Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Rupafin Tabletki

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Rupafin Tabletki
04.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Rupafin 10 mg - tabletki?

Substancją czynną preparatu jest rupatadyna, lek drugiej generacji przeciwhistaminowy. Rupatadyna blokuje receptory histaminowe typu 1, hamując objawy reakcji alergicznej.

Po podaniu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i jest metabolizowana głównie przez cytochrom P450. Metabolity są wydalane z moczem i kałem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Rupafin 10 mg - tabletki?

Produkt jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych i młodzieży po ukończeniu 12. roku życia w leczeniu objawowym alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki.

Kiedy nie stosować preparatu Rupafin 10 mg - tabletki?

Niestety, pomimo istnienia wskazań do korzystania z preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli masz alergię (jestes uczulony) na którąkolwiek substancję w preparacie, nie można go używać.

Nie wolno stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rupafin 10 mg- tabletki?

Niektóre przypadki zdrowotne mogą wymagać dostosowania dawki leku. W niektórych sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań kontrolnych. Rupatadyna jest przetwarzana głównie przez enzym cytochromu P450 izoenzymu 3A4. Leki hamujące ten enzym mogą zwiększyć działanie rupatadyny w organizmie. Należy unikać stosowania preparatu z lekami silnie hamującymi ten enzym. Rupatadyna może również wpływać na stężenie innych leków metabolizowanych przez izoenzym 3A4, dlatego konieczne może być dostosowanie ich dawki.

Nie zaleca się przyjmować rupatadyny z sokiem grejpfrutowym. Osoby z wydłużeniem odstępu QT na badaniu EKG, niskim poziomem potasu we krwi, chorobami serca predysponującymi do zaburzeń rytmu, lub osoby w podeszłym wieku powinny zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu. Nie zaleca się stosowania rupatadyny u osób z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Preparat zawiera laktozę, dlatego osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy, lub zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy nie powinny go stosować.

Czy rupatadyna wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? W badaniach nie stwierdzono wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn. Jednakże, ze względu na możliwość działań niepożądanych, takich jak senność, zaleca się zachowanie ostrożności i sprawdzenie reakcji organizmu przed prowadzeniem pojazdów czy obsługiwaniem maszyn.

Dawkowanie preparatu Rupafin 10 mg - tabletki

Tabletki są formą przyjmowania preparatu. Należy przestrzegać zaleconych dawek, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Dawka dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia wynosi 10 mg raz dziennie.

Preparat można stosować bez konieczności jedzenia posiłków.

Nie powinno się podawać leku dzieciom poniżej 12. roku życia. W tej grupie wiekowej zaleca się stosowanie rupatadyny w postaci roztworu doustnego.

Stosowanie preparatu u osób starszych wymaga ostrożności.

Nie zaleca się stosowania leku u osób z chorobami nerek lub wątroby, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie pacjentów.

Czy można stosować Rupafin 10 mg - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży nie powinno się przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści wynikające z przyjmowania danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza o tym, który przepisuje receptę na lek.

Nie należy stosować tego preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Pamiętaj o informowaniu lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Należy unikać stosowania rupatadyny z lekami silnie hamującymi czynność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, takimi jak itrakonazol, ketokonazol, worykonazol, pozakonazol, inhibitory proteazy HIV, klarytromycyna, nefazodon.

Ostrożność należy zachować podczas jednoczesnego stosowania z umiarkowanymi inhibitorami izoenzymu 3A4 cytochromu P450, takimi jak erytromycyna, flukonazol i diltiazem. Równoczesne stosowanie rupatadyny z ketokonazolem lub erytromycyną znacznie zwiększa ogólną ekspozycję na rupatadynę.

Nie należy łączyć preparatu z sokiem grejpfrutowym, ponieważ sok ten zwiększa ogólną ekspozycję na rupatadynę. Pamiętaj również o możliwości konieczności dostosowania dawek innych leków podczas stosowania rupatadyny, które są metabolizowane przez izoenzym CYP3A4.

W czasie terapii nie spożywaj alkoholu, aby uniknąć nasilenia zaburzeń psychomotorycznych. Pamiętaj o potencjalnych interakcjach rupatadyny z innymi lekami, w tym z lekami działającymi hamująco na ośrodkowy układ nerwowy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Rupafin 10 mg- tabletki?

Jak każdy lek, również Rupafin 10 mg może wywoływać skutki uboczne, choć nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.

Do często możliwych skutków ubocznych należą: senność, bóle głowy, zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, zmęczenie, osłabienie. Natomiast do skutków niezbyt częstych należą: problemy z koncentracją, zapalenie błony śluzowej nosa, krwawienie z nosa, zapalenie gardła, kaszel, ból gardła, suchość w gardle, nudności, ból w nadbrzuszu, biegunka, niestrawność, wymioty, ból brzucha, zaparcie, ból pleców, stawów, mięśni, złe samopoczucie, gorączka, drażliwość, zwiększone łaknienie, zwiększone pragnienie, przyrost masy ciała, nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych, zwiększenie aktywności fosfokinazy kreatynowej, zwiększenie aktywności aminotransferazy alaninowej (ALT) i asparaginianowej (AST), wysypka. Rzadziej mogą wystąpić: przyspieszenie akcji serca (tachykardia), uczucie kołatania serca, reakcje nadwrażliwości i reakcje alergiczne (takie jak pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł