Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Vivacor

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Vivacor
19.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Vivacor - tabletki?

Substancją aktywną w preparacie jest karwedilol, który należy do grupy leków działających na receptory alfa- i beta-adrenergiczne. Działanie karwedilolu polega na blokowaniu tych receptorów, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia ciśnienia tętniczego. Preparat wykazuje również korzystne działanie u pacjentów z dławicą piersiową oraz niewydolnością serca. Maksymalne stężenie karwedilolu w organizmie osiąga się około godzinę po podaniu doustnym. Pokarm nie wpływa na jego dostępność biologiczną.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Vivacor - tabletki?

Preparat jest zalecany w leczeniu:
· postaci stabilnej łagodnej, umiarkowanej i ciężkiej przewlekłej niewydolności serca jako dodatek do standardowego leczenia inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE), lekami moczopędnymi i digoksyną u pacjentów z prawidłową objętością wewnątrznaczyniową
· nadciśnienia tętniczego
· profilaktycznym leczeniu stabilnej dławicy piersiowej
· pacjentów po zawale serca z zaburzeniami czynności lewej komory (LVEF mniejsze lub równe 40%).

Kiedy nie stosować preparatu Vivacor - tabletki?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do zastosowania preparatu, nie zawsze jest możliwe jego użycie. Nie można go stosować w przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik preparatu, zatrzymania płynów, przeciążenia serca wymagającego dożylnego podawania leków inotropowych, objawowych zaburzeń czynności wątroby, stanów skurczowych oskrzeli, astmy oskrzelowej, bloku przedsionkowo-komorowego II lub III stopnia, ciężkiej bradykardii, niestabilnej i/lub niewyrównanej niewydolności serca, wstrząsu kardiogennego, zespołu chorej zatoki, ciężkiego niedociśnienia tętniczego, kwasicy metabolicznej, nieleczonego guza chromochłonnego nadnerczy oraz przy jednoczesnym podawaniu werapamilu lub diltiazemu dożylnie. Preparatu nie powinno się także stosować w ciąży, chyba że w opinii lekarza jest to absolutnie konieczne. Jest on również przeciwwskazany podczas karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Vivacor- tabletki?

Niektóre schorzenia mogą uniemożliwiać przyjmowanie leku lub wymagać dostosowania dawki. W trakcie leczenia konieczne jest częste monitorowanie stanu zdrowia pacjenta. Lekarz dobierze właściwą dawkę, ale u pacjentów z niewydolnością serca może wystąpić nasilenie objawów. Konieczne może być zwiększenie leków moczopędnych. U pacjentów z niewydolnością serca, niskim ciśnieniem tętniczym lub zaburzeniami czynności nerek, mogą pojawić się problemy, dlatego konieczna jest regularna kontrola stanu zdrowia. Preparat może także wpływać na cukrzyków, dlatego należy monitorować poziom glukozy we krwi. Preparat może także powodować zmniejszenie wydzielania łez oraz zwiększać wrażliwość na substancje uczulające. Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli pacjent ma inne schorzenia lub alergie. Preparat może także wpływać na funkcjonowanie innych leków, dlatego należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych preparatów.

Dawkowanie preparatu Vivacor - tabletki

Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Należy przyjmować je popijając odpowiednią ilością płynu. Zaleca się przyjmowanie preparatu w trakcie posiłku przez osoby z niewydolnością serca. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku, a może zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem. Dla dorosłych, przewlekła niewydolność serca jest leczona przy użyciu preparatu w skojarzeniu z innymi lekami. W przypadku zmiany dawki, konieczna jest konsultacja z doświadczonym lekarzem. Dla osób starszych i z nadciśnieniem tętniczym również obowiązują specjalne zalecenia dotyczące dawkowania. Należy pamiętać, że preparat jest przeciwwskazany u osób z zaburzeniami czynności wątroby. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Czy można stosować Vivacor - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy zażywać żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza przepisującego receptę o tym fakcie.
Nie należy stosować tego preparatu w ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne po dokładnej ocenie korzyści i ryzyka związanych z jego stosowaniem. Jeśli lekarz zaleca przyjmowanie tego preparatu w trakcie ciąży, to konieczne będą dodatkowe środki ostrożności i regularne badania.
Nie zaleca się stosowania tego preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych niedawno lekach, w tym tych bez recepty. Karwedilol może wpływać na biodostępność leków transportowanych przez glikoproteinę P. Jeśli karwedilol jest stosowany jednocześnie z lekami zwiększającymi lub hamującymi aktywność izoenzymów 2D6 lub 2C9 cytochromu P450, stężenie karwedilolu może ulec zmianie. Pamiętaj o możliwych interakcjach, takich jak z glikozydami naparstnicy, ryfampicyną, cymetydyną, cyklosporyną, amiodaronem, insuliną, doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, inhibitorami MAO, lekami przeciwnadciśnieniowymi, lekami przeciwarytmicznymi i innymi. Staraj się unikać stosowania karwedilolu jednocześnie z odżywianiem się, stosowaniem alkoholu, lekami ziołowymi lub suplementami diety, chyba że lekarz zaleci inaczej. Ostrzeż lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem leczenia karwedilolem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Vivacor- tabletki?

Jak każdy lek, również Vivacor, może wywoływać skutki uboczne, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści z zażywania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z pojawieniem się działań niepożądanych.
Ryzyko wystąpienia większości skutków ubocznych jest podobne we wszystkich wskazaniach. Bardzo często mogą wystąpić: zawroty głowy, bóle głowy, obniżenie ciśnienia tętniczego, niewydolność serca, uczucie zmęczenia/znużenia. Często lub niezbyt często można zaobserwować: spowolnienie rytmu serca (bradykardia), zatrzymywanie płynów, zwiększenie objętości wewnątrznaczyniowej, obrzęki, nasilenie objawów niewydolności serca, zaburzenia przewodzenia w sercu (w tym blok przedsionkowo-komorowy), dusznica bolesna, zaburzenia krążenia obwodowego (nasilenie chromania przestankowego i objawów zespołu Raynauda, takie jak drętwienie i marznięcie kończyn, choroba naczyń obwodowych), obniżenie ciśnienia tętniczego przy zmianie pozycji ciała, niedokrwistość, depresja, obniżony nastrój, zaburzenia snu, omdlenia, parestezje (zaburzenia czucia, mrowienie i drętwienie), zmniejszone łzawienie (istotne dla osób noszących soczewki kontaktowe), zaburzenia widzenia, podrażnienie oczu, uczucie duszności, obrzęk płuc, astma u podatnych osób, infekcje dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli/płuc, przyrost masy ciała, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, bóle brzucha, suchość w jamie ustnej, zmiana stężenia glukozy we krwi (często u chorych na cukrzycę), wzrost poziomu cholesterolu, bóle kończyn, niewydolność nerek, zaburzenia czynności nerek, trudności z oddawaniem moczu, infekcje dróg moczowych, impotencja, reakcje skórne alergiczne (wysypka, pokrzywka, świąd, zmiany skórne przypominające liszaj płaski), łysienie. Rzadko lub bardzo rzadko mogą wystąpić: małopłytkowość, zmniejszenie liczby leukocytów (leukopenia), przekrwienie błony śluzowej nosa, podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych (AST, ALT), nietrzymanie moczu u kobiet, poważne reakcje skórne, jak rumień wielopostaciowy, toksyczna martwica naskórka i zespół Stevensa i Johnsona. Ponadto beta-blokery mogą prowadzić do ujawnienia się ukrytej cukrzycy i zaburzeń kontroli stężenia glukozy we krwi.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł