Co to jest neuroborelioza?
Neuroborelioza to odmiana boreliozy, czyli choroby przenoszonej przez kleszcze, spowodowanej przez bakterie z rodzaju . O neuroboreliozie mówimy, gdy bakterie zaatakują układ nerwowy. Może wystąpić zarówno w zaawansowanej, jak i początkowej fazie boreliozy, i dotyczyć zarówno mózgu i rdzenia kręgowego, jak i nerwów obwodowych.
Borelioza jest chorobą zakaźną wpływającą na wiele układów i narządów, a neuroborelioza jest jedną z jej odmian. Co więcej, może towarzyszyć jej inne objawy, związane z różnymi układami i narządami.
Neuroborelioza – objawy
- Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, którego objawami są ból głowy, gorączka, nadwrażliwość na światło i sztywność karku.
- Porażenie nerwów czaszkowych, głównie porażenie nerwu twarzowego. Objawy porażenia nerwu twarzowego obejmują jednostronne opadanie twarzy, asymetrię, problemy z mimiką i inne symptomy.
- Zapalenie korzeni nerwów rdzeniowych, którego objawy pojawiają się średnio po 4-6 tygodniach od ukłucia przez kleszcza. Ból, parestezje, osłabienie mięśni mogą być objawami tego schorzenia.
Borelioza oczna
Borelioza oka to rzadka postać boreliozy, charakteryzująca się zapaleniem różnych struktur oka, takich jak spojówki, nadtwardówka, rogówka, błona naczyniowa, nerw wzrokowy i siatkówka, oraz porażenie nerwów czaszkowych. Ze względu na swoją rzadkość konieczna jest precyzyjna diagnostyka, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny objawów ocznych.
Neuroborelioza – diagnostyka
Diagnoza boreliozy opiera się na obrazie klinicznym, czyli historii choroby, objawach oraz wynikach badań dodatkowych. Diagnostyka neuroboreliozy polega na jednoczesnym pobraniu krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR) do wykonania testu sprawdzającego obecność przeciwciał zarówno we krwi, jak i w PMR oraz określenie wskaźnika specyficznych przeciwciał dla w PMR. Lekarze używają specjalnego wzoru, aby ocenić, czy przeciwciała są obecne również w ośrodkowym układzie nerwowym, co wskazywałoby na neuroboreliozę.
Następnie, korzystając z odpowiednich kryteriów, lekarz może potwierdzić diagnozę neuroboreliozy.
Neuroborelioza – leczenie
Terapia neuroboreliozy, podobnie jak w przypadku boreliozy, opiera się na stosowaniu antybiotyków (doustnie lub dożylnie, w zależności od stanu pacjenta), zazwyczaj doksycykliny przez okres od 14 do 28 dni. W przypadku konkretnych objawów neurologicznych, może być pomocne leczenie objawowe, jednak głównym zabiegiem jest terapia antybiotykowa.
Czy da się wyleczyć neuroboreliozę?
Większość ludzi reaguje pozytywnie na leczenie antybiotykami.
Neuroborelioza – rokowanie
Większość osób chorych na boreliozę wykazuje skuteczność antybiotykoterapii, powracając do pełni zdrowia. Natomiast u pacjentów, którzy nie otrzymali leczenia na wczesnym etapie choroby i u których borelioza się rozwinęła, możliwe są trwałe uszkodzenia układu nerwowego o różnym stopniu nasilenia.