- Co zawiera i jak działa Sildenafil Sandoz - tabletki?
- Kiedy stosować Sildenafil Sandoz - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Sildenafil Sandoz - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sildenafil Sandoz- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Sildenafil Sandoz - tabletki
- Czy można stosować Sildenafil Sandoz - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Sildenafil Sandoz- tabletki?
Co zawiera i jak działa Sildenafil Sandoz - tabletki?
Substancją aktywną tego preparatu jest sildenafil. W sytuacjach, gdy dochodzi do pobudzenia seksualnego, substancja ta przywraca zaburzony mechanizm odpowiedzialny za erekcję poprzez zwiększenie przepływu krwi do prącia. Jest to możliwe dzięki aktywacji mechanizmu erekcji przez tlenek azotu, który jest uwalniany w ciałach jamistych prącia podczas pobudzenia seksualnego. To wywołuje szereg reakcji chemicznych prowadzących do rozkurczu mięśni gładkich w ciałach jamistych. Sildenafil działa poprzez blokowanie enzymu fosfodiesterazy typu 5, który odpowiada za rozkład związku c-GMP, co prowadzi do zwiększenia stężenia tego związku w ciałach jamistych. W rezultacie zwiększa się wpływ tlenku azotu na mięśniówkę gładką, co powoduje erekcję. W przypadku nadciśnienia płucnego sildenafil również działa poprzez zwiększenie stężenia cGMP w komórkach mięśni gładkich naczyń płucnych, co prowadzi do ich rozkurczu i potencjalnego rozszerzenia.
Kiedy stosować Sildenafil Sandoz - tabletki?
Kiedy nie stosować preparatu Sildenafil Sandoz - tabletki?
Stosowanie preparatu jest niewskazane u osób:
· które są równolegle leczone preparatami uwalniającymi tlenek azotu oraz azotanami
· u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. osoby z ciężkimi chorobami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca)
· które utraciły wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego, niezależnie od przyczyny
· z ciężką niewydolnością wątroby
· z niedociśnieniem (ciśnienie tętnicze krwi poniżej 90/50 mmHg)
· po niedawno przebytym udarze lub zawale serca
· ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sildenafil Sandoz- tabletki?
Dawkowanie preparatu Sildenafil Sandoz - tabletki
Dla dorosłych zaleca się przyjmowanie doustnie 50 mg około 1 godziny przed aktywnością seksualną. Lekarz może zalecić modyfikację dawki w zależności od skuteczności i tolerancji pacjenta, zmniejszając ją do 25 mg lub zwiększając do 100 mg. Maksymalna dawka wynosi 100 mg.
Nie zaleca się przyjmowania preparatu częściej niż raz na dobę.
Spożycie leku podczas posiłku może opóźnić jego działanie. U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min) lub niewydolnością wątroby, lekarz może rozważyć stosowanie dawki 25 mg, z opcją zwiększenia do 50-100 mg w zależności od efektów i tolerancji (pod kontrolą lekarza).
U pacjentów stosujących jednocześnie inne inhibitory izoenzymu CYP3A4 (poza rytonawirem - równoczesne stosowanie niezalecane) lub α-adrenolityki, lekarz może rozważyć podanie początkowej dawki 25 mg.
Czy można stosować Sildenafil Sandoz - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Ten produkt nie jest przeznaczony do użytku przez kobiety.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Trzeba być ostrożnym przy stosowaniu leków metabolizowanych przez te same enzymy, takie jak izoenzym CYP3A4 cytochromu P-450 lub izoenzym CYP2D6.
Kiedy stosujesz jednocześnie ketokonazol, erytromycynę, cymetydynę i inne inhibitory CYP 3A4, lekarz zazwyczaj zaleci początkową dawkę 25 mg. Należy unikać stosowania rytonawiru, który mocno hamuje ten izoenzym.
Uważność należy zachować u osób przyjmujących jednocześnie leki alfa-adrenolityczne, ponieważ może dojść u nich do spadków ciśnienia ortostatycznego.
Nie łącz nikorandylu ani innych azotanów z tym preparatem.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Sildenafil Sandoz- tabletki?
Do częstych skutków ubocznych należą: bóle głowy.
Nierzadko mogą pojawić się: zawroty głowy, problemy z widzeniem, zaburzenia widzenia kolorów, uderzenia gorąca, zatkany nos, problemy trawienne.
Rzadziej mogą wystąpić: senność, niedoczulica, udar mózgu, omdlenia, problemy z oczami, suchość w ustach, bóle mięśniowe, krwiomocz, krwawa sperma, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, przyspieszone bicie serca.
Bardzo rzadko mogą wystąpić: reakcje alergiczne, utrata słuchu, zator serca, migotanie przedsionków, problemy z ciśnieniem tętniczym, krwawienia z nosa.
Dodatkowo, z niewiadomą częstością mogą wystąpić: przemijające ataki niedotlenienia, drgawki, uszkodzenie nerwu wzrokowego, problemy z siatkówką, problemy z sercem, ciężka toksyczna reakcja skórna, priapizm, długotrwała erekcja.