Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Rozalin

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Rozalin
04.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Rozalin - krople do oczu, roztwór?

Rozalin Substancją aktywną preparatu jest dorzolamid, który należy do grupy sulfonamidów i jest stosowany miejscowo w okulistyce do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Działa poprzez hamowanie enzymu dehydratazy węglanowej, który występuje m.in. w oku. Zmniejsza wytwarzanie cieczy wodnistej i w rezultacie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe. Dorzolamid nie powoduje zwężenia źrenicy ani zmniejszenia przezierności nocnej, nie ma wpływu na akomodację, rytm serca ani ciśnienie tętnicze. Po podaniu do worka spojówkowego wchłania się do krwi, ale nie zaburza równowagi kwasowo-zasadowej tak jak doustne inhibitory anhydrazy węglanowej. Dorzolamid i jego metabolity są wydalane głównie przez nerki.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Rozalin - krople do oczu, roztwór?

Preparat jest stosowany w terapii podwyższonego ciśnienia w oku u pacjentów:

• cierpiących na nadciśnienie w oku

• z jaskrą o otwartym kącie przesączania

• z jaskrą rozwijającą się w wyniku zespołu złuszczania (pseudoeksfoliacji).

Kiedy nie stosować preparatu Rozalin - krople do oczu, roztwór?

Niestety, choć istnieją wskazania do używania tego preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie stosowania preparatu, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek ze składników.

Ponieważ dorzolamid i jego metabolity są głównie wydalane przez nerki, nie zaleca się stosowania preparatu u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min) lub z kwasicą hiperchloremiczną.

Preparatu nie powinno się stosować w okresie ciąży ani karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rozalin- krople do oczu, roztwór?

Niektóre sytuacje zdrowotne mogą skutkować koniecznością zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach zalecane jest regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.

Produkt jest przeznaczony jedynie do zewnętrznego stosowania, lokalnie do worka spojówkowego.

Z uwagi na brak danych klinicznych, należy ostrożnie stosować preparat u pacjentów z niedowładem wątroby.

Brak informacji dotyczących stosowania preparatu u pacjentów z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania. W tych przypadkach konieczne jest podawanie innych leków obok preparatu dorzolamidu. Celem leczenia w tej grupie pacjentów jest otwarcie kąta za pomocą odpowiedniego leku.

Dorzolamid jest sulfonamidem i mimo miejscowego zastosowania może być wchłaniany do krwiobiegu. Dlatego możliwe są działania niepożądane charakterystyczne dla sulfonamidów stosowanych ogólnie, takie jak ciężkie reakcje alergiczne, w tym zespół Stevensa-Johnsona i toksyczna martwica naskórka. W przypadku podejrzenia reakcji alergicznej, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, a w przypadkach ciężkich może być konieczne pilne leczenie.

Doustne stosowanie inhibitorów anhydrazy węglanowej może prowadzić do kamicy nerkowej z powodu zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej. Mimo że stosowanie miejscowe dorzolamidu nie powoduje zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej, istnieje ryzyko rzadkiego wystąpienia kamicy nerkowej. U pacjentów z kamicą nerkową (także z historią choroby) istnieje większe ryzyko takiej kamicy podczas stosowania dorzolamidu.

W przypadku reakcji alergicznych, takich jak zapalenie spojówek i podrażnienie powiek, należy skonsultować się z lekarzem. Konieczne może być przerwanie stosowania preparatu.

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania preparatu i doustnych inhibitorów anhydrazy węglanowej.

U pacjentów z przewlekłymi uszkodzeniami rogówki i/lub po operacjach na gałce ocznej stosowanie dorzolamidu może prowadzić do obrzęku rogówki oraz jej nieodwracalnego uszkodzenia. Stosowanie preparatu w tej grupie wymaga ostrożności.

Preparaty zmniejszające produkcję cieczy wodnistej (w tym dorzolamid) mogą powodować odwarstwienie naczyniówki po operacji filtracyjnej.

Brak danych dotyczących stosowania preparatu u wcześniaków (urodzonych przed 36. tygodniem ciąży) i noworodków w 1. tygodniu życia. W przypadku znacznego niedorozwoju kanalików nerkowych, lekarz decyduje o stosowaniu preparatu ze względu na ryzyko kwasicy metabolicznej.

Informacje dodatkowe dotyczące pozostałych składników preparatu:

• produkt zawiera chlorek benzalkoniowy jako środek konserwujący, który może uszkadzać miękkie soczewki kontaktowe. Należy je zdjąć przed aplikacją preparatu do oczu i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem soczewek;

• chlorek benzalkoniowy może wywoływać podrażnienie oczu, objawy związane z zespołem suchego oka, uszkodzenia rogówki oraz wpływać na film łzowy; w przypadku pacjentów z zespołem suchego oka lub uszkodzeniami rogówki, preparat należy stosować ostrożnie.

Czy stosowanie tego preparatu wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Preparat może powodować działania niepożądane, w tym zaburzenia widzenia, zawroty głowy i inne objawy, które mogą wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Rozalin - krople do oczu, roztwór

Preparat dostępny jest w formie kropli do oczu przeznaczonych do lokalnego stosowania w worku spojówkowym. Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących stosowania preparatu. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to być szkodliwe dla zdrowia. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Dawkowanie przy monoterapii: 1 kropla 3 razy dziennie do worka spojówkowego.

W przypadku leczenia skojarzonego z beta-blokerem: 1 kropla 2 razy dziennie do worka spojówkowego.

Jeśli wcześniej stosowano inne leki w leczeniu jaskry, lekarz ustali indywidualny schemat zmiany terapii.

Jeśli równolegle stosowane są inne preparaty do oczu, należy odczekać co najmniej 10 minut przed podaniem kolejnego preparatu.

Przed zastosowaniem preparatu należy umyć ręce. Nie wolno dotykać końcówką kroplomierza powierzchni oka, powiek ani innych powierzchni, aby uniknąć zakażenia oczu. Infekcja może powodować poważne uszkodzenia oczu lub nawet utratę wzroku.

Brak danych klinicznych dotyczących stosowania preparatu u dzieci.

Czy można stosować Rozalin - krople do oczu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!

Dobrze jest upewnić się, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią skonsultowaliśmy się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Gdy jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę, koniecznie poinformuj lekarza o tym podczas przepisywania recepty.

Unikaj stosowania preparatów w trakcie ciąży i karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, również o tych, które można kupić bez recepty.

Nie przeprowadzono dokładnych badań dotyczących interakcji tego preparatu z innymi lekami.

Stosowanie tego preparatu wraz z niektórymi lekami nie powoduje interakcji:

• tymolol lub betaksolol w postaci kropli do oczu

• leki ogólnoustrojowe: inhibitory konwertazy angiotensyny, blokery kanału wapniowego, leki moczopędne, niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak kwas acetylosalicylowy oraz hormony (np. estrogeny, insulina, tyroksyna).

Nie zaleca się stosowania tego preparatu jednocześnie z doustnymi inhibitorami anhydrazy węglanowej. Ryzyko nasilenia działania i wystąpienia działań niepożądanych zwiększa się przy równoczesnym stosowaniu tego preparatu z innymi doustnymi inhibitorami anhydrazy węglanowej, co może spowodować zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej.

Interakcje między dorzolamidem a lekami zawężającymi źrenicę oraz aktywującymi receptory adrenergiczne nie zostały w pełni zbadane podczas leczenia jaskry.

Jeśli stosujesz inne leki do oczu jednocześnie, odczekaj co najmniej 10 minut pomiędzy aplikacjami kolejnych preparatów.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Rozalin- krople do oczu, roztwór?

Rozalin, podobnie jak każdy inny lek, może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie wystąpią u wszystkich pacjentów przyjmujących ten lek. Zawsze należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku zazwyczaj przewyższają potencjalne szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.

Możliwe działania niepożądane mogą występować miejscowo, dotyczące zazwyczaj oka lub oczu, takie jak: podrażnienie spojówek, łzawienie, pieczenie, kłucie, zaczerwienienie, zamazane widzenie, swędzenie, zapalenie spojówek, zapalenie powiek, punktowe zapalenie rogówki, zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego, zlepianie powiek, ból, krótkotrwała krótkowzroczność (która ustępuje po zakończeniu stosowania leku), oddzielenie błony naczyniowej po zabiegach filtracyjnych, uczucie obecności ciała obcego w oku, miejscowe reakcje nadwrażliwości.

Dodatkowo, bardzo często lub często można zaobserwować: gorzki smak w ustach, nudności, bóle głowy, uczucie zmęczenia i osłabienia. Rzadziej mogą pojawić się: parestezje, zawroty głowy, krwawienia z nosa, podrażnienie gardła, suchość w ustach, kamienie moczowe, kontaktowe zapalenie skóry oraz reakcje alergiczne (m.in. obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, pokrzywka, wysypka, swędzenie, martwicze oddzielanie warstwy naskórka - zespół Stevensa i Johnsona). W przypadkach o nieznanym rozpowszechnieniu: kołatanie serca, duszność.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł