- Co zawiera i jak działa Zamur 500 - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Zamur 500 - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Zamur 500 - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zamur 500- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Zamur 500 - tabletki powlekane
- Czy można stosować Zamur 500 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Zamur 500- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Zamur 500 - tabletki powlekane?
Substancją czynną leku jest cefuroksym, antybiotyk z grupy cefalosporyn, należący do II generacji tych antybiotyków. W postaci doustnej preparatu znajduje się nieaktywna forma cefuroksymu (aksetyl cefuroksymu), która uwalnia się jako aktywna forma w organizmie. Cefuroksym, jako antybiotyk beta-laktamowy, działa poprzez hamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii, co prowadzi do osłabienia i śmierci komórki bakteryjnej. Jest on bardziej odporny na enzymy beta-laktamazy w porównaniu do cefalosporyn I generacji.
Kiedy stosować Zamur 500 - tabletki powlekane?
Produkt jest zalecany do terapii następujących infekcji u osób dorosłych i dzieci powyżej 3. miesiąca życia:
• ostra infekcja gardła i migdałków spowodowana paciorkowcami
• bakteryjne zapalenie zatok przynosowych
• ostre zapalenie ucha środkowego
• zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli
• zapalenie pęcherza moczowego
• odmiedniczkowe zapalenie nerek
• niepowikłane infekcje skóry i tkanek miękkich
• wczesna postać boreliozy.
Kiedy nie stosować preparatu Zamur 500 - tabletki powlekane?
Niestety, nawet jeżeli istnieje konieczność stosowania danego preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie stosowania preparatu przez osoby uczulone na którekolwiek ze składników preparatu lub inne antybiotyki z grupy cefalosporyn.
Nie zaleca się stosowania preparatu u osób, które w przeszłości doświadczyły ciężkich reakcji alergicznych (np. reakcje anafilaktyczne) na jakikolwiek antybiotyk beta-laktamowy (penicyliny, monobaktamy lub karbapenemy).
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zamur 500- tabletki powlekane?
Niektóre stanowe zdrowia mogą uniemożliwiać stosowanie leków. W przypadku pewnych chorób mogą być konieczne regularne badania kontrolne.
Przed zastosowaniem preparatu koniecznie skonsultuj się z lekarzem, szczególnie jeśli byłeś/aś kiedykolwiek uczulony/a na penicyliny, inne beta-laktamy lub inne leki i alergeny. Leczenie borelioz może powodować reakcje Jarisch-Herxheimer (gorączka, ból głowy, dreszcze, świąd, nudności), które zwykle ustępują samoistnie.
Długotrwałe stosowanie antybiotyków może prowadzić do oporności bakterii i grzybów. W przypadku biegunki w trakcie lub po zakończeniu leczenia, nie lecz jej samodzielnie. W razie konieczności wykonania badań analitycznych poinformuj personel laboratorium o stosowaniu cefuroksymu. Preparat może mieć wpływ na wyniki badań, jak również zawiera składniki, które mogą powodować podrażnienia żołądka i biegunkę.
Jeśli planujesz prowadzić pojazd lub obsługiwać maszyny, zaleca się zachować ostrożność.
Dawkowanie preparatu Zamur 500 - tabletki powlekane
Preparat jest tabletek powlekanych podawanych doustnie. Dawkowanie i czas trwania leczenia są dostosowywane przez lekarza w zależności od potrzeb pacjenta. Nie zaleca się przekraczania zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu.
Dla dzieci i osób z trudnościami w połykaniu całych tabletek zaleca się stosowanie zawiesiny doustnej. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i formy preparatu. Dla osób z zaburzeniami czynności nerek konieczne jest dostosowanie dawkowania. Podawanie leku polega na zażyciu tabletki po posiłku, popijając ją wodą. Lekarz określi również czas trwania leczenia, który zazwyczaj wynosi 7 dni.
Czy można stosować Zamur 500 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!
Należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakichkolwiek leków w okresie ciąży lub karmienia piersią konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o tym przedstawiającego receptę na dany lek.
Zaleca się stosowanie leku w okresie ciąży tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne i wyważy, że korzyści przewyższają potencjalne ryzyko. Ocenę korzyści i ryzyka w Twoim przypadku może przeprowadzić tylko lekarz!
Przed zastosowaniem leku w okresie karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem, który oceni stosunek ryzyka do korzyści i podejmie decyzję, czy można stosować ten lek; cefuroksym może przenikać do mleka matki.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom swojego lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym o tych, które są dostępne bez recepty.
W szczególności powiedz lekarzowi, jeśli stosujesz:
• tabletki antykoncepcyjne
• probenecyd
• preparaty zobojętniające kwas żołądkowy
• doustne leki przeciwzakrzepowe.
Preparat może zmniejszyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych (należy skonsultować się z lekarzem).
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania probenecydu; probenecyd opóźnia wydalanie antybiotyku i może wpływać na jego działanie.
Preparaty zobojętniające kwas żołądkowy mogą zmniejszyć przyswajalność cefuroksymu.
Stosowanie jednoczesne preparatu i doustnych leków przeciwzakrzepowych może zwiększyć wskaźnik INR.
Wpływ cefuroksymu na wyniki badań laboratoryjnych:
Przed przeprowadzeniem badań laboratoryjnych należy poinformować lekarza i personel laboratorium o stosowaniu cefuroksymu. Preparat może spowodować fałszywie dodatni wynik testu Coombsa (co może wpłynąć na wyniki przesiewowych testów krwi). Cefuroksym może wpłynąć na wyniki pomiarów stężenia glukozy we krwi i moczu.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Zamur 500- tabletki powlekane?
Jak wszystkie leki, także Zamur 250, -500 może wywoływać efekty uboczne, chociaż nie u każdego pacjenta korzystającego z tego preparatu. Należy pamiętać, że spodziewane korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z ewentualnego wystąpienia działań niepożądanych.
Częste działania niepożądane obejmują: kandydoza (drożdżyca), eozynofilia, bóle i zawroty głowy, nudności, biegunkę, bóle brzucha oraz przejściowe zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Mniej często mogą wystąpić: małopłytkowość, leukopenia (zmniejszenie liczby krwinek białych czyli leukocytów), dodatni odczyn Coombs’a, wymioty, wysypki skórne. Dodatkowo, możliwe są działania niepożądane, których częstość występowania nie została określona: niedokrwistość hemolityczna, rzekomobłoniaste zapalenie jelit (nadmierny wzrost ), reakcja Jarischa i Herxheimera (u chorych leczonych z powodu boreliozy), gorączka polekowa, żółtaczka, zapalenie wątroby, reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka), w tym reakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy, choroba posurowicza, a także ciężkie reakcje skórne: zespół Stevensa i Johnsona, rumień wielopostaciowy, martwica toksyczna rozpływna naskórka.