- Co zawiera i jak działa Triderm - maść?
- Kiedy stosować Triderm - maść?
- Kiedy nie stosować preparatu Triderm - maść?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Triderm- maść?
- Dawkowanie preparatu Triderm - maść
- Czy można stosować Triderm - maść w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Triderm- maść?
Co zawiera i jak działa Triderm - maść?
Jest to lek zawierający trzy substancje czynne: gentamycynę, klotrimazol i betametazon. Gentamycyna hamuje synteze białek bakteryjnych, klotrimazol działa przeciwgrzybiczo, a betametazon przeciwzapalnie. Lek jest skuteczny w leczeniu grzybicy skóry oraz stanów zapalnych. Małymi ilościami substancje mogą przenikać do krwiobiegu, dlatego należy zachować ostrożność przy stosowaniu. Wchłanianie klotrimazolu jest minimalne.
Kiedy stosować Triderm - maść?
Kiedy nie stosować preparatu Triderm - maść?
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane:
· jeśli występuje wirusowe zakażenie skóry (np. ospa wietrzna, opryszczka)
· w pierwotnych bakteryjnych i grzybiczych zakażeniach skóry
· w trądziku zwykłym (pospolitym) i różowatym
· w przypadku zapalenia skóry wokół ust
· na rany i na uszkodzoną skórę
· na skórę twarzy
· w okolicy narządów płciowych i odbytu
· długotrwale.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Triderm- maść?
Niektóre schorzenia mogą uniemożliwić stosowanie preparatu lub wymagać dostosowania dawki. W niektórych przypadkach konieczne jest regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest jedynie do stosowania zewnętrznego na skórę. Nie należy aplikować go w okolicu oczu ani na błony śluzowe. Chronić oczy przed kontaktem z preparatem. W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry, alergii lub wtórnego zakażenia należy przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem, który ewentualnie zaleci zmianę leczenia. Długotrwałe stosowanie antybiotyków może prowadzić do nadmiernego wzrostu opornych bakterii i grzybów. W trakcie terapii zaleca się obserwację ewentualnych nowych infekcji.
Po wystąpieniu nowych zakażeń należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Antybiotyki aminoglikozydowe mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych na ten rodzaj antybiotyku. Kortykosteroidy i gentamycyna mogą wchłaniać się przez skórę, co może prowadzić do działań niepożądanych. Aby ograniczyć wchłanianie substancji czynnych, nie należy stosować preparatu na duże powierzchnie skóry ani w dużych ilościach. Należy unikać stosowania pod opatrunkiem okluzyjnym.
W przeciwnym razie mogą wystąpić efekty uboczne charakterystyczne dla kortykosteroidów i gentamycyny. Stosowanie opatrunku może zwiększać wchłanianie substancji aktywnych preparatu. W przypadku stosowania u dzieci należy zachować szczególną ostrożność ze względu na zwiększone ryzyko działań niepożądanych kortykosteroidów. Preparat zawierający kortykosteroid należy używać ostrożnie u pacjentów z łuszczycą ze względu na ryzyko powikłań. Dla dzieci ryzyko działań niepożądanych kortykosteroidów jest większe niż u dorosłych.
Mogą pojawić się objawy niedoczynności nadnerczy, zespołu Cushinga oraz spowolnienie wzrostu i rozwoju. Składniki dodatkowe preparatu mogą powodować reakcje skórne i podrażnienie. Nie ma danych na temat wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Dawkowanie preparatu Triderm - maść
Preparat dostępny jest w formie maści lub kremu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem. Preparat należy nakładać cienką warstwą na obszar chorobowo zmieniony i otaczającą skórę 2 razy dziennie (rano i wieczorem), bez stosowania opatrunku okluzyjnego. Należy stosować preparat regularnie i po każdorazowym użyciu umyć ręce wodą i mydłem.
Długość leczenia zależy od rozmiaru i umiejscowienia zmian chorobowych oraz indywidualnej reakcji na terapię. Jeśli po 3-4 tygodniach stosowania preparatu nie nastąpi poprawa, należy ponownie skonsultować się z lekarzem. Preparatu w postaci maści nie powinno się stosować u dzieci do 2. roku życia. U dzieci powyżej 2. roku życia preparatu w postaci maści nie należy stosować dłużej niż przez 5 dni.