Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Xifaxan Na Co

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Xifaxan Na Co
16.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Xifaxan - tabletki powlekane?

Substancją czynną leku jest rifaksymina, antybiotyk o szerokim zakresie działania, który hamuje aktywność enzymu odpowiedzialnego za syntezę RNA w komórce bakteryjnej. Dzięki temu prowadzi to do zahamowania syntezy białek bakteryjnych i w rezultacie do śmierci komórki. Rifaksymina działa bakteriobójczo wobec większości bakterii, niezależnie od ich charakterystyki Gramowej, tlenowych i beztlenowych, które powodują zakażenia jelitowe i biegunkę podróżnych. Ponadto, poprzez redukcję ilości bakterii w jelicie grubym, ogranicza produkcję amoniaku i toksyn, które mogą prowadzić do objawów encefalopatii wątrobowej u chorych na zaawansowane choroby wątroby. Rifaksymina jest stosowana doustnie i działa głównie miejscowo w jelicie, minimalnie wchłaniając się do organizmu (mniej niż 1%). Większość substancji jest wydalana z kałem, a tylko niewielka część (mniej niż 0,4%) jest wydalana z moczem.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Xifaxan - tabletki powlekane?

Lek ten jest zalecany dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia w celu leczenia chorób wywołanych lub przyczynionych przez bakterie wrażliwe na rifaksyminę, takich jak:
· schorzenia układu pokarmowego: infekcje jelitowe, biegunka podróżnych
· encefalopatia wątrobowa.

Kiedy nie stosować preparatu Xifaxan - tabletki powlekane?

Nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania tego preparatu, nie zawsze jest on odpowiedni do użycia. Nie wolno go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub inne pochodne ryfamycyny. Należy unikać stosowania w przypadku niedrożności jelit (również częściowej) oraz ciężkich wrzodziejących uszkodzeń jelit. Preparat nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży ani kobiety karmiące piersią. Nie należy podawać preparatu dzieciom poniżej 12 roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Xifaxan- tabletki powlekane?

Pewne schorzenia mogą skutkować koniecznością zmiany dawki preparatu lub uniemożliwić jego stosowanie. W niektórych sytuacjach konieczne może być również regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych. Należy unikać stosowania produktu w przypadku biegunki towarzyszącej gorączce lub obecności krwi w kale. W takich sytuacjach konieczna jest konsultacja lekarska i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Jeśli objawy biegunki zakaźnej nie ustępują po 24-48 godzinach lub się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem i poddać się odpowiedniemu leczeniu. Po leczeniu antybiotykami istnieje ryzyko wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelit, dlatego należy być czujnym na ewentualne objawy. Stosowanie preparatu przez długi czas lub w dużych ilościach może prowadzić do zwiększonego wchłaniania leku, co objawiać się może m.in. czerwonym zabarwieniem moczu. W przypadku preparatu w postaci granulatu należy zachować ostrożność w przypadku osób z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub cukrzycą.
Brak danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Xifaxan - tabletki powlekane

Lek jest dostępny w postaci tabletek powlekanych lub granulatu do przygotowania zawiesiny doustnej. Należy przestrzegać zaleconych dawek, ponieważ niezastosowanie się do tego może zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia zalecane dawki są uzależnione od rodzaju zakażenia. W przypadku stosowania zawiesiny doustnej należy użyć dołączonej miarki. Nie należy przekraczać 7-dniowego okresu stosowania leku. Dla osób z zaburzeniami wątroby nie jest konieczna zmiana dawkowania, natomiast brak danych dotyczących farmakokinetyki leku u osób z niewydolnością nerek oraz u pacjentów po 65. roku życia. Lek nie jest zalecany dla dzieci poniżej 12. roku życia z uwagi na brak doświadczenia klinicznego w tej grupie wiekowej.

Czy można stosować Xifaxan - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży nie używaj żadnego leku bez porady lekarza!
Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią, aby ustalić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o tym przy przepisywaniu recepty na lek.
Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich niedawno stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.
Nie zaobserwowano istotnych interakcji klinicznych preparatu z lekami metabolizowanymi przez układ enzymatyczny cytochromu P450.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Xifaxan- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, również Xifaxan może wywoływać efekty niepożądane, chociaż nie wystąpią u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Pamiętaj, że korzyści wynikające ze stosowania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody spowodowane przez wystąpienie działań niepożądanych. Efekty niepożądane zazwyczaj są łagodne lub umiarkowane i z reguły ustępują samoistnie, nie wymagając zmiany dawkowania ani przerwania leczenia. Możliwe doświadczenia to m.in.: bóle brzucha, zaparcia, nagłe parcie na stolec, biegunka, wzdęcia, nudności, wymioty, gorączka, bóle głowy. Rzadziej mogą wystąpić: bóle w górnej części jamy brzusznej, wodobrzusze, niestrawność, suchość w ustach, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, stolce z domieszką śluzu lub krwi, jadłowstręt, suchość gardła, duszność, ból gardła, zaburzenia smaku, zawroty głowy, niedoczulica, podwójne widzenie, kołatanie serca, zaburzenia snu, bezsenność, astenia, ból w klatce piersiowej, dreszcze, zmęczenie, objawy grypopodobne, obrzęk obwodowy, bóle pleców, bóle i skurcze mięśni, osłabienie siły mięśniowej, zimne poty, wysypka, zaczerwienienie twarzy, infekcje grzybicze, oparzenia słoneczne, obfite krwawienia menstruacyjne, wzrost aktywności enzymów wątrobowych, wzrost ciśnienia krwi, obecność krwi w moczu, cukrzyca w moczu, częste oddawanie moczu, wielomocz, zmiany w wynikach badań krwi (wzrost limfocytów, monocytów, neutrofili). Bardzo rzadko mogą wystąpić: reakcje anafilaktyczne, obrzęki naczynioruchowe, zapalenie skóry, pokrzywka, świąd, wysypka.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł