Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Setaloft

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Setaloft
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Setaloft 50 mg - tabletki powlekane?

Składnik aktywny tego preparatu to sertralina, która należy do inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Serotonina odgrywa istotną rolę w komunikacji między neuronami poprzez synapsę.
Sertralina działa poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny, co prowadzi do wydłużenia działania tego neuroprzekaźnika. Długotrwałe stosowanie sertraliny nie prowadzi do nadużycia.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Setaloft 50 mg - tabletki powlekane?

Preparat jest zalecany w leczeniu różnych stanów, takich jak epizody znaczącej depresji, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia, lęk napadowy z agorafobią lub bez niej, zespołu stresu pourazowego oraz zespołu lęku społecznego.

Kiedy nie stosować preparatu Setaloft 50 mg - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania leku, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować leku, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik leku.
Równoczesne stosowanie sertraliny z inhibitorami MAO jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego (z objawami takimi jak: pobudzenie, drżenie, hipertermia).
 
Leczenie sertraliną można rozpocząć nie wcześniej niż po dwóch tygodniach od zakończenia stosowania inhibitorów MAO; leczenie inhibitorami MAO można zacząć po upływie tygodnia od zakończenia stosowania sertraliny.
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania sertraliny z inhibitorami MAO pimozydów.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Setaloft 50 mg- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki preparatu. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie określonych badań kontrolnych.
Przy zamianie dotychczas stosowanego innego leku przeciwdepresyjnego na sertralinę należy postępować ostrożnie i poddać pacjenta dokładnej ocenie przez lekarza.
Należy zachować ostrożność stosując sertralinę z innymi lekami, które potęgują efekt serotoninergiczny (np. tryptofan, fenfluramina, agoniści 5-HT) oraz z ziołowymi preparatami zawierającymi dziurawiec (). Mogą wystąpić interakcje farmakodynamiczne.

Osoby chorujące na manię powinny być śledzone przez lekarza podczas leczenia (w przypadku wystąpienia fazy maniakalnej leczenie preparatem zostanie przerwane).
U osób z diagnozą schizofrenii podczas stosowania preparatu mogą pojawić się objawy psychotyczne.
Niezalecane jest stosowanie preparatu u osób cierpiących na padaczkę, chyba że jest to absolutnie konieczne. W przypadku napadów padaczkowych podczas leczenia, należy skonsultować się z lekarzem; być może trzeba będzie przerwać stosowanie preparatu.

Efekty leczenia sertraliną stają się widoczne po kilku tygodniach stosowania, jednak czasami mogą być one dłuższe. Osoby z tendencjami do myśli samobójczych związanych z depresją powinny być szczególnie monitorowane przez lekarza, gdyż leczenie preparatem może zwiększać ryzyko prób samobójczych. Największe ryzyko stanowią osoby do 25. roku życia. Wszelkie niepokojące zmiany w zachowaniu powinny być natychmiast zgłoszone lekarzowi.
Preparatu nie wolno stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia (poza osobami powyżej 6. roku życia z diagnozą zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego). Brak danych dotyczących długoterminowego bezpieczeństwa stosowania u dzieci w kontekście wzrostu, dojrzewania, rozwoju poznawczego i zachowania. Jeśli lekarz zdecyduje o konieczności leczenia dziecka tym preparatem, należy regularnie monitorować jego rozwój oraz zachowanie pod kątem ewentualnych myśli i zachowań samobójczych (w tej grupie wiekowej ryzyko jest największe). W razie pojawienia się nieprawidłowości należy skonsultować się z pediatrą.

Należy mieć ostrożność, jeśli pacjent przyjmuje doustne leki przeciwkrzepliwe, leki wpływające na funkcjonowanie płytek krwi lub inne preparaty, które zwiększają ryzyko krwawienia (np. nietypowe leki przeciwpsychotyczne jak klozapina, pochodne fenotiazyny, większość trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, inhibitory COX-2), a także u osób z skazą krwotoczną (może dojść do przedłużających się lub nieprawidłowych krwawień podczas stosowania preparatu).
Występują doniesienia o hiponatremii w trakcie terapii preparatem; zjawisko to jest związane z zaburzeniami wydzielania hormonu antydiuretycznego. Osoby starsze, a także osoby z marskością wątroby lub zażywające leki, które mogą prowadzić do hiponatremii, powinny zachować szczególną ostrożność.

Nie należy przerywać nagle leczenia, gdyż może to spowodować zespoły odstawienny. Ryzyko pojawienia się takich objawów zależy od kilku czynników, m.in. czasu trwania terapii, wielkości dawki oraz tempa jej stopniowego zmniejszania. Najczęściej zgłaszanymi objawami są: zawroty głowy, zaburzenia czucia (parestezje), zaburzenia snu (w tym bezsenność i intensywne sny), pobudzenie lub niepokój, nudności i/lub wymioty, drżenia i bóle głowy. Zazwyczaj objawy są łagodne lub umiarkowanie silne, ale u niektórych osób mogą być poważne. Zazwyczaj pojawiają się w ciągu kilku pierwszych dni po odstawieniu leku, choć zdarzały się sytuacje, gdy objawy wystąpiły po zapomnieniu o jednej dawce. Aby uniknąć tych objawów, zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki leku przez kilka tygodni lub miesięcy, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Stosowanie preparatu może prowadzić u niektórych osób do wystąpienia akatyzji (nieprzyjemne lub uciążliwe objawy ruchowe i konieczność ciągłego poruszania się, często z niemożliwością stania czy siedzenia), zwłaszcza w początkowych tygodniach terapii. W takiej sytuacji lekarz najprawdopodobniej nie zwiększy dawki leku.
Osoby z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami funkcji wątroby powinny przyjmować mniejsze dawki preparatu lub wydłużać interwały między poszczególnymi dawkami.
Ze względu na brak danych klinicznych nie zaleca się stosowania preparatu u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Osoby z cukrzycą mogą potrzebować dostosowania dawek insuliny i/lub doustnych leków przeciwcukrzycowych przez lekarza.
Nie ma danych dotyczących jednoczesnego stosowania sertraliny i elektrowstrząsów.
Informacje dodatkowe dotyczące składników preparatu:
preparat zawiera laktozę; osoby z rzadką dziedziczną nietolerancją galaktozy, pierwotnym niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy nie powinny go stosować.

Jak wpływa preparat na zdolność prowadzenia pojazdów?
Może on zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Leki psychoaktywne mogą zakłócać zdolność podejmowania decyzji i reakcji w sytuacjach nagłych. Należy zachować ostrożność!

Dawkowanie preparatu Setaloft 50 mg - tabletki powlekane

Preparat jest w postaci tabletek doustnych, zaleca się unikanie przekraczania zaleconych dawek, i skonsultowanie się z lekarzem w przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu. Dla dorosłych zalecana dawka w przypadku depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych to zwykle 50 mg na dobę, z możliwością stopniowego zwiększania do 200 mg na dobę. Dla dzieci i młodzieży zalecana początkowa dawka to 25 mg na dobę, z możliwością stopniowego zwiększania do maksymalnie 200 mg na dobę.

Preparat należy przyjmować raz na dobę rano lub wieczorem, niezależnie od posiłku, popijając odpowiednią ilością płynu. Optymalne efekty leczenia mogą wystąpić po kilku dniach, lecz dłuższe leczenie jest zalecane. W przypadku osób w podeszłym wieku, zachować ostrożność ze względu na hiponatremię. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, z wyjątkiem osób powyżej 6. roku życia z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi.

Czy można stosować Setaloft 50 mg - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży i karmienia piersią zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku. Ważne jest, aby lekarz mógł ocenić potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem preparatu. Preparat powinien być stosowany w czasie ciąży i laktacji tylko w przypadkach, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Zaleca się unikanie stosowania preparatu w innych przypadkach niż wymienione powyżej.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich zażywanych niedawno lekach, także o tych dostępnych bez recepty. Równoczesne stosowanie sertraliny z inhibitorami MAO jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko zespołu serotoninowego. Leczenie sertraliną powinno być rozpoczęte co najmniej dwa tygodnie po zaprzestaniu stosowania inhibitorów MAO, natomiast leczenie inhibitorami MAO można rozpocząć po 7 dniach od zakończenia sertraliny.

Należy unikać równoczesnego stosowania pimozydu z sertraliną. Ostrożność należy zachować podczas stosowania sertraliny razem z innymi lekami, takimi jak lit, fenytoina, sumatryptan, leki zwiększające efekt serotoninergiczny, warfaryna, cymetydyna oraz inne leki mogące zwiększyć ryzyko krwawienia. Należy unikać alkoholu podczas leczenia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Setaloft 50 mg- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, Setaloft może wywoływać niepożądane skutki, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z leczenia zazwyczaj przewyższają skutki uboczne.
Możliwe działania niepożądane obejmują m.in.: problemy z gardłem, zmniejszone lub zwiększone łaknienie, depresję, lęki, zaburzenia snu, nerwowość, zmniejszenie popędu seksualnego, drżenie, bóle brzucha, wymioty, wysypki skórne, nadmierną potliwość, bóle mięśni, zaburzenia seksualne, zawroty głowy, oraz wiele innych.

Warto pamiętać, że niektóre działania niepożądane mogą wystąpić rzadziej niż inne, a niektóre mogą być bardzo rzadkie.
Dodatkowo, istnieje ryzyko złamań kości u pacjentów przyjmujących leki tej grupy, zwłaszcza po 50. roku życia, jednak dokładny mechanizm tego zjawiska nie jest jeszcze znany.

W przypadku dzieci i młodzieży, obserwowano podobne działania niepożądane jak u dorosłych, ale częściej występowały m.in.: bóle głowy, bezsenność, biegunka, nudności, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia emocjonalne, drżenie, zaburzenia widzenia, wysypki skórne, czy problemy z wagą ciała.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł