Co to jest GFR?
GFR to skrót określający wielkość przesączania kłębuszkowego, czyli ilość krwi przefiltrowanej przez czynne kłębuszki nerek. Prawidłowy zakres wynosi 80–120 ml/min lub po przeliczeniu na powierzchnię ciała jako ml/min/1,73 m2.
Wskaźnik GFR jest istotny w diagnostyce czynności nerek, szczególnie u osób z przewlekłą chorobą nerek oraz podwyższonym ryzykiem jej wystąpienia.
Skąd się bierze wartość GFR?
Wartość GFR jest wyliczana z wzorów uwzględniających stężenie kreatyniny w surowicy krwi oraz inne parametry, takie jak wiek, płeć i rasa pacjenta. Obliczenia te często wykonuje lekarz, korzystając z kalkulatorów lub stron internetowych. Laboratoria coraz częściej podają wartość GFR wraz ze stężeniem kreatyniny na wynikach badań.
Dzięki dostępnym kalkulatorom można obliczyć GFR, znając stężenie kreatyniny, wiek i płeć pacjenta.
Jakie są wskazania do wykonania badania?
Szacowanie i kontrola funkcjonowania nerek.
Jakie są przeciwwskazania do badania?
Nie ma żadnych przeciwwskazań.
Jak interpretuje się wynik badania?
Za akceptowalne uznaje się wartości GFR nie mniejsze niż 90 ml/min/1,73 m2
W przypadku wartości między 60 a 89 ml/min/1,73 m2 konieczna jest ocena przez lekarza, ponieważ nie zawsze oznaczają one upośledzenie funkcji nerek.
GFR poniżej 60 ml/min/1,73 m2 zazwyczaj wskazuje na upośledzenie funkcji nerek, a wartości poniżej 30 ml/min/1,73 m2 na poważne niewydolność nerek.
Co zrobić w przypadku wyniku nieprawidłowego?
Nieprawidłowa wartość GFR ściśle wiąże się ze stężeniem kreatyniny we krwi, dlatego postępujemy analogicznie do sytuacji z zwiększonym stężeniem kreatyniny.