- Co zawiera i jak działa Tantum Rosa - roztwór dopochwowy?
- Kiedy stosować Tantum Rosa - roztwór dopochwowy?
- Kiedy nie stosować preparatu Tantum Rosa - roztwór dopochwowy?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tantum Rosa- roztwór dopochwowy?
- Dawkowanie preparatu Tantum Rosa - roztwór dopochwowy
- Czy można stosować Tantum Rosa - roztwór dopochwowy w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Tantum Rosa- roztwór dopochwowy?
Co zawiera i jak działa Tantum Rosa - roztwór dopochwowy?
Składnikiem aktywnym tego preparatu jest benzydamina, lek przeciwzapalny należący do grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). W odróżnieniu od innych NLPZ, benzydamina nie hamuje enzymów cyklooksygenazy ani lipooksygenazy (które biorą udział w procesach przemian lipidów błon komórkowych prowadzących do powstawania prostaglandyn lub leukotrienów) i nie powoduje owrzodzeń w przewodzie pokarmowym. Benzydamina działa miejscowo przeciwzapalnie, chroniąc naczynia. Hamuje degranulację i agregację leukocytów oraz ogranicza powstawanie zmian w naczyniach wywołanych przez aktywowane leukocyty. Benzydamina działa także przeciwobrzękowo, zmniejszając przepuszczalność naczyń włosowatych. Ponadto, wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, a także działa miejscowo znieczulająco i przeciwbólowo. Redukuje uczucie bólu towarzyszące staniom zapalnym.
Po zastosowaniu miejscowym, benzydamina dobrze się wchłania, osiągając wysokie stężenie w tkankach objętych stanem zapalnym. Natomiast w niewielkim stopniu przenika do krążenia i praktycznie nie wykazuje ogólnego działania.
Kiedy stosować Tantum Rosa - roztwór dopochwowy?
Specyfik jest zalecany w terapii symptomów takich jak dyskomfort, swędzenie, pieczenie, nadmierna wydzielina, zaczerwienienie, obrzęk:
• podczas zapalenia sromu i pochwy
• podczas zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia, nawet po terapii chemicznej i radioterapii
• jako środek profilaktyczny przed i po operacjach ginekologicznych.
Kiedy nie stosować preparatu Tantum Rosa - roztwór dopochwowy?
Jeśli istnieją wskazania do użycia preparatu, niestety nie zawsze będzie można go zastosować. Konieczne jest unikanie stosowania preparatu w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na którykolwiek ze składników preparatu.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tantum Rosa- roztwór dopochwowy?
Niektóre schorzenia i inne czynniki mogą być przeszkodą dla stosowania preparatu lub wskazywać na konieczność zmiany dawkowania. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie określonych badań kontrolnych.
Preparat jest przeznaczony jedynie do stosowania dopochwowego. Nie wolno go przyjmować doustnie.
Jeśli po kilku dniach stosowania preparatu objawy nie ustępują lub się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem.
Stosowanie preparatu, zwłaszcza przez dłuższy czas, może wywołać reakcję alergiczną. W przypadku jej wystąpienia należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.
Jeżeli występuje krwawienie z dróg rodnych lub upławy, przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem.
Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Tantum Rosa - roztwór dopochwowy
Produkt ma postać roztworu przeznaczonego do irygacji pochwy w butelkach jednorazowego użytku. Stosuj zgodnie z zaleceniami, unikaj przekraczania dawek, ponieważ nie przyniesie to dodatkowej skuteczności, a może zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.
Zaleca się płukanie pochwy 1-2 razy dziennie, w zależności od objawów.
Aby uzyskać efekt działania, zaleca się stosowanie przez co najmniej 3 dni.
Nie stosować preparatu dłużej niż 7 dni bez konsultacji lekarskiej.
Sposób zastosowania:
Roztwór dopochwowy znajduje się w butelkach jednorazowego użytku. Gotowy do użycia, ewentualnie podgrzej w ciepłej wodzie przed aplikacją.
Czy można stosować Tantum Rosa - roztwór dopochwowy w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub laktacji należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli planujesz ciążę lub już jesteś w ciąży, koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek preparatu.
Informacje od producenta wskazują, że nie ma przeciwwskazań do stosowania preparatu miejscowego u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Zgłoś lekarzowi wszystkie niedawno przyjmowane leki, nawet te, które są dostępne bez recepty.
Nie zaobserwowano interakcji tego preparatu z innymi lekami stosowanymi w tych samych przypadkach.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Tantum Rosa- roztwór dopochwowy?
Tantum Rosa, podobnie jak każdy inny lek, może wywoływać pewne skutki uboczne, chociaż nie u wszystkich pacjentów stosujących ten specyfik. Należy jednak pamiętać, że spodziewane korzyści z zastosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.
Mogą pojawić się miejscowe działania niepożądane, takie jak uczucie pieczenia błony śluzowej pochwy, reakcje skórne nadwrażliwości na światło (wysypka) czy pokrzywka. Zazwyczaj są one przejściowe, ustępują same i rzadko wymagają dodatkowego leczenia.