Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zolpigen

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Polip Endometrialny

Polip Endometrialny

29.08.2024
Huntington

Huntington

29.08.2024
Mcv Za Wysokie

Mcv Za Wysokie

29.08.2024
Zolpigen
29.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa ZolpiGen - tabletki powlekane?

Zolpigen

Substancją czynną preparatu jest zolpidem, lek o działaniu nasennym i uspokajającym. Mechanizm działania zolpidemu jest podobny do benzodiazepin. Zolpidem łączy się z receptorem benzodiazepinowym, który jest częścią kompleksu receptora GABA-A. Zolpidem działa selektywnie na receptor benzodiazepinowy typu 1, co odróżnia go od benzodiazepin, które aktywują wszystkie podtypy receptora benzodiazepinowego.

Aktywacja receptora powoduje otwarcie kanału chlorkowego, prowadząc do hamowania aktywności neuronu. Dzięki temu zolpidem skutecznie ułatwia zasypianie, zapewnia dłuższy i lepszy sen oraz zmniejsza ilość i czas przebudzeń nocnych. Lek jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym, osiągając maksymalne stężenie w ciągu 2 godzin.

Działanie nasenne zolpidemu pojawia się po 10-30 minutach i utrzymuje się przez 6 godzin. Zolpidem jest metabolizowany w wątrobie i wydalany w postaci nieaktywnych metabolitów, głównie z moczem (60%) i kałem (40%).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować ZolpiGen - tabletki powlekane?

Preparat jest zalecany do leczenia krótkotrwałej bezsenności u osób dorosłych, gdy problem ten powoduje znaczne zmęczenie lub dyskomfort.

Kiedy nie stosować preparatu ZolpiGen - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania produktu, nie zawsze jest to możliwe. Nie można go stosować, jeśli masz alergię (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik produktu.

Przeciwwskazania do stosowania produktu to również:

• ciężka niewydolność wątroby

• zespół obturacyjnego bezdechu podczas snu

• miastenia (myasthenia gravis) - choroba charakteryzująca się osłabieniem mięśni

• ostra i/lub ciężka niewydolność oddechowa.

Nie stosować u dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia.

Nie stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując ZolpiGen- tabletki powlekane?

Niektóre przypadki i okoliczności mogą uniemożliwić stosowanie albo wymagać dostosowania dawki preparatu. W pewnych sytuacjach może być potrzebne przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

Przed rozpoczęciem terapii lekami nasennymi lekarz będzie starał się zidentyfikować przyczynę bezsenności i wyeliminować czynniki ją wywołujące. W przypadku utrzymującej się bezsenności po 7-14 dniach leczenia, konieczne może być dalsze badanie pierwotnych zaburzeń psychicznych lub fizycznych. Długotrwałe stosowanie leków nasennych może prowadzić do zmniejszenia skuteczności działania (tolerancja). Leki o podobnym działaniu do benzodiazepin mogą prowadzić do uzależnienia. Ryzyko jest większe przy większej dawce i dłuższym czasie stosowania, zwłaszcza u osób z historią uzależnienia. Jeśli doszło do rozwoju uzależnienia fizycznego, przerwanie leczenia może prowadzić do objawów odstawiennych, takich jak bóle głowy i mięśni, wzmożony lęk, splątanie, drażliwość, bezsenność i nawet objawy psychiatryczne. Po zakończeniu terapii może wystąpić stan nasilonych objawów, które wcześniej skłoniły do stosowania preparatu (tzw. bezsenność z odbicia). Zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki, aby zmniejszyć ryzyko tych objawów.

Leki nasenne i uspokajające mogą powodować niepamięć następczą. Aby zmniejszyć ryzyko, należy zapewnić co najmniej 8-godzinny ciągły sen. Preparat może powodować zaburzenia snu, takie jak chodzenie we śnie, prowadzenie pojazdów we śnie, przyrządzanie posiłków lub stosunki seksualne z niepamięcią. Stosowanie leków nasennych powinno być monitorowane u osób starszych, aby uniknąć reakcji niepożądanych, takich jak niepokój, pobudzenie, halucynacje czy psychozy. W razie potrzeby należy przerwać terapię. Należy zachować ostrożność u osób z niewydolnością oddechową, alkoholizmem, depresją oraz przy równoczesnym stosowaniu opioidów.

Preparat może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Zaleca się unikanie alkoholu, innych leków działających na układ nerwowy oraz substancji psychoaktywnych podczas terapii. Zachowaj niską dawkę i unikaj stosowania tego preparatu przez dłuższy czas. Jeśli wystąpią objawy niepokojące, skonsultuj się z lekarzem.

Dawkowanie preparatu ZolpiGen - tabletki powlekane

Tabletki powlekane są przeznaczone do stosowania doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, aby uniknąć szkody dla zdrowia. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Dla dorosłych zalecana dawka to 10 mg raz na dobę, bezpośrednio przed snem.

Nie wolno przyjmować drugiej dawki tej samej nocy, a maksymalna dobowa dawka to 10 mg.

Preparat można stosować pod warunkiem, że mamy minimum 8 godzin na sen.

Długość leczenia jest ustalana przez lekarza.

Leczenie powinno być możliwie krótkie, zazwyczaj kilka dni do 2 tygodni; zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki przez maksymalnie 4 tygodnie. W niektórych przypadkach, lekarz może wydłużyć czas stosowania preparatu, ale pod warunkiem regularnej oceny pacjenta.

Specjalne zalecenia dotyczące osób starszych (powyżej 65. roku życia) lub osób w złym stanie ogólnym, dla których zalecana jest dawka 5 mg na dobę.

Osoby z zaburzeniami czynności wątroby powinny rozpocząć leczenie od dawki 5 mg na dobę. W przypadku braku odpowiedzi na terapię, u osób w dobrym stanie ogólnym do 65. roku życia, lekarz może zwiększyć dawkę do 10 mg na dobę. W przypadku poważnych zaburzeń czynności wątroby, stosowanie preparatu jest niewskazane.

Preparatu nie należy stosować u dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia.

Czy można stosować ZolpiGen - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Pamiętaj, że w czasie ciąży nie powinieneś używać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem dowolnego preparatu w okresie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj o tym lekarza, który przepisuje lek.

Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży ani u osób planujących ciążę. Jeśli podejrzewasz, że zajście w ciążę miało miejsce podczas leczenia, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem, aby jak najszybciej zmienić sposób leczenia.

Nie używać podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty. W trakcie stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może to nasilać jego działanie uspokajające i nasenne.

Trzeba być ostrożnym przy jednoczesnym stosowaniu innych leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy, takich jak leki przeciwpsychotyczne, nasenne, przeciwlękowe, przecibólowe, przeciwpadaczkowe czy przeciwhistaminowe. Unikaj również jednoczesnego stosowania preparatu z opioidami, ponieważ może to zwiększyć ryzyko działań niepożądanych, takich jak uspokojenie polekowe, zaburzenia oddechu, śpiączka czy nawet zgon.

Pamiętaj o zachowaniu ostrożności przy stosowaniu preparatu z lekami wpływającymi na aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, ponieważ może to wpłynąć na zwiększenie stężenia zolpidemu we krwi. Unikaj również jednoczesnego stosowania zolpidemu z preparatami zawierającymi ziele dziurawca czy cyprofloksacyną.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu ZolpiGen- tabletki powlekane?

ZolpiGen, podobnie jak inne leki, może wywołać skutki uboczne, jednak nie u wszystkich pacjentów, którzy go stosują. Trzeba pamiętać, że korzyści z zażywania leku przeważnie przewyższają ewentualne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.

Działania niepożądane występują najczęściej u osób starszych.

Często obserwowane objawy to: omamy, pobudzenie, koszmary senne, pogorszenie bezsenności, ból głowy, zawroty głowy, problemy z pamięcią (mogą być związane z nieprawidłowym zachowaniem), senność następnego dnia po zażyciu leku, obniżona czujność, stłumienie emocji, biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha, ból pleców, zmęczenie, infekcje dróg oddechowych.

Zdarzają się także mniej częste objawy, takie jak: stany splątania, niepokój, drażliwość, podwójne widzenie, nieostra widoczność.

Może również pojawić się szereg reakcji paradoksalnych, takich jak niepokój, agresja, wybuchy gniewu, psychoza, trudności z uwagą i mową, tolerancja, somnambulizm (chodzenie we śnie i wykonywanie innych czynności bez świadomości), uzależnienie, problemy z libido, depresja, zaburzenia ruchowe, osłabienie mięśni, wypadki i złamania (szczególnie u osób starszych i w przypadku niestosowania leku zgodnie z zaleceniami), uszkodzenia wątroby, niewydolność oddechowa, wysypka, świąd, pokrzywka, nadmierne pocenie się, obrzęk naczynioruchowy.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł