Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Tobradex Krople

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Tobradex Krople
04.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Tobradex - krople do oczu, zawiesina?

Preparat zawiera dwie substancje czynne: tobramycynę, która działa przeciwbakteryjnie oraz deksametazon, który działa przeciwzapalnie. Tobramycyna jest antybiotykiem z grupy aminoglikozydów o szerokim zakresie działania, hamującym syntezę białek bakteryjnych. Deksametazon natomiast należy do grupy kortykosteroidów i posiada działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz przeciwwysiękowe. Po podaniu miejscowym do oka, obie substancje przenikają w niewielkim stopniu do krążenia, przy czym w przypadku podrażnienia i uszkodzenia nabłonka rogówki może się zwiększyć wchłanianie deksametazonu.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Tobradex - krople do oczu, zawiesina?

Produkt ten jest stosowany do zwalczania stanów zapalnych oraz zapobiegania infekcjom po operacji zaćmy. Ponadto, jest używany w terapii bakteryjnych infekcji spojówek i brzegów powiek.

Kiedy nie stosować preparatu Tobradex - krople do oczu, zawiesina?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go zastosować. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek składnik preparatu lub antybiotyk z grupy aminoglikozydów.Preparat jest też przeciwwskazany do stosowania przy zakażeniu wirusami opryszczki rogówki, ospy krowiej, ospie wietrznej, innymi chorobami wirusowymi rogówki lub spojówek, gruźliczym zakażeniem oka, grzybiczym zakażeniem oka, nieleczonym ropnym zakażeniem oka oraz po usunięciu ciała obcego z rogówki.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tobradex- krople do oczu, zawiesina?

Niektóre schorzenia oraz inne przypadłości mogą być powodem do unikania stosowania albo wskazaniem do zmiany porcji preparatu. W niektórych sytuacjach mogą być konieczne specyficzne badania kontrolne.
Produkt jest przeznaczony tylko do zewnętrznego użytku, lokalnie do worka spojówkowego.
Długi czas stosowania może wywołać wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskry, uszkodzenia nerwu wzrokowego, zaburzenia ostrości widzenia oraz ograniczenia pola widzenia oraz przyczynić się do powstania zaćmy podtorebkowej. Zaleca się regularne sprawdzanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Długotrwałe stosowanie preparatu może spowodować nadmierny rozwój opornych drobnoustrojów oraz grzybów. Podczas leczenia wskazane jest monitorowanie pojawienia się objawów nowych infekcji. W sytuacji wystąpienia nowych infekcji bakteryjnych lub grzybiczych w trakcie stosowania preparatu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Istnieje zawsze możliwość grzybiczej infekcji rogówki, jeśli po zastosowaniu preparatu pojawi się uporczywe owrzodzenie rogówki. Drugorzędne infekcje oka występują przede wszystkim u pacjentów z osłabioną odpornością. Kortykosteroidy mogą zatuszować rozwój ostrej infekcji ropnej. Miejscowe stosowanie steroidów w przypadku chorób prowadzących do zcieńczenia rogówki bądź twardówki może prowadzić do perforacji.
Preparat może wywoływać reakcje nadwrażliwości (świąd powiek, obrzęk, zaczerwienienie spojówki). Należy zachować ostrożność. W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż możliwe będzie konieczne zaprzestanie stosowania preparatu.
Kortykosteroidy stosowane miejscowo do oka mogą opóźniać proces gojenia ran rogówki.
Podczas stosowania preparatu nie zaleca się noszenia soczewek kontaktowych.
Informacje dodatkowe na temat pozostałych składników preparatu:
preparat w postaci kropli do oczu zawiera jako środek konserwujący chlorek benzalkoniowy, który może osadzać się w miękkich soczewkach kontaktowych i niszczyć je (powodować zmiany zabarwienia miękkich soczewek kontaktowych); osoby noszące soczewki kontaktowe powinny je zdjąć przed kroplowaniem oczu i zaczekać przynajmniej 15 minut przed ponownym założeniem soczewek.

Czy ten preparat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów?
Należy zachować ostrożność, ponieważ bezpośrednio po podaniu preparatu do oka, mogą się pojawić przejściowe zaburzenia widzenia, które mogą utrudniać zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwanie urządzeń mechanicznych. W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mec`anicznych, dopóki zaburzenia nie ustąpią i nie wróci ostre, prawidłowe widzenie.

Dawkowanie preparatu Tobradex - krople do oczu, zawiesina

Preparat w postaci kropli jest przeznaczony do stosowania lokalnie w oku. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza, a w przypadku wątpliwości skonsultować się z nim. Dorośli i młodzież powinni stosować 1-2 krople do worka spojówkowego co 4-6 godzin, a w ciężkich przypadkach częściej. Po operacji zaćmy zalecane jest stosowanie preparatu co 6 godzin przez 24 dni. Po wkropleniu preparatu do oka należy delikatnie zamknąć powiekę i ucisnąć przewód nosowo-łzowy, co może pomóc w ograniczeniu wchłaniania leku. Nie należy dotykać końcówką tuby/zakraplacza jakiejkolwiek powierzchni przed użyciem, a zawiesinę należy lekko wstrząsnąć. W przypadku stosowania innych preparatów ocznych, należy zachować odstęp czasowy pomiędzy podaniami leków. Lek był również stosowany u dzieci po 1. roku życia. Dzięki małemu wchłanianiu ogólnoustrojowemu substancji czynnych preparatu, nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u pacjentów z zaburzeniami nerek i/lub wątroby.

Czy można stosować Tobradex - krople do oczu, zawiesina w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku. Należy jasno omówić potencjalne zagrożenia i korzyści wynikające ze stosowania leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, powiadom lekarza o swoim stanie.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty. Produkt jest aplikowany miejscowo i nie stwierdzono interakcji z innymi lekami. W przypadku stosowania innych preparatów ocznych, należy zachować 10-15-minutowy odstęp czasowy między podaniami leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Tobradex- krople do oczu, zawiesina?

Tak jak w przypadku każdego leku, Tobradex może wywoływać skutki uboczne, ale nie wszyscy pacjenci stosujący ten preparat doświadczą ich. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
Możliwe objawy dotyczące oczu to: pieczenie lub kłucie, podrażnienie, świąd, zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, zaczerwienienie, zapalenie rogówki, łzawienie, obrzęk i swędzenie powiek. Mogą również wystąpić jaskra i zaćma. Możliwe są reakcje alergiczne.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł