Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Tropicamidum

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Tropicamidum
11.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Tropicamidum WZF 1% - krople do oczu, roztwór?

Substancją czynną leku jest tropikamid, który należy do grupy leków parasympatykolitycznych. Jest to substancja podobna do atropiny, ale działa szybciej i krócej. Tropikamid blokuje receptory muskarynowe, które są stymulowane przez acetylocholinę. Działając na te receptory, tropikamid neutralizuje działanie acetylocholiny. Lek stosuje się miejscowo do worka spojówkowego, gdzie wywołuje rozszerzenie źrenicy i porażenie akomodacji oka. Działanie tropikamidu zaczyna się po kilku minutach od podania, osiągając maksymalne rozszerzenie źrenicy po 15-20 minutach i utrzymując się przez 2 godziny. Rozkurczenie mięśnia ciała rzęskowego ustępuje po 3-5 godzinach. Tropikamid może przenikać do krwiobiegu, zwłaszcza u dzieci i osób starszych.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Tropicamidum WZF 1% - krople do oczu, roztwór?

Produkt przeznaczony jest do nakładania miejscowego:
· w testach diagnostycznych oka – do osłabienia zdolności akomodacji
· w przypadkach przed i pooperacyjnych, gdzie konieczne jest użycie krótko działającego leku rozszerzającego źrenicę.

Kiedy nie stosować preparatu Tropicamidum WZF 1% - krople do oczu, roztwór?

Niestety, wskazania do stosowania preparatu mogą nie zawsze być odpowiednie. Należy unikać stosowania preparatu w przypadku uczulenia na którekolwiek z jego składników. Ponadto, nie można stosować preparatu w przypadku jaskry pierwotnej z możliwością zamknięcia się kąta przesączania lub jaskry z zamykającym się kątem przesączania. Z uwagi na obecność chlorku benzalkoniowego, konieczne jest usunięcie soczewek kontaktowych przed zakropleniem preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tropicamidum WZF 1%- krople do oczu, roztwór?

Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeszkodą dla stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania produktu. W niektórych przypadkach, konieczne może być przeprowadzenie odpowiednich testów kontrolnych.Produkt jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego, miejscowego w worku spojówkowym. Przed użyciem preparatu, konieczne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych w celu wykluczenia występowania jaskry z zamykającym się kątem przesączania. Szczególna uwaga powinna być zachowana u dzieci oraz osób wrażliwych na alkaloidy wilczej jagody. W przypadku podejrzenia wystąpienia objawów toksycznych, jak zaczerwienienie i suchość skóry, wysypka, zaburzenia widzenia, nieregularne tętno, gorączka, wzdęcia, omamy, drgawki i utrata koordynacji nerwowo-mięśniowej, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.Preparat należy stosować ostrożnie w przypadku stanów zapalnych oczu, ze względu na ryzyko zwiększonego wchłaniania leku do krwiobiegu. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny je usunąć przed zastosowaniem preparatu, ponieważ może on uszkodzić soczewki.Po użyciu preparatu mogą wystąpić zaburzenia widzenia oraz światłowstręt. W takim przypadku zaleca się powstrzymanie się od prowadzenia pojazdów oraz obsługiwanie maszyn do momentu ustąpienia objawów i powrotu normalnego widzenia, co zazwyczaj następuje po około 6 godzinach od aplikacji preparatu.

Dawkowanie preparatu Tropicamidum WZF 1% - krople do oczu, roztwór

Preparat w postaci kropli do oczu jest przeznaczony do stosowania do worka spojówkowego. Należy przestrzegać zaleceń lekarza i nie przekraczać zaleconych dawek, aby uniknąć szkody dla zdrowia. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Dla porażenia akomodacji u dorosłych zaleca się 1 kroplę roztworu 1% podawaną do worka spojówkowego 2 razy w odstępie 5 minut. Dla dzieci zaleca się stosowanie atropiny.
W celu rozszerzenia źrenicy zarówno u dorosłych, jak i dzieci, zaleca się podanie 1 kropli roztworu 1% do worka spojówkowego. Maksymalne rozszerzenie źrenicy występuje po około 15 minutach po podaniu leku, a jego działanie utrzymuje się do 3 godzin.
Należy uważać, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia preparatu podczas stosowania. Zaleca się uciśnięcie kanalika łzowego po podaniu leku, aby ograniczyć wchłanianie substancji.
Nie należy dotykać końcówki kroplomierza oka ani powiek, aby uniknąć zakażenia oczu, które może prowadzić do poważnych uszkodzeń lub utraty wzroku.

Czy można stosować Tropicamidum WZF 1% - krople do oczu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie powinno się przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub podczas laktacji skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści wynikające z przyjmowania danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, powiadom swojego lekarza o tym, gdy przepisuje Ci lek.
Nie zaleca się stosowania preparatu w czasie ciąży, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne.
Nie jest znane, czy tropikamid przenika do mleka matki. Przed zastosowaniem preparatu podczas karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Skutki działania preparatu mogą się nasilać przy jednoczesnym stosowaniu innych cholinolityków lub leków o działaniu cholinolitycznym, takich jak niektóre leki przeciwhistaminowe, leki stosowane w chorobie Parkinsona, pochodne fenotiazyny i butyrofenonu, oraz trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Tropikamid zawarty w preparacie działa przeciwstawnie do leków cholinomimetycznych. Preparaty te mogą wykazywać wzajemne znoszenie swojego działania.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Tropicamidum WZF 1%- krople do oczu, roztwór?

Jak każdy lek, również Tropicamidum WZF 1% może wywołać skutki uboczne, choć nie muszą one pojawić się u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.
Możliwe skutki uboczne dotyczące oka/oczu to między innymi: wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, nadwrażliwość na światło, przejściowe uczucie kłucia, światłowstręt, zapalenie i obrzęk spojówek, swędzenie, łzawienie, zaczerwienienie, podrażnienie.
Dodatkowo mogą wystąpić skutki uboczne ogólnoustrojowe, takie jak: suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaczerwienienie i suchość skóry, zmiany w częstotliwości rytmu serca, zaburzenia rytmu serca, uczucie kołatania serca, nagłe parcie na pęcherz, spowolnienie perystaltyki jelit prowadzące do zaparć, nudności, zawroty głowy, trudności w utrzymaniu równowagi/chwiejny chód. U dzieci możliwe są także: wysypka, zaburzenia psychotyczne, zaburzenia zachowania, omamy, drgawki, niewydolność oddechowa i krążeniowa, wzdęcia (u niemowląt).
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł