Alergiczny nieżyt nosa a zapalenie zatok przynosowych
Niestety, symptomy alergicznego zapalenia nosa często są mylone z objawami zapalenia zatok przynosowych, które zazwyczaj są spowodowane infekcją wirusową. Warto poznać różnice w objawach między tymi dwoma chorobami. Objawy sugerujące alergiczne zapalenie nosa to przede wszystkim wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, kichanie, świąd nosa oraz zapalenie spojówek.
Natomiast objawy zwykle niezwiązane z alergicznym zapaleniem nosa to m.in. jednostronne objawy, niedrożność nosa bez innych objawów, wyciek śluzowo-ropnej wydzieliny z nosa, ból nosa i gardła, nawracające krwawienie z nosa oraz upośledzenie węchu.
Jak objawia się alergia
Objawy alergii często pojawiają się nagle po kontakcie z alergenem i mogą być związane z różnymi sytuacjami. Kluczową rolę w diagnozie alergii odgrywa dokładnie przeprowadzony wywiad, który pomaga zidentyfikować uczulający alergen. Objawy alergii mogą się powtarzać, na przykład podczas odkurzania w przypadku alergii na kurz, po zjedzeniu orzeszków w alergii pokarmowej, czy po pogłaskaniu kota w alergii na jego alergeny obecne w ślinie i sierści. Objawy uczulenia na pyłki roślin często nawracają w tych samych miesiącach roku, w zależności od kalendarza pylenia danej rośliny.
Badanie fizykalne chorego nie zawsze ułatwia rozpoznanie alergii, ponieważ po ustąpieniu objawów wyniki mogą być całkowicie prawidłowe. W przypadku jej nasilenia, objawy zależą od zajętego narządu. Na przykład, objawy alergicznego nieżytu nosa mogą obejmować wyciek wydzieliny z nosa, kichanie, zaczerwienienie nosa itp. Inne typowe objawy alergii w badaniu fizykalnym mogą obejmować zaczerwienienie oczu, obrzęk powiek, kaszel, czy wyprysk skóry. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, mogą wystąpić objawy takie jak spadek ciśnienia tętniczego, utrata przytomności, chrypka, czy świsty przy wdychaniu powietrza.
Wysypka alergiczna
Zmiany skórne spowodowane kontaktem z alergenami kontaktowymi u osób uczulonych to wyprysk kontaktowy. Charakteryzują się one silnym świądem skóry, zaczerwienieniem, łuszczącymi się grudkami oraz pęcherzykami. W przypadku alergii mogą też pojawić się objawy pokrzywki, takie jak bąble pokrzywkowe na skórze, swędzenie, wypukłe i dobrze ograniczone zmiany barwy porcelanowobiałej lub różowej otoczone zaczerwienioną skórą.
Bąble pokrzywkowe mogą się zlewać i zajmować różne obszary skóry, przypominając skutki poparzenia. Często towarzyszy im silne swędzenie.