Kreatynina Norma
Co znajduje się w tym artykule?
Co to jest?
Kreatynina jest substancją produkowaną w procesie przemiany materii, głównie przez mięśnie szkieletowe. Jej ilość jest mierzona we krwi i moczu.
Z uwagi na wydalanie przez nerki (gdzie jest tylko przesączana w kłębuszkach nerkowych) kreatynina jest używana do oceny zdolności przesączania kłębuszkowego (czyli GFR), co jest kluczowym wskaźnikiem funkcji nerek.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł
Jakie są wskazania do wykonania badania?
Ocena funkcjonowania nerek jest zwykle dokonywana poprzez pomiar stężenia kreatyniny we krwi. W celu uzyskania bardziej precyzyjnych informacji na temat pracy nerek, warto także zbadać dobowe wydalanie kreatyniny z moczem, co umożliwia obliczenie klirensu kreatyniny.
Jakie są przeciwwskazania do badania?
Nie ma żadnych negatywnych aspektów.
Jak interpretuje się wynik badania?
Wartości prawidłowe kreatyniny u dorosłych wynoszą 53-115 µmol/l (0,6-1,3 mg/dl).
Podwyższone stężenie kreatyniny we krwi może świadczyć o pogorszeniu funkcji nerek. Może to być stan ostrej niewydolności nerek lub przewlekłej niewydolności nerek.
Na podstawie stężenia kreatyniny oblicza się wskaźnik sprawności nerek, czyli GFR.
Niskie stężenie kreatyniny we krwi występuje u osób z chorobami prowadzącymi do zaniku mięśni, niedożywionych, wyniszczonych, z ciężką chorobą wątroby, u osób o małej masie mięśni szkieletowych (np. po amputacjach) i u kobiet w ciąży.
Co zrobić w przypadku wyniku nieprawidłowego?
Stwierdzenie podwyższonego poziomu kreatyniny we krwi wymaga konsultacji lekarskiej, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu objawy ostrej choroby. Konieczna jest również ocena lekarza przy rozpoznaniu przewlekłej choroby nerek.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł