dawka wynosi 2 mg dziennie, a następnego dnia można ją zwiększyć do 4 mg dziennie.- Zalecana dawka podtrzymująca wynosi zazwyczaj 4–6 mg dziennie.Leczenie epizodów maniakalnych:- Początkowa dawka to 2 mg raz dziennie, z możliwością stopniowego zwiększania jej o 1 mg co najmniej co 24 godziny.- Zakres dawek mieści się w przedziale 1–6 mg dziennie.Krótkotrwałe leczenie uporczywej agresji:- Początkowa dawka wynosi 0,25 mg dwa razy dziennie, z możliwością stopniowego zwiększania jej o 0,25 mg co 2 dni.- Zalecana dawka wynosi 0,5 mg dwa razy dziennie.W przypadku dzieci i młodzieży leczenie farmakologiczne powinno być uzupełnione programem terapeutycznym obejmującym także działania psychospołeczne i edukacyjne. Dawki i zalecenia dla osób o różnej masie ciała są ustalone przez lekarza.Preparat należy stosować doustnie, niezależnie od posiłku. W przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek konieczne może być dostosowanie dawki przez lekarza.

Czy można stosować Rispolept - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!
Przed użyciem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem i wyjaśnienie ewentualnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem.
Nie zaleca się stosowania leków w trakcie ciąży, chyba że jest to absolutnie konieczne. Jeśli konieczne jest przerwanie leczenia lekiem w czasie ciąży, należy stopniowo odstawiać lek.
Jeśli konieczne jest stosowanie leku podczas karmienia piersią, lekarz powinien indywidualnie ocenić korzyści i ryzyko dla dziecka.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich lekach, także tych bez recepty. Należy być ostrożnym przy stosowaniu preparatu w połączeniu z różnymi innymi lekami. Może to dotyczyć leków wydłużających odstęp QT, leków powodujących zaburzenia równowagi elektrolitowej, leków powodujących bradykardię, substancji działających ośrodkowo oraz leków przeciwnadciśnieniowych. Równoległe stosowanie rysperydonu z paliperydonem nie jest zalecane ze względu na dodatkową ekspozycję na czynną frakcję psychotyczną.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Rispolept- tabletki powlekane?

Również Rispolept może wywołać skutki uboczne, choć nie u wszystkich pacjentów. Pamiętaj, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przeważają nad ryzykiem działań niepożądanych.
Najczęściej mogą wystąpić: objawy parkinsonizmu, bóle głowy, bezsenność.

Często można zaobserwować: zapalenie płuc, grypę, zapalenie oskrzeli, infekcje układu moczowego, problem z apetytem, niepokój, pobudzenie, trudności ze snem, zawroty głowy, drżenie, zmiany w mięśniach, senność, zaburzenia zdolności widzenia, przyspieszone bicie serca, duszność, krwawienia z nosa, kaszel, ból gardła i innych dolegliwości.

Mniej często mogą wystąpić: infekcje zatok, wirusowe zakażenia, infekcje ucha, zapalenie migdałków, zapalenie tkanki łącznej, infekcje oka, schorzenia skóry, infekcje dróg oddechowych, zapalenia pęcherza, grzybice paznokci, niedokrwistość, nadwrażliwość, utrata apetytu, splątanie, zmniejszenie popędu seksualnego, apatia, nerwowość, utrata świadomości, zawroty głowy po zmianie pozycji ciała, trudności z równowagą, problemy z mową, zaburzenia koordynacji, problemy z oddawaniem moczu, bóle mięśni i stawów, zmiany skórne, świąd, trądzik, łysienie, utrata mięśniowej siły, problemy z układem moczowym i seksualnym, niespodziewane zmiany w wynikach badań krwi.

W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić: przewlekłe schorzenia ucha środkowego, granulocytopenia, nietolerancja leku, zaburzenia hormonalne, stłumienie emocji, zespół neuroleptyczny, śpiączka cukrzycowa, problemy neurologiczne, względne upośledzenie wzroku, zespół bezdechu sennego, niedrożność jelit, zapalenie trzustki, żółtaczka, reakcje alergiczne, stan nagły u noworodka, priapizm.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł