Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zinnat

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Zinnat
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Zinnat - tabletki powlekane?

Składnik aktywny tego preparatu to cefuroksym, antybiotyk z grupy cefalosporyn, należący do drugiej generacji tych antybiotyków. W postaci doustnej preparatu znajduje się nieaktywna farmakologicznie postać cefuroksymu (aksetyl cefuroksymu), która zostaje uwolniona z jelit w postaci aktywnej. Ze względu na swoją strukturę chemiczną, cefuroksym jest klasyfikowany jako antybiotyk beta-laktamowy, z obecnością pierścienia beta-laktamowego w jego cząsteczce. Struktura tego pierścienia jest podatna na działanie enzymów beta-laktamaz obecnych u bakterii. Beta-laktamazy w komórkach bakterii mogą rozkładać i unieszkodliwiać cząsteczki antybiotyku, co jest jedną z przyczyn oporności bakterii na antybiotyki beta-laktamowe. Mechanizm działania wszystkich antybiotyków beta-laktamowych polega na zahamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, prowadząc ostatecznie do śmierci komórki bakteryjnej. Cefuroksym wykazuje szeroki zakres działania bakteriobójczego i jest bardziej odporny na działanie beta-laktamaz bakteryjnych niż cefalosporyny pierwszej generacji.

Wchłanianie cefuroksymu z zawiesiny jest wolniejsze w porównaniu z tabletkami, co skutkuje opóźnionym osiągnięciem maksymalnego stężenia we krwi i zmniejszoną biodostępnością. Tabletki i granulat do sporządzania zawiesiny doustnej nie są równoważne.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Zinnat - tabletki powlekane?

Preparat jest przeznaczony do terapii różnych infekcji u dorosłych i dzieci powyżej 3. miesiąca życia, takich jak:

• ostra infekcja gardła spowodowana paciorkowcami

• bakteryjne zapalenie zatok

• ostre zapalenie ucha środkowego

• zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli

• zapalenie pęcherza moczowego

• odmiedniczkowe zapalenie nerek

• nieinfekcyjne zakażenia skóry i tkanek miękkich

• wczesna postać boreliozy.

Kiedy nie stosować preparatu Zinnat - tabletki powlekane?

Nie zawsze można stosować preparat, nawet jeśli istnieją wskazania do jego użycia. Należy unikać stosowania preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub inne antybiotyki z grupy cefalosporyn.

Osoby, u których wystąpiły ciężkie reakcje nadwrażliwości na antybiotyki beta-laktamowe (penicyliny, monobaktamy lub karbapenemy), również nie powinny stosować tego preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zinnat- tabletki powlekane?

Niektóre warunki zdrowotne mogą zalecać zmianę dawkowania leku. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie dodatkowych badań kontrolnych.

Przed zastosowaniem leku ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, szczególnie jeśli wcześniej wystąpiły reakcje alergiczne na inne leki. Osoby uczulone na pewne substancje zwiększają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych na inne leki z tej samej grupy. W przypadku ciężkich reakcji alergicznych, konieczna może być hospitalizacja i podanie specjalistycznego leczenia. W sytuacji pierwszych objawów nadwrażliwości należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Ostrożność jest zalecana u osób, u których wcześniej wystąpiła łagodna lub umiarkowana reakcja alergiczna na podobne leki.

Podczas leczenia boreliozę mogą pojawić się określone objawy spowodowane reakcją organizmu na antybiotyk. Jest to zjawisko naturalne i objawy zazwyczaj ustępują samoistnie.

Długotrwałe stosowanie antybiotyków może prowadzić do rozwoju bakterii i grzybów opornych na leczenie. W przypadku nowych infekcji bakteryjnych lub grzybiczych podczas leczenia, należy skonsultować się z lekarzem.

W przypadku wystąpienia biegunki podczas leczenia, nie należy jej leczyć samodzielnie. Istnieje ryzyko rzekomobłoniastego zapalenia jelit, które wymaga specjalistycznego leczenia. Należy unikać leków hamujących perystaltykę jelit.

Podczas badań laboratoryjnych należy informować personel medyczny o stosowaniu leku, który może wpłynąć na wyniki testów.

Preparat zawiera różne składniki, które mogą powodować reakcje alergiczne oraz inne działania niepożądane.

Czy ten lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Nie wykonano badań nad wpływem leku na zdolność prowadzenia pojazdów. Należy zachować ostrożność ze względu na potencjalne działania niepożądane.

Dawkowanie preparatu Zinnat - tabletki powlekane

Preparat ma postać tabletek powlekanych lub granulatu do sporządzenia zawiesiny do stosowania doustnego. Lekarz powinien dobierać dawkowanie i określać czas trwania leczenia zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, aby uniknąć szkody dla zdrowia. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.Dorośli i dzieci o masie ciała 40 kg lub większej powinni przyjmować odpowiednie dawki w zależności od rodzaju infekcji. Natomiast dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg mają różne zalecenia dotyczące dawkowania. Preparat powinno się przyjmować doustnie, a tabletki połykać w całości, nie krusząc ich.Podanie leku trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni, w zależności od rodzaju infekcji. Wskazane jest przestrzeganie zaleceń lekarza odnośnie do postaci preparatu i dawkowania, aby zapewnić skuteczne leczenie.

Czy można stosować Zinnat - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy stosować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!

Należy pamiętać o konieczności skonsultowania się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią. Ważne jest, aby przeanalizować potencjalne zagrożenia i korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jest się w ciąży lub planuje się ciążę, należy poinformować lekarza o tym podczas wizyty.

Przyjmowanie preparatu w trakcie ciąży może być uzasadnione jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za konieczne i gdy spodziewane korzyści są większe od potencjalnego ryzyka. Decyzję o zastosowaniu leku podejmuje wyłącznie lekarz, który ocenia korzyści i ryzyko w danym przypadku!

Przed zastosowaniem leku w okresie karmienia piersią konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni korzyści i ryzyko związane z przyjmowaniem leku; cefuroksym przenika do mleka matki.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych dostępnych bez recepty.

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych dostępnych bez recepty.

W szczególności powiadom lekarza, jeśli stosujesz:

• doustne środki antykoncepcyjne

• probenecyd

• leki zobojętniające sok żołądkowy

• doustne leki przeciwzakrzepowe.

Preparat może zmniejszyć skuteczność działania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych (należy skonsultować się z lekarzem).

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania probenecydu; probenecyd opóźnia wydalanie antybiotyku i może prowadzić do zwiększenia i wydłużenia jego działania.

Leki zobojętniające sok żołądkowy mogą zmniejszyć biodostępność cefuroksymu.

Jednoczesne stosowanie preparatu i doustnych leków przeciwzakrzepowych może prowadzić do zwiększenia wartości wskaźnika INR.

Wpływ cefuroksymu na wyniki badań laboratoryjnych:

Przed wykonaniem badań laboratoryjnych należy poinformować lekarza i personel laboratoryjny o stosowaniu cefuroksymu. Preparat może spowodować fałszywie dodatni wynik testu Coombsa (co może wpłynąć na wyniki krwi). Cefuroksym może wpływać na wyniki pomiarów stężenia glukozy we krwi i moczu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Zinnat- tabletki powlekane?

Zastosowanie Zinnatu może spowodować efekty uboczne, jednak nie wystąpią one u wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że korzyści wynikające ze stosowania leku z reguły przewyższają szkody związane z możliwymi działaniami niepożądanymi.

Do częstych działań niepożądanych zaliczyć można kandydozę, bóle głowy, nudności, biegunkę, bóle brzucha oraz przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Natomiast do rzadziej występujących skutków ubocznych należą między innymi małopłytkowość, leukopenia, wymioty czy wysypki skórne. Ponadto istnieje wiele innych potencjalnych działań niepożądanych, których częstość występowania nie została określona, takich jak niedokrwistość hemolityczna, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, reakcja Jarischa i Herxheimera, czy ciężkie reakcje skórne.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł