Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Apo-Napro

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Apo-Napro
04.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Apo-Napro - tabletki?

Składnikiem aktywnym preparatu jest naproksen, lek przeciwzapalny z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) należący do pochodnych kwasu propionowego (pochodna naftalenowa). Posiada silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Naproksen działa poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn, które odgrywają istotną rolę w procesie zapalnym. Jego działanie polega na blokowaniu aktywności cyklooksygenaz (COX-1 i COX-2), enzymów uczestniczących w procesie tworzenia prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Dzięki temu redukuje objawy zapalenia (obrzęk, podwyższona temperatura ciała, ból, sztywność stawów). Preparat jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych i bólowych wynikających zarówno z przyczyn reumatycznych, jak i niereumatycznych. Nie wykazuje działania przeciwdrobnoustrojowego, lecz hamuje agregację płytek krwi. Po podaniu doustnym naproksen jest niemal całkowicie wchłaniany. Maksymalne stężenie we krwi osiąga się zazwyczaj między 2 a 4 godzinami po przyjęciu. Do jam stawowych naproksen przenika powoli (stacjonarne stężenie w płynie maziowym uzyskuje się po około 7 dniach stosowania). Substancja ta przenika przez łożysko i dostaje się także do mleka kobiet karmiących piersią.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Apo-Napro - tabletki?

Specyfik jest zalecany w terapii objawowej:- reumatoidalnego zapalenia stawów i innych schorzeń reumatycznych (reumatoidalne zapalenie stawów dziecięce, choroba zwyrodnieniowa stawów, spondylitis ankylopoetica)- ostrych problemów mięśniowo-szkieletowych, bolesnych miesiączek i ostrego ataku dny moczanowej- gorączki o różnym pochodzeniu.

Kiedy nie stosować preparatu Apo-Napro - tabletki?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania produktu, nie zawsze można go zastosować. Koniecznie sprawdź, czy nie jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu.

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany aspiryną) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Uczulenie na te substancje może prowadzić do objawów alergicznych, takich jak astma, pokrzywka lub katar sienny.

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób z aktywnym wrzodem żołądka lub dwunastnicy, krwawieniem lub perforacją (po dwóch lub więcej potwierdzonych epizodach wrzodzenia lub krwawienia), szczególnie po zastosowaniu NLPZ, oraz u osób z ciężką niewydolnością nerek, wątroby lub serca, a także u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania preparatu przez kobiety karmiące piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Apo-Napro- tabletki?

Niektóre warunki zdrowotne mogą uniemożliwić stosowanie tego preparatu lub wymagać dostosowania dawki. W pewnych sytuacjach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych.

Aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych, zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez krótki czas.

Należy unikać jednoczesnego stosowania tego preparatu z innymi niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi, ponieważ zwiększa to ryzyko działań niepożądanych.

Osoby w podeszłym wieku, które przypuszczalnie mają podwyższone ryzyko działań niepożądanych, powinny przyjmować ten preparat pod ścisłą kontrolą lekarską.

Jeśli podejrzewasz infekcję, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ konieczne może być zastosowanie odpowiednich środków terapeutycznych. Ten preparat nie działa przeciwbakteryjnie.

U osób z niektórymi schorzeniami, takimi jak upośledzenie nerek, konieczne jest monitorowanie funkcji nerek przed rozpoczęciem terapii i w jej trakcie. Ryzyko zawału serca lub udaru może zwiększać długotrwałe stosowanie preparatu w dużych dawkach.

Przy stosowaniu tego preparatu u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca lub innymi chorobami serca, konieczny jest szczególny nadzór lekarski.

Wykorzystanie niesterydowych leków przeciwzapalnych niesie za sobą ryzyko krwotoków z przewodu pokarmowego, owrzodzeń lub perforacji, które mogą być śmiertelne. Konieczne jest natychmiastowe przerwanie stosowania preparatu w razie krwawienia z przewodu pokarmowego.

U osób z przewlekłymi schorzeniami przewodu pokarmowego stosowanie preparatu wymaga nadzoru lekarskiego. W takich przypadkach zaleca się stosowanie najmniejszych skutecznych dawek.

Osoby z chorobami przewodu pokarmowego, astmą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością wątroby, zaburzeniami krzepnięcia krwi, a także osoby starsze, powinny ostrożnie stosować ten preparat.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów skórnych lub reakcji alergicznych należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Jeśli lekarz zaleca zmniejszenie dawki steroidów lub zaprzestanie ich stosowania podczas terapii, zaleca się ściśłe przestrzeganie zaleceń lekarza.

Preparat może powodować różne dolegliwości oka, które wymagają oceny przez lekarza okulistę. Stosowanie preparatu może wpływać na płodność u kobiet, dlatego nie zaleca się jego stosowania u kobiet w ciąży.

U niektórych osób preparat może powodować działania niepożądane, które mogą wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W związku z tym, należy zachować ostrożność i unikać prowadzenia pojazdów.

Dawkowanie preparatu Apo-Napro - tabletki

Preparat występuje w postaci tabletek i przeznaczony jest do przyjmowania doustnego. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to nie tylko nie zwiększyć skuteczności leku, ale również zaszkodzić zdrowiu i życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Dla dorosłych: - Reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa: zalecana dawka wynosi od 500 do 1000 mg na dobę, podzielona na 2 dawki (co 12 godzin); czasami lekarz może zalecić przyjmowanie całej dawki jednorazowo (1 raz na dobę); w przypadku zaostrzeń czasami podaje się dawkę nasycającą wynoszącą od 750 do 1000 mg na dobę. - Ostre zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, bolesne miesiączkowanie: początkowo zalecana jest dawka 500 mg jednorazowo, następnie 250 mg co 6-8 godzin. Maksymalna dawka wynosi 1250 mg na dobę. - Gorączka różnego pochodzenia: zalecana dawka to 250 mg co 8 godzin, dostosowana do potrzeb.

Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 3-5 dni. - Ostry napad dny moczanowej: początkowo zalecane jest 750 mg, następnie 250 mg co 8 godzin, aż do ustąpienia bólu. Dla dzieci powyżej 5. roku życia: - Młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów: zalecana dawka to 10 mg/kg masy ciała na dobę, podzielona na 2 dawki co 12 godzin. W przypadku osób z zaburzeniami funkcji nerek lub wątroby lekarz dostosuje odpowiednio dawkowanie. Zaleca się monitorowanie funkcji nerek. Preparat jest przeciwwskazany przy klirensie kreatyniny poniżej 30 ml/min. Preparat w postaci tabletek należy przyjmować doustnie, z posiłkiem lub po nim. Okres leczenia określi lekarz. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów konieczne może być leczenie długoterminowe.

Czy można stosować Apo-Napro - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży warto skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek leku. Przed zastosowaniem leku w tym okresie należy dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom swojego lekarza o tym, któremu przepisujesz lek.

Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w trzecim trymestrze ciąży z powodu potencjalnego zagrożenia dla płodu. Nie używaj tego środka w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, chyba że zdecydował o tym lekarz i nadzoruje jego stosowanie. Przy karmieniu piersią również nie zaleca się stosowania tego preparatu.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych niedawno lekach, również o tych, które są dostępne bez recepty. Stosowanie leków neutralizujących sok żołądkowy lub cholestyraminy może opóźniać wchłanianie naproksenu.

Należy unikać stosowania preparatu z kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym selektywnymi inhibitorami COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych). Należy zachować ostrożność przy stosowaniu naproksenu z: - lekami przeciwzakrzepowymi (np. warfaryną) oraz lekami hamującymi agregację płytek krwi (możliwe nasilenie ich działania; zwiększenie ryzyka krwotoku; chory powinien pozostawać pod ścisłym nadzorem lekarskim) - lekami moczopędnymi, np. fursoemidem (możliwe zmniejszenie skuteczności ich działania) - lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas (ryzyko wystąpienia hiperkaliemii) - lekami przeciwnadciśnieniowymi, w tym inhibitorami konwertazy angiotensyny lub antagonistami angiotensyny oraz beta-blokerami (możliwe zmniejszenie skuteczności ich działania; zwiększone ryzyko działania uszkadzającego nerki) - metotreksatem i litem (możliwe zwiększenie stężenia w osoczu zarówno litu, jak i metotreksatu i nasilenie ich działań toksycznych) - probenecydem (nasilenie i wydłużenie czasu działania naproksenu) - glikozydami nasercowymi np. digoksyną (ryzyko zwiększenia niewydolności serca i zwiększenia stężenia glikozydów nasercowych we krwi) - cyklosporyną i takrolimusem (zwiększone ryzyko działania uszkadzającego nerki) - zydowudyną (wydłużenie czasu krwawienia) - pochodnymi hydantoiny lub sulfonamidami (ryzyko nasilenia ich działania) - kwasem acetylosalicylowym (kwas acetylosalicylowy osłabia działanie naproksenu) - antybiotykami chinolonowymi (zwiększone ryzyko wystąpienia drgawek) - kortykosteroidami lub inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (zwiększone ryzyko działań niepożądanych, zwłaszcza krwawienia z przewodu pokarmowego) - pochodnymi sulfonylomocznika. Wpływ na wyniki badań laboratoryjnych: Zaleca się przerwanie przyjmowania naproksenu na 48 godzin przed oceną czynności kory nadnerczy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Apo-Napro- tabletki?

Podobnie jak każdy lek, również Apo-Napro może wywoływać skutki uboczne, ale nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego preparatu. Trzeba pamiętać, że oczekiwane korzyści z stosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Odnotowywane najczęściej skutki uboczne dotyczą przewodu pokarmowego. Mogą to być: problemy z trawieniem, zgaga, bóle brzucha, nudności, biegunka, zaparcia, wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego, ciemne stolce, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie żołądka i/lub dwunastnicy z możliwą perforacją, zapalenie jelita grubego, zaostrzenie zapalenia jelita grubego, zaostrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna, owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej, rzadziej owrzodzenie żołądka, bardzo rzadko zapalenie trzustki. Inne skutki uboczne, choć zdarzają się rzadko lub bardzo rzadko, to: problemy z funkcjonowaniem wątroby, zapalenie wątroby (nawet z przypadkami śmiertelnymi), żółtaczka, problemy z funkcjonowaniem nerek, niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, obecność krwi w moczu, obecność białka w moczu, śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy, zwiększone stężenie kreatyniny we krwi, obrzęki, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, kołatanie serca, skądrowe problemy hematologiczne (np. anemia hemolityczna, agranulocytoza, małopłytkowość, wydłużony czas krwawienia; jeśli pojawią się symptomy takie jak gorączka, ból gardła, objawy grypopodobne, owrzodzenia jamy ustnej, zmęczenie, krwawienie z nosa, siniaki, wybroczyny lub plamica, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą to być pierwsze symptomy problemów hematologicznych), zapalenie naczyń, astma, płucny obrzęk, eozynofilowe zapalenie płuc, problemy z układem nerwowym (drgawki, zaburzenia koncentracji, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, depresja, parestezje), problemy ze wzrokiem, zamglenie rogówki, zapalenie nerwu wzrokowego, opuchlizna tarczy nerwu wzrokowego, szumy w uszach, problemy ze słuchem. Może dojść do reakcji nadwrażliwości (np. wysypka, pokrzywka, świąd, nadwrażliwość na światło) oraz reakcji anafilaktycznych, włączając wstrząs anafilaktyczny (nagłe obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca), wstrząs naczynioruchowy (opuchlizna twarzy, krtani, języka, gardła utrudniająca oddychanie), zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli i poważne reakcje skórne: toksyczna martwica rozpływna naskórka, zespół Stevensa-Johnsona, złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, plamica, skaza krwotoczna, objawy podobne do porfirii. Długotrwałe stosowanie dużych dawek naproksenu może zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł