Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Owsik

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Owsik
19.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest owsica?

Parazytozą jelita grubego spowodowaną przez owsika ludzkiego jest owsica.

Owsik ludzki () to mały robak występujący u ludzi. Infekcja następuje przez połknięcie jaj, ale mogą one także dostać się do jamy ustnej poprzez wdychanie. Larwa uwalnia się z jaj w dwunastnicy, przechodzi do jelita grubego i tam rozwija się. Dorosłe owsiki są widoczne gołym okiem, samica osiąga długość 8-13 mm, a samiec 2-5 mm. Zapłodniona samica przenosi się do okolic odbytu i składa jaja w nocy (do 17 000/dobę), które dojrzewają w ciągu 6 godzin. Świąd w okolicy odbytu powoduje drapanie i przenoszenie jaj na ręce, a stamtąd do jamy ustnej chorego (tzw. autoinwazja, czyli osoba zaraża się sama) i na obiekty, przez które mogą zarazić się inne osoby.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak można się zarazić owsikami?

Infekcja owsicą przenoszona jest wyłącznie przez ludzi. Zarażenie może nastąpić łatwo poprzez drogę pokarmową, gdy osoba zarażona ma kontakt bezpośredni z innymi lub poprzez przedmioty codziennego użytku, takie jak bielizna, ubranie czy pościel. Często dochodzi do samo-zakażenia poprzez drapanie okolic odbytu. Możliwa jest również sytuacja, gdzie larwa owsika przechodzi przez odbyt i dostaje się do przewodu pokarmowego, nazywana "retroinwazją".
Występowanie czynników zwiększających ryzyko infekcji obejmuje:
  • brak odpowiednich warunków sanitarno-higienicznych
  • pracę w żłobku, przedszkolu lub domu dziecka
  • obecność owsicy u innych domowników.
Okres inkubacji, czyli czas pomiędzy zarażeniem a pojawieniem się jaj owsików w kale, wynosi od 2 do 8 tygodni. Osoba zarażona jest źródłem infekcji dla innych przez cały czas wydalania jaj. Jaja owsików przestają być zakaźne w suchym i ciepłym środowisku po 1-2 dniach, jednak w warunkach chłodnych i wilgotnych mogą pozostawać zakaźne nawet przez 2-3 tygodnie. Jaja owsików są odporne na działanie chloru.

Jak często występuje owsica?

Owsica jest często spotykana na całym świecie, głównie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jest to jedna z najpowszechniejszych chorób pasożytniczych w krajach rozwiniętych, bez względu na warunki społeczno-ekonomiczne, jednak poprawa higieny przyczynia się do zmniejszenia liczby zachorowań. W Polsce owsica jest najczęstszym pasożytem u dzieci (dotyka około 16% siedmioletnich dzieci).

Owsica – objawy

Zarażenie zazwyczaj przebiega bezobjawowo.

Główne symptomy obejmują:

  • świąd okolicy odbytu, zwłaszcza w nocy
  • niepokój, płaczliwość u dzieci
  • zaburzenia snu.

Niekiedy występuje utrata apetytu, drażliwość lub wtórne zakażenia bakteryjne skóry okolic odbytu. Sporadycznie owsiki mogą prowadzić do zapalenia żeńskich narządów płciowych, układu moczowego lub przewlekłego zapalenia otrzewnej miednicy mniejszej.

Owsik ludzki - jak wyglądają owsiki i jaja owsika?

Owsiki mają wygląd przypominający cienkie, białe nitki, które mogą być zauważone w kale lub w okolicach odbytu. Najbardziej widoczne gołym okiem są samice, których długość wynosi od 8 do 13 mm.

Charakterystyczny wygląd jaj przypomina ziarna kawy, z charakterystyczną podłużną bruzdą wywołaną przez larwę zwiniętą wewnątrz jaja. Jaja owsików nie są widoczne gołym okiem.

Owsiki – diagnostyka

Diagnoza polega na wykryciu jaj pasożyta przy użyciu mikroskopu na pobranej próbce z okolic odbytu. Próbka jest zbierana rano, przed wypróżnieniem lub kąpielą, poprzez naklejenie taśmy celofanowej na skórę w okolicy odbytu. Następnie wysyłana jest do laboratorium, gdzie jest badana pod mikroskopem. Powtórzenie testu przez kilka dni zwiększa dokładność wyniku. Badanie kału nie może posłużyć do diagnozy owsicy, ponieważ jaja pasożyta nie są wydalane z kałem.

Leczenie owsicy - jaki lek na owsiki?

Zalecenia ogólne obejmują codzienne sprzątanie mieszkania, codzienną zmianę bielizny osobistej, częstą zmianę pościeli i ręczników, przycinanie paznokci oraz codzienny poranny prysznic. Skutecznym działaniem ograniczającym autoinwazję jest też codzienne poranne podmywanie okolicy odbytu ciepłą wodą z mydłem. Ponadto lekarz zleci leki przeciwpasożytnicze – zwykle pyrantel, mebendazol albo albendazol – które przyjmuje się jednorazowo doustnie. Leczenie należy powtórzyć po 2 tygodniach ze względu na częste ponowne zarażenia. Nawroty leczy się tak samo jak pierwsze zarażenie. Bardzo ważne jest, żeby równocześnie leczyć wszystkich współdomowników i osoby z bliskiego kontaktu. W dniu leczenia konieczne jest dokładne wysprzątanie mieszkania oraz zmiana bielizny osobistej i pościeli.

Jak zapobiegać zarażeniu się owsikami?

W przeciwdziałaniu owsicy kluczowe jest utrzymywanie właściwej higieny, takiej jak:

  • regularne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem przed jedzeniem i przygotowywaniem posiłków oraz po skorzystaniu z toalety
  • dbanie o krótkie paznokcie i unikanie drapania w okolicach odbytu
  • dokładne mycie owoców i warzyw przed ich spożyciem
  • unikanie jedzenia pochodzącego z nieznanych źródeł.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł