Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Eeg Głowy

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Eeg Głowy
28.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest badanie EEG (encefalografia)?

Badanie EEG, czyli elektroencefalografia, to metoda pomiaru aktywności elektrycznej mózgu poprzez rejestrację fal mózgowych za pomocą elektrod umieszczonych na głowie pacjenta. Otrzymywany podczas badania zapis, znany jako encefalogram, jest przydatny w diagnozowaniu chorób układu nerwowego, umożliwiając ocenę pracy mózgu.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy lekarz może zlecić wykonanie badania EEG?

Lekarz może zalecić przeprowadzenie badania EEG w celu zdiagnozowania chorób centralnego układu nerwowego (mózgu) lub monitorowania już zidentyfikowanej choroby.

Najczęściej EEG jest wykonywane w celu diagnozy padaczki (epilepsji). Objawami mogą być napady drgawkowe, epizody dezorientacji lub utrudnionego kontaktu z otoczeniem („wyłączanie się”), a czasem także wykonywanie automatycznych ruchów (np. mlaskanie, przełykanie śliny) lub inne.

Lekarz może zlecić również wykonanie EEG u osób, które doznały urazu mózgu, mają guza mózgu, problemy z pamięcią lub snem, cierpią na omdlenia lub inne objawy sugerujące choroby centralnego układu nerwowego.

Lekarz może także zalecić wykonanie EEG w celu oceny aktywności mózgu u pacjenta będącego w śpiączce oraz przed operacją mózgu.

Jak przygotować się do badania EEG?

Przed przeprowadzeniem badania EEG nie trzeba specjalnie się przygotowywać, ponieważ jest to badanie nieinwazyjne, które można wykonać w spoczynku.

Przed badaniem należy jedynie umyć włosy wieczorem szamponem. Nie zaleca się nakładania na włosy żadnych innych preparatów, ponieważ na głowę zostaną zamocowane elektrody lub założony specjalny czepek, a odpowiednie przygotowanie gwarantuje dokładne wyniki badania.

Przed badaniem należy unikać spożywania produktów zawierających kofeinę przez 8-12 godzin.

Jeśli pacjent regularnie przyjmuje leki, powinien skonsultować się z lekarzem w sprawie ich przyjęcia przed badaniem. Najczęściej leki należy przyjąć jak zwykle, ale czasami konieczne jest dostosowanie dawki.

Należy również przestrzegać zaleceń dotyczących snu przed badaniem. W niektórych przypadkach, konieczne może być powstrzymanie się od snu, czyli czuwanie przez całą noc przed badaniem. Jest to tzw. EEG po deprywacji snu. W takim przypadku należy nie spać w nocy poprzedzającej badanie, nie spożywać kawy, alkoholu ani napojów energetyzujących.

Jak wygląda badanie EEG?

Badanie aktywności mózgu zazwyczaj przeprowadza się w specjalnej pracowni. Na początku technik przykleja elektrody na skórę głowy lub zakłada specjalny czepek z elektrodami. Elektrody są połączone z komputerem, który rejestruje aktywność mózgu.

Po założeniu elektrod pacjent leży na łóżku lub na fotelu. Osoba przeprowadzająca badanie instruuje pacjenta, co ma robić w danym momencie. Mogą to być różne czynności, np. obserwowanie migających świateł czy wykonywanie głębokich oddechów. Gdy badanie ma być wykonywane podczas snu, panują odpowiednie warunki – półmrok i cisza. Pacjent jest proszony o wygodne położenie, zamknięcie oczu i próbę zasypiania. W niektórych przypadkach lekarz może podać leki nasenne.

Badanie EEG trwa zazwyczaj około godziny, ale czasem może się przedłużyć. W niektórych przypadkach może trwać kilka godzin lub całą noc. U niektórych pacjentów badanie jest nagrywane kamerą wideo, co pozwala zestawić wyniki zapisu fal mózgowych z aktywnością pacjenta zapisaną na taśmie, np. jakie fale występują podczas snu, zasypiania, budzenia i czuwania.

W niektórych przypadkach stosuje się ambulatoryjne badanie EEG, gdzie pacjenci wracają do domu z przenośnym rejestratorem EEG. W takim przypadku fale mózgowe są rejestrowane przez kilka dni podczas wykonywania codziennych czynności.

Co dzieje się po badaniu EEG?

Po zakończeniu badania EEG usuwa się elektrody lub kapelusz. Większość osób może natychmiast powrócić do codziennych czynności. Jednak jeśli podczas badania lekarz podał pacjentowi środek nasenny, może on przez pewien czas odczuwać senność. W takiej sytuacji zdecydowanie nie powinien samodzielnie prowadzić pojazdu.

Czy badanie EEG jest bezpieczne?

Badanie elektroencefalograficzne jest bezbolesne i nieinwazyjne, zazwyczaj nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Jest to metoda pozwalająca na pozyskanie informacji na temat aktywności mózgowej, czyli na zarejestrowanie energii elektrycznej generowanej przez mózg. EEG nie modyfikuje w żaden sposób działania mózgu i nie umożliwia odczytywania myśli czy emocji.

EEG – co wykrywa?

Analiza elektroencefalograficzna (EEG) identyfikuje nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem mózgu, czyli prezentuje, jakie fale generuje mózg.

EEG nie jest badaniem obrazowym mózgu, to znaczy jego wynik nie dostarcza informacji o anatomii mózgu - nie pokazuje półkul ani żadnych struktur mózgu.

Badanie EEG – wyniki

Lekarz, najczęściej neurolog, interpretuje wynik badania EEG na podstawie specjalistycznej wiedzy dotyczącej aktywności mózgu oraz obecności konkretnych fal w zależności od stanu osoby badanej, czy to w czasie czuwania, czy podczas snu.

Badanie EEG stanowi jedynie uzupełnienie diagnostyczne, dlatego lekarz zawsze kieruje pacjenta na nie w określonym celu, np. w celu wyjaśnienia objawów czy postawienia diagnozy, mając na celu uzyskanie konkretnych informacji. Warto jednak pamiętać, że sam wynik EEG może być niewystarczający, ponieważ rejestruje jedynie krótki fragment aktywności mózgu. Jeśli pacjent ma epizody napadowe, a podczas badania nie wystąpią w tym krótkim czasie, to wynik może nie dostarczyć odpowiedzi na pytanie o przyczynę tych objawów.

U niektórych osób EEG może być prawidłowe mimo obecności napadów padaczkowych lub innych zaburzeń mózgu. W takich sytuacjach lekarz może zalecić dłuższe badanie EEG lub inne badanie neurologiczne.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł