Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zenmem

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Polip Endometrialny

Polip Endometrialny

29.08.2024
Huntington

Huntington

29.08.2024
Mcv Za Wysokie

Mcv Za Wysokie

29.08.2024
Zenmem
16.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Zenmem - tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej?

Składnikiem aktywnym produktu jest memantyna, substancja stosowana w terapii choroby Alzheimera, będącej neurodegeneracyjnym schorzeniem. W przebiegu zaburzeń otępiennych związanych z neurodegeneracją obserwuje się zakłócenia w przekazywaniu sygnałów za pomocą glutaminianu. Memantyna działa jako antagonista receptorów NMDA, blokując aktywację przez glutaminian. Działanie memantyny u pacjentów z Alzheimera prowadzi do poprawy stanu ogólnego, funkcji życia codziennego oraz sprawności poznawczej.

Po podaniu doustnym memantyna wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga się po około 3–8 godzinach od zastosowania. Memantyna pozostaje w 80% niezmieniona w krążeniu i jest głównie wydalana z moczem. Alkalizacja moczu może znacznie przyspieszyć eliminację memantyny z organizmu.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Zenmem - tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej?

Preparat jest przeznaczony do terapii pacjentów cierpiących na zaawansowaną postać choroby Alzheimera.

Kiedy nie stosować preparatu Zenmem - tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej?

Niestety, chociaż są sygnały do używania produktu, nie zawsze jest to możliwe. Nie można stosować preparatu, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek ze składników.

Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zenmem- tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej?

Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

Należy zachować ostrożność u pacjentów cierpiących na padaczkę, u osób wcześniej przebywających drgawki oraz u jednostek z czynnikami ryzyka sprzyjającymi wystąpieniu drgawek.

Należy unikać jednoczesnego stosowania innych leków wpływających na aktywność receptora NMDA, jak na przykład amantadyny, ketaminy czy dekstrometorfanu. Współistotne stosowanie powyższych preparatów może prowadzić do zwiększenia działań niepożądanych, zwłaszcza dotyczących ośrodkowego układu nerwowego.

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów, u których może wystąpić alkaliczacja (podwyższenie pH) moczu, gdyż taki stan może istotnie spowolnić eliminację memantyny. Alkaliczacja moczu może zaistnieć na przykład w rezultacie drastycznej zmiany diety (takiej jak przejście z diety mięsnej na wegetariańską) lub stosowania preparatów zobojętniających sok żołądkowy, a także przy ciężkich infekcjach układu moczowego czy kwasicy kanalikowo-nerekowej.

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u pacjentów po niedawnym zawale serca, z niekontrolowaną niewydolnością serca lub nadciśnieniem tętniczym. Osoby z wymienionymi powyżej chorobami układu sercowo-naczyniowego, podczas leczenia preparatem, powinny pozostawać pod ścisłą opieką lekarską.

Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:

• preparat zawiera aspartam, który jest źródłem fenyloalaniny; może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią;

• preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu.

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Typowo w przypadku choroby Alzheimera o umiarkowanym lub ciężkim stopniu zaawansowania związane jest upośledzenie zdolności prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń/maszyn. Dodatkowo, memantyna może pogarszać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Zenmem - tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej

Tabletki do rozpuszczania w jamie ustnej powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza, unikaj przekraczania zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

Leczenie choroby Alzheimera powinno być nadzorowane przez lekarza specjalizującego się w tym obszarze. Dawkę leku należy stopniowo zwiększać według schematu dostarczonego przez lekarza.

Zalecana dawka podtrzymująca wynosi 20 mg na dobę, jednak nie należy przekraczać tej dawki. Przyjmowanie leku powinno być regularne i monitorowane przez lekarza.

Osoby w podeszłym wieku lub z łagodnymi zaburzeniami nerek czy wątroby nie wymagają zmiany dawki. Dla pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim zaburzeniem czynności nerek, dawki powinny być odpowiednio dostosowane.

Preparatu nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Tabletki należy przyjmować doustnie, raz dziennie o ustalonej porze. Czas trwania leczenia określi lekarz.

Czy można stosować Zenmem - tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Konsultuj się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek leku podczas ciąży!

Niebezpieczne jest podawanie leków podczas ciąży lub karmienia piersią bez konsultacji lekarza, dlatego ważne jest omówienie potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, powiadom lekarza o przyjmowanych lekach.

Nie zaleca się stosowania preparatu przez kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom swojego lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, również o tych, które można dostać bez recepty.

Memantyna może mieć wpływ na działanie niektórych leków, takich jak:

• lewodopa i leki stymulujące receptory dopaminowe

• leki przeciwhistaminowe (np. atropina, benzatropina, skopolamina, biperyden, orfenadryna, triheksyfenidyl).

Memantyna może zmniejszyć skuteczność barbituranów i leków antypsychotycznych (neuroleptyków); w pojedynczych przypadkach może wystąpić zaostrzenie objawów psychotycznych.

Memantyna może wpływać na działanie leków rozluźniających napięcie mięśni szkieletowych, takich jak dantrolen i baklofen; konieczne może być dostosowanie dawki tych leków.

Nie należy łączyć memantyny z następującymi lekami:

• amantadyną; może to spowodować zwiększenie działań niepożądanych oraz wystąpienie psychozy farmakotoksycznej;

• ketaminą

• dekstrometorfanem

• fenytoiną.

Leki wydalane przez nerki za pomocą kationowych transporterów, takie jak cymetydyna, ranitydyna, prokainamid, chinidyna, chinina, nikotyna, mogą mieć interakcje z memantyną, co może prowadzić do zwiększenia stężenia tych leków we krwi.

Memantyna może wpływać na zmniejszenie stężenia hydrochlorotiazydu (także w przypadku leków zawierających hydrochlorotiazyd.

Przyjmowanie memantyny u pacjentów leczonych warfaryną może wpłynąć na parametry krzepnięcia krwi (zwiększenie wartości INR). Należy regularnie monitorować czas protrombinowy lub wartości INR u pacjentów przyjmujących jednocześnie memantynę i doustne leki przeciwkrzepliwe.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Zenmem- tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej?

Podobnie jak wszystkie leki, Zenmem może wywoływać niepożądane skutki uboczne, ale nie u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

Częstość występowania: zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia równowagi, senność, nadciśnienie tętnicze, duszność, zaparcia, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, reakcje uczuleniowe.

Niezbyt często: dezorientacja, halucynacje (głównie u pacjentów z zaawansowanym stadium choroby Alzheimera), chód nieprawidłowy, zmęczenie, niewydolność serca, zakrzepica/zatorowość żylna, wymioty, zapalenie wątroby, infekcje grzybicze.

Bardzo rzadko występują napady drgawkowe.

Ponadto, istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, których częstość występowania nie jest określona: reakcje psychotyczne, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby. Może pojawić się również depresja, myśli samobójcze i próby samobójcze, które mogą być związane z przebiegiem choroby Alzheimera i mogą wystąpić podczas stosowania memantyny.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł