Co to jest i jakie są przyczyny?
Tej postaci zapalenia spojówek jest spowodowana przez chlamydie, pewien rodzaj bakterii mieszczących się wewnątrzkomórkowo. U osób dorosłych mogą one prowadzić do dwóch rodzajów zapalenia spojówek: zapalenia wtrętowego i jaglicy. Jaglica nie występuje już od 50 lat w Polsce, ale jest chorobą endemiczną w Afryce, Ameryce Łacińskiej, Australii, Azji oraz na Bliskim Wschodzie. Jest ona przyczyną znacznego odsetka ślepoty na całym świecie. Wtrętowe zapalenie spojówek występuje przede wszystkim u osób młodszych, a zakażenie może nastąpić drogą płciową lub poprzez przeniesienie chlamydii z narządów płciowych na ręce (samozakażenie).
Jak często występuje?
Choroba związana z chlamydią, będąca zapaleniem spojówek, jest rzadko diagnozowana w Polsce, aczkolwiek występuje częściej niż się sądzi.
Jak się objawia?
Charakterystycznymi objawami choroby są wydzielina śluzowo-ropna i odczyn grudkowy, a także przewlekły, nawracający przebieg zapalenia. Zapalenie zwykle dotyczy jednego oka i manifestuje się obecnością śluzowo-ropnej wydzieliny i odczynu grudkowego spojówek, zwłaszcza w załamku dolnym worka spojówkowego. Powieki są obrzękłe, a przyuszne węzły chłonne powiększone i bolesne. Zapalenie przyjmuje zazwyczaj charakter przewlekły, z okresami zaostrzeń i remisji, które mogą trwać nawet kilka lat.
U niektórych chorych może wystąpić zapalenie rogówki, rozwój łuszczki w górnej części rogówki oraz zbliznowacenie spojówki. Jeśli zmiany obejmą centralną część rogówki, mogą spowodować pogorszenie ostrości wzroku. Zapaleniu spojówek towarzyszy zazwyczaj zapalenie pochwy i szyjki macicy u kobiet oraz cewki moczowej u mężczyzn.
Co robić w razie wystąpienia objawów?
Jeśli podejrzewasz wystąpienie chlamydiowego zapalenia spojówek, koniecznie skonsultuj się z lekarzem okulistą, aby przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Jak lekarz stawia diagnozę?
Zwykle diagnoza może być postawiona na podstawie wywiadu oraz badania oczu w biomikroskopii (lampie szczelinowej). W celu potwierdzenia diagnozy można przeprowadzić badania cytologiczne wymazu ze spojówki lub badania immunofluorescencyjne, ELISA lub PCR wymazu ze spojówki.
Jakie są sposoby leczenia?
Ze względu na to, że zapalenie spojówek często towarzyszy ogólnemu infekcji, terapia rozpoczyna się od podania antybiotyku w postaci leku ogólnego. Obecnie najczęściej stosowanym lekiem jest azytromycyna. Lokalnie zaleca się stosowanie kropli antybiotykowych lub maści erytromycynowej, które działają na chlamydie. Ponieważ zakażenie chlamydiami przenosi się drogą płciową, ważne jest badanie i w razie konieczności leczenie partnera/partnerki osoby chorej.
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?
Chlamydiowe zapalenie spojówek można wyleczyć całkowicie. Natychmiastowe rozpoczęcie terapii może zapobiec powstawaniu łuszczki i blizn na spojówce oraz rogówce, co pozwala utrzymać pełną ostrość wzroku.
Co trzeba robić po zakończeniu leczenia?
Chlamydia infections have a chronic and recurrent course, so in case of recurrence of inflammatory conditions in the conjunctiva, re-treatment may be necessary.
Co zrobić, aby uniknąć zachorowania?
Zapalenie spojówek spowodowane przez chlamydię jest infekcją przenoszoną przez kontakt seksualny.