- Co zawiera i jak działa Zolpic - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Zolpic - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Zolpic - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zolpic- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Zolpic - tabletki powlekane
- Czy można stosować Zolpic - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Zolpic- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Zolpic - tabletki powlekane?
Lekiem zawierającym substancję czynną o działaniu nasennym i uspokajającym jest zolpidem. Jego działanie polega na wiązaniu się z receptorem benzodiazepinowym, co prowadzi do zahamowania pobudliwości neuronu i ułatwia zasypianie, wydłuża czas trwania snu oraz poprawia jego jakość.
Po podaniu doustnym zolpidem szybko się wchłania z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie po 2 godzinach. Działanie nasenne występuje po 10–30 minutach i utrzymuje się do 6 godzin, po czym lek jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z organizmu.
Kiedy stosować Zolpic - tabletki powlekane?
Produkt jest przeznaczony do stosowania w krótkoterminowym terapii problemów z zasypianiem u osób dorosłych.
Kiedy nie stosować preparatu Zolpic - tabletki powlekane?
Niestety, nawet gdy istnieją wskazania do użycia preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie można go stosować w przypadku alergii na którąkolwiek ze składników preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest również zespół obturacyjnego bezdechu podczas snu, miastenia (myasthenia gravis) - choroba charakteryzująca się osłabieniem mięśni, ciężka niewydolność wątroby oraz ostra i/lub ciężka niewydolność oddechowa.
Preparatu nie powinno się stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, osób z chorobą psychiczną, kobiet w ciąży ani kobiet karmiących piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zolpic- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia oraz inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniami do używania lub wskazywać na konieczność dostosowania dawki preparatu. W niektórych przypadkach może być konieczne regularne badanie kontrolne.
Przed rozpoczęciem stosowania leków nasennych lekarz będzie starał się ustalić przyczynę bezsenności i wyeliminować czynniki ją wywołujące. Wytrzymywanie bezsenności po 7-14 dniach leczenia może sugerować obecność pierwotnych zaburzeń psychicznych lub fizycznych, które wymagają dalszej diagnozy.
Osoby z przewlekłą niewydolnością oddechową powinny zachować ostrożność, ponieważ leki nasenne o działaniu podobnym do benzodiazepin mogą hamować funkcjonowanie ośrodka oddechowego.
Przyjmowanie preparatu może wiązać się ze ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychoruchowych następnego dnia, w tym problemów z prowadzeniem pojazdów. Zagrożenie to wzrasta w przypadku:
• przyjęcia większej niż zalecana dawki
• upłynięcia mniej niż 8 godzin od przyjęcia preparatu
• równoczesnego stosowania innych leków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy lub leków zwiększających stężenie zolpidemu we krwi
• spożywania alkoholu lub innych substancji.
Preparat należy przyjmować bezpośrednio przed snem i nie należy stosować kolejnej dawki tego samego preparatu w tej samej nocy.
U pacjentów z depresją oraz w terapii psychoz preparat nie powinien być stosowany w monoterapii, ale jako dodatek do leków odpowiednich w leczeniu głównej choroby. Należy zachować ostrożność u osób z objawami depresji, ponieważ u nich mogą wystąpić skłonności samobójcze. Stosowanie leków o działaniu podobnym do benzodiazepin, w tym preparatu, może zwiększyć ryzyko prób samobójczych i samobójstw u pacjentów z depresją.
W trakcie leczenia może ujawnić się wcześniej niezdiagnozowana depresja.
Przy długotrwałym stosowaniu leków nasennych, może dojść do obniżenia skuteczności działania nasennego (zjawisko tolerancji).
Przyjmowanie leków uspokajających i nasennych o działaniu podobnym do benzodiazepin może prowadzić do uzależnienia. Ryzyko uzależnienia wzrasta wraz z wielkością stosowanej dawki i czasem trwania leczenia; jest także większe u osób z historią uzależnienia od alkoholu, substancji lub leków, oraz u pacjentów z zaburzeniami osobowości lub psychicznymi. Chorzy z tej grupy powinni być dokładnie obserwowani przez lekarza.
W przypadku rozwoju uzależnienia fizycznego, przerwanie leczenia może towarzyszyć objawy zespołu odstawienia. Mogą pojawić się: bóle głowy i mięśni, wzmożony lęk i napięcie psychiczne, niepokój, splątanie, drażliwość i bezsenność, a w przypadkach ciężkich nawet objawy takie jak: derealizacja, depersonalizacja, nadwrażliwość na bodźce dźwiękowe, światło i dotyk, drętwienie i mrowienie kończyn, omamy i napady padaczkowe.
W niektórych przypadkach zespół odstawienny może wystąpić w okresach między kolejnymi dawkami, szczególnie przy stosowaniu dużych dawek.
Czas trwania leczenia powinien być ograniczony do minimum; nie powinien przekroczyć 4 tygodni w okresie odstawienia. W niektórych sytuacjach, np. u pacjentów z przewlekłą bezsennością, lekarz może zdecydować o przedłużeniu stosowania preparatu, ale wymaga to regularnej kontroli i oceny stanu pacjenta. Ryzyko uzależnienia rośnie wraz z wydłużającym się czasem stosowania preparatu.
Po zakończeniu leczenia może pojawić się przemijający stan, zwiększenie objawów, które były pierwotnym powodem stosowania preparatu (tzw. bezsenność z odbicia). Zwiększonemu nasiloniu bezsenności mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak zmiany nastroju, niepokój i zwiększony lęk. Ryzyko wystąpienia tych objawów jest większe po nagłym przerwaniu stosowania preparatu, dlatego zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki.
Leki uspokajające i nasenne o działaniu podobnym do benzodiazepin mogą powodować następne zaburzenia pamięci. Objawia się to najczęściej po kilku godzinach od przyjęcia leku. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej niepamięci, należy zapewnić co najmniej 8 godzin aktywnego snu.
Podczas stosowania leków nasennych, szczególnie u osób starszych, mogą wystąpić reakcje takie jak: niepokój, pobudzenie, drażliwość, agresja, omamy, napady złości, koszmary senne, psychozy, zachowania niepożądane i inne zaburzenia zachowania. W razie zauważenia tych objawów należy skonsultować się z lekarzem. W razie konieczności lekarz może zalecić zaprzestanie stosowania preparatu.
Z powodu działania rozluźniającego mięśnie istnieje ryzyko upadków, obrażeń i złamań (w tym złamania stawu biodrowego), szczególnie u osób starszych, które wstają w nocy.
Po przyjęciu preparatu, u osób, które nie obudziły się w pełni, mogą wystąpić takie zaburzenia jak: chodzenie we śnie i podobne zachowania, jak prowadzenie pojazdu we śnie, przygotowywanie i spożywanie posiłków, rozmowy telefoniczne lub stosunki seksualne we śnie z brakiem pamięci o wykonanych czynnościach. Równoczesne spożywanie alkoholu, przyjmowanie innych leków hamujących działanie ośrodkowego układu nerwowego oraz stosowanie dawek większych niż zalecane zwiększa ryzyko wystąpienia takich zachowań. W razie wystąpienia takich zachowań należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. U pacjentów, u których zaobserwowano takie zachowania, zaleca się przerwanie stosowania preparatu z powodu potencjalnego zagrożenia dla siebie i innych.
Stosowanie preparatu jednocześnie z opioidami może skutkować działaniami ubocznymi jak zmniejszenie czynności oddechowych, śpiączka i nawet zgon. Preparatu nie należy stosować równocześnie z opioidami, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne. W takim przypadku należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy okres i przestrzegać zaleconych środków ostrożności. Należy obserwować pacjenta, czy nie występują u niego zaburzenia oddechowe i/lub działanie uspokajające.
Informacje dodatkowe na temat pozostałych składników preparatu:
• preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub problemami z wchłanianiem glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu.
Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Preparat może istotnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń/maszyn, a także znacznie upośledzać sprawność psychoruchową.
Następnego dnia po przyjęciu preparatu zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń/maszyn może być osłabiona, mogą pojawić się senność, wydłużona reakcja, zawroty głowy, sedacja, ospałość, obniżone widzenie, podwójne widzenie, utrata czujności, trudności z koncentracją, a także zaśnięcie za kierownicą.
Aby zmniejszyć ryzyko tych zdarzeń, zaleca się co najmniej 8 godzinny odpoczynek między przyjęciem preparatu a prowadzeniem pojazdu, obsługą maszyn lub innymi czynnościami wymagającymi sprawności psychoruchowej.
W okresie stosowania preparatu nie powinno się spożywać alkoholu, przyjmować substancji psychoaktywnych ani innych leków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia wymienionych wcześniej zaburzeń.
Dawkowanie preparatu Zolpic - tabletki powlekane
Tabletki powlekane są przeznaczone do stosowania doustnego. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to być szkodliwe dla zdrowia. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem.
Dla dorosłych zalecana dawka to 10 mg raz dziennie, bezpośrednio przed snem.
Nie należy przyjmować kolejnej dawki w tej samej nocy. Maksymalna dawka dobowa to 10 mg.
Czas trwania leczenia powinien zostać określony przez lekarza.
Terapia powinna być krótka, zazwyczaj trwająca kilka dni do 2 tygodni, nie przekraczając 4 tygodni przy stopniowym zmniejszaniu dawki. W niektórych przypadkach, jak u pacjentów z przewlekłą bezsennością, lekarz może zdecydować o wydłużeniu czasu stosowania leku, ale wymaga to regularnego monitorowania i oceny pacjenta.
Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia) lub osłabione powinny przyjmować 5 mg dziennie.
U osób z zaburzeniami czynności wątroby terapię należy zacząć od 5 mg dziennie, z zachowaniem ostrożności u pacjentów starszych. W przypadku nieskuteczności, u osób do 65. roku życia i w dobrym stanie ogólnym, lekarz może zwiększyć dawkę do 10 mg dziennie. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane przy ciężkich zaburzeniach czynności wątroby.
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Czy można stosować Zolpic - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W ciąży zawsze konsultuj się z lekarzem przed zażyciem leków!
Zawsze ważne jest przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu w ciąży lub w okresie karmienia piersią zasięgnięcie porady lekarza w celu wyjaśnienia ewentualnych zagrożeń i korzyści związanych z zażyciem danego preparatu. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza, który przepisuje ci ten lek.
Nie przeprowadzaj leczenia w ciąży ani u kobiet planujących zajście w ciążę. Jeśli podejrzewasz, że zajdziesz w ciąże podczas trwania leczenia, natychmiast przerwij stosowanie preparatu i skontaktuj się z lekarzem, aby jak najszybciej zmienić schemat leczenia.
Nie stosować w okresie karmienia piersią
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnich lekach, które przyjmujesz, również tych dostępnych bez recepty.
Nie pij alkoholu podczas stosowania preparatu, ponieważ może to nasilać jego działanie uspokajające i nasenne.
Bądź ostrożny przy stosowaniu jednocześnie innych leków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, takich jak leki przeciwpsychotyczne, leki nasenne, leki przeciwlękowe, leki przeciwpadaczkowe i inne. Stosowanie ich razem z preparatem może nasilać jego działanie uspokajające, senność oraz prowadzić do zaburzeń psychoruchowych.
Nie łącz preparatu z fluwoksaminą, ponieważ może to zwiększyć stężenie zolpidemu we krwi.
Opioidowe leki przeciwbólowe mogą sprzyjać uzależnieniu poprzez nasilenie euforii.
Stosowanie preparatu z opioidami zwiększa ryzyko działań niepożądanych, takich jak uspokojenie, zaburzenia oddechu, śpiączka i zgon. Należy zachować ostrożność i unikać stosowania ich jednocześnie, chyba że zaleci inaczej lekarz.
Bądź ostrożny przy stosowaniu preparatu z lekami wpływającymi na izoenzym 3A4 cytochromu P450. Nie zaleca się łączenia zolpidemu z lekami, które hamują lub zwiększają aktywność tego izoenzymu.
Unikaj również jednoczesnego stosowania zolpidemu z ziołami, takimi jak dziurawiec.
Nie łącz cyprofloksacyny z zolpidemem, ponieważ może to zwiększyć stężenie zolpidemu we krwi.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Zolpic- tabletki powlekane?
Zolpic, jak każdy lek, może wywoływać niepożądane skutki, jednak nie każdy pacjent je odczuje. Ważne jest jednak, że oczekiwane korzyści z jego stosowania przewyższają ewentualne negatywne skutki.
Działania niepożądane częściej występują u osób starszych.
Do częstych skutków ubocznych należą: omamy, pobudzenie, koszmary senne, depresja, pogorszenie bezsenności, bóle głowy, zawroty głowy, problemy z pamięcią, zmniejszona czujność, problemy trawienne, zmęczenie itp.
Z kolei rzadziej mogą wystąpić: zaburzenia łaknienia, splątanie, euforia, drżenia, bóle stawów i mięśni, etc.
Skutki o nieznanym nasileniu obejmują: utratę świadomości, senność następnego dnia, uzależnienie, reakcje paradoksalne, zaburzenia snu, problemy oddechowe, osłabienie mięśni, zaburzenia koordynacji ruchowej, itp.