Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Triderm Krem

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Triderm Krem
08.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Triderm - krem?

Jest to specyfikat złożony z trzech składników aktywnych: gentamycyny o działaniu przeciwbakteryjnym, klotrimazolu o działaniu przeciwgrzybiczym oraz betametazonu o działaniu przeciwzapalnym. To połączenie antybiotyku, leku przeciwgrzybicznego i kortykosteroidu zapewnia kompleksowe leczenie skóry.

Gentamycyna działa hamująco na syntezę białek bakteryjnych, klotrimazol zwalcza grzyby, a betametazon redukuje stany zapalne. Wchłanianie składników po zastosowaniu miejscowym jest niewielkie, jednak należy uważać na możliwość działań ogólnoustrojowych po długotrwałym stosowaniu.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Triderm - krem?

Ten lek jest zalecany do stosowania w leczeniu objawowym stanów zapalnych skóry, które reagują na kortykosteroidy i są powikłane wtórnymi zakażeniami spowodowanymi przez drobnoustroje wrażliwe na gentamycynę i klotrimazol.

Kiedy nie stosować preparatu Triderm - krem?

Nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go używać.

Preparat nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na którykolwiek ze składników preparatu lub na inne kortykosteroidy, pochodne imidazolu lub antybiotyki z grupy aminoglikozydów.

Nie zaleca się stosowania preparatu w przypadku wirusowego zakażenia skóry, pierwotnych bakteryjnych i grzybiczych zakażeń skóry, trądziku zwykłego (pospolitego) i różowatego, zapalenia skóry wokół ust, ran i uszkodzonej skóry, skóry twarzy, okolicy narządów płciowych i odbytu oraz stosowania preparatu długotrwale.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Triderm- krem?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Preparat jest przeznaczony tylko do stosowania zewnętrznego, lokalnie na skórę. Nie stosować w okolicach oczu ani na błony śluzowe. Trzeba chronić oczy przed kontaktem z preparatem.
W przypadku wystąpienia objawów podrażnienia skóry, reakcji alergicznych lub wtórnego zakażenia należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem; w razie potrzeby lekarz zaleci zmianę schematu leczenia.
Długotrwałe stosowanie antybiotyków może skutkować nadmiernym rozwojem opornych bakterii i grzybów. W trakcie leczenia zaleca się obserwację, czy nie pojawiają się objawy nowych infekcji. Jeśli w trakcie stosowania preparatu pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Antybiotyki aminoglikozydowe mogą wywoływać reakcje alergiczne krzyżowe (tzn. osoby uczulone na jakikolwiek antybiotyk aminoglikozydowy mogą być uczulone na inne antybiotyki z tej grupy).
Kortykosteroidy i gentamycyna wchłaniają się przez skórę, co może spowodować wystąpienie działań niepożądanych ogólnoustrojowych. Aby zminimalizować wchłanianie betametazonu i gentamycyny, trzeba unikać stosowania preparatu na dużych powierzchniach skóry i używania dużych dawek. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. W innym przypadku, z powodu wchłaniania składników aktywnych, mogą wystąpić działania niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów stosowanych ogólnie, w tym zahamowanie naturalnej produkcji hormonów steroidowych przez nadnercza oraz objawy zespołu Cushinga. Mogą również pojawić się skutki niepożądane charakterystyczne dla ogólnego stosowania gentamycyny, w tym działania ototoksyczne (uszkadzające słuch) i nefrotoksyczne (uszkadzające nerki), zwłaszcza u osób z zaburzeniami nerek. Jeśli podejrzewasz wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Lekarz może zalecić przerwanie stosowania preparatu.
Stosowanie opatrunku może zwiększyć wchłanianie składników aktywnych preparatu. Rolę opatrunku u dzieci może pełnić pielucha.
Ze względu na zawartość kortykosteroidu, preparat trzeba stosować bardzo ostrożnie u osób chorych na łuszczycę (wzrasta ryzyko rozwoju tolerancji i nawrotu łuszczycy, rozwoju łuszczycy krostkowej oraz ogólnych działań toksycznych).
Stosowanie preparatu u dzieci wymaga szczególnej ostrożności. W porównaniu do dorosłych, u dzieci, z uwagi na zwiększony stosunek powierzchni ciała do masy ciała, wzrasta ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów. Może wystąpić niedoczynność nadnerczy (zmniejszone stężenie kortyzolu we krwi), objawy zespołu Cushinga, spowolnienie wzrostu i rozwoju, zwiększenie ciśnienia wewnątrzczaszkowego (wypukłe ciemiączko, bóle głowy, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego).
Informacje dodatkowe na temat pozostałych składników preparatu:
· preparat w postaci kremu zawiera alkohol cetostearylowy, który może spowodować reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry)
· preparat w postaci kremu zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Brak danych na temat wpływu preparatu na zdolności psychofizyczne oraz na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Triderm - krem

Preparat w postaci maści lub kremu jest stworzony do miejscowego stosowania na skórę. Należy używać go zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące jego użytkowania, skonsultuj się z lekarzem.

Nakładaj cienką warstwę maści lub kremu na zmieniony obszar skóry oraz na otaczającą skórę 2 razy dziennie - rano i wieczorem, bez stosowania opatrunku okluzyjnego. Należy stosować preparat regularnie i po każdym użyciu umyć ręce wodą i mydłem. Długość leczenia zależy od wielkości oraz lokalizacji zmian chorobowych, jak również indywidualnej reakcji na terapię.

Jeśli po 3-4 tygodniach stosowania preparatu nie ma poprawy, należy skonsultować się ponownie z lekarzem. Preparatu w postaci maści nie powinno się stosować u dzieci poniżej 2. roku życia. U dzieci powyżej 2. roku życia preparatu w postaci maści nie należy używać dłużej niż przez 5 dni.

Czy można stosować Triderm - krem w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży zaleca się unikanie leków bez konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w tym okresie, należy skonsultować się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Należy poinformować lekarza, który przepisuje lek, o swoim stanie, czy to o planowanej ciąży, czy o obecnej ciąży.
Kortykosteroidy i gentamycyna mogą być wchłaniane przez skórę, dlatego zaleca się ograniczenie ich stosowania w ciąży do przypadków, w których lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne, a korzyści dla matki przeważają nad ryzykiem dla płodu. Lekarz powinien ocenić ten stosunek korzyści do ryzyka w konkretnym przypadku (w przypadku zaleceń lekarskich stosować możliwie najniższą dawkę, tylko na krótki okres, i tylko na niewielkiej powierzchni skóry).
W okresie karmienia piersią nie zaleca się stosowania preparatu ze względu na ryzyko przenikania substancji czynnych do mleka matki.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom swojego lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, nawet tych bez recepty.
Lek jest aplikowany miejscowo. Brak interakcji z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Triderm- krem?

Tak jak każdy inny lek, Triderm również może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści wynikające ze stosowania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z pojawieniem się działań niepożądanych.
 
Do potencjalnych objawów miejscowych należą: pieczenie, podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie, suchość skóry, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie, zmiany koloru skóry, trądzik indukowany steroidami, atrofia skóry, zapalenie okolic ust, rozmiękanie skóry, rozstępy, potówki, wysypki, wtórne infekcje, rozwój opornych bakterii lub grzybów, alergiczne zapalenie skóry, łuszczenie naskórka, pęcherzyki, wysięki, obrzęk oraz ogólne podrażnienie skóry. Możliwe są także reakcje nadwrażliwości, które wymagają natychmiastowego zaprzestania stosowania preparatu i skonsultowania z lekarzem. Wystąpienie podrażnienia skóry (rumień, swędzenie) zazwyczaj nie wymaga przerwania terapii (należy skonsultować się z lekarzem).
 
Długotrwałe stosowanie preparatu, jego używanie na dużych powierzchniach skóry lub stosowanie u dzieci może prowadzić do wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów (w tym zahamowania funkcji nadnerczy). U dzieci i niemowląt mogą także pojawić się zaburzenia wzrostu i rozwoju. Gentamycyna zawarta w preparacie może wywoływać reakcje alergiczne oraz wykazywać działanie ototoksyczne (szkodliwe dla słuchu) oraz nefrotoksyczne (szkodliwe dla nerek).
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł