Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Łupież Różowy

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Łupież Różowy
03.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest łupież Giberta i jakie są jego przyczyny?

Łupież Giberta, nazywany również różowym, to schorzenie skóry, które objawia się ogólnym wysypka na tułowiu i kończynach. Najczęściej dotyczy dzieci powyżej 10. roku życia oraz młodych dorosłych do 35. roku życia. Występuje głównie sezonowo, częściej zimą.

Dokładna przyczyna tej choroby nie jest do końca znana, ale prawdopodobnie ma ona podłoże zakaźne. Najczęściej związane wirusami z łojotokiem różowatym są ludzkie wirusy opryszczki typu 6 i 7. Najwięcej przypadków zachorowań jest notowanych jesienią i wiosną.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Łupież Giberta (różowy) - objawy

Objawy tej choroby charakteryzują się przede wszystkim pojawieniem się na skórze zmiany zwiastującej, nazywanej blaszką macierzystą. Jest to czerwona lub ciemnoróżowa plamka, pokryta łuskami i z jaśniejszym środkiem, o średnicy do 3 cm. Następnie po kilku dniach albo tygodniach pojawia się uogólniona wysypka na tułowiu i kończynach, trwająca średnio 45 dni.

U niektórych pacjentów mogą wystąpić objawy ogólne, takie jak złe samopoczucie, nudności, bóle głowy czy stawów. W rzadszych przypadkach choroba może przebiegać nietypowo, ze zmienionym wyglądem i lokalizacją wysypki. Nawroty choroby są rzadkie i zazwyczaj mają łagodniejszy przebieg niż pierwszy epizod.

Łupież Giberta (różowy) u dzieci

Objawy łupieżu różowego u dzieci są podobne do tych u dorosłych, ale zazwyczaj występuje silny świąd.

Co robić w razie wystąpienia objawów łupieżu Giberta?

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany na skórze, najlepiej skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem rodzinnym.

Łupież Giberta (różowy) - rozpoznanie

Diagnoza choroby jest z reguły prosta ze względu na charakterystyczny przebieg – pojawienie się najpierw blaszki macierzystej, a następnie uogólnionej wysypki. Wysypka ma również dość charakterystyczny wygląd, dlatego lekarzowi zazwyczaj wystarcza zebranie informacji od pacjenta i oględziny skóry.

Łupież Giberta (różowy) - leczenie

Objawy choroby zwykle ustępują samoistnie w przeciągu kilku tygodni i nie wymagają specjalistycznego leczenia. Można natomiast stosować emolienty do pielęgnacji skóry, co może okazać się korzystne.

Jeśli występuje świąd skóry, można zastosować leki przeciwhistaminowe oraz miejscowe maści zawierające glikokortykosteroidy, ale nie jest to konieczne do szybkiego ustąpienia zmian skórnych.

Mimo że czasami objawy wysypki mogą być dość uciążliwe, łupież różowy Giberta jest łagodną chorobą i zazwyczaj ma korzystne rokowanie. Nawroty są bardzo rzadkie.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł